Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

USB-C čoskoro zvládne až 240 W. Bude to stačiť aj na napájanie herných notebookov

1

Fórum implementátorov USB (USB Implementers Forum – USB-IF) oznámilo, že sa viac ako zdvojnásobí množstvo výkonu, ktorú možno poslať cez kábel USB-C, a to na 240 wattov. To znamená, že budete môcť pripojiť rovnaký druh viacúčelového kábla, ktorý teraz používate pri tabletoch a telefónoch, aj na nabíjanie takmer všetkých notebookov s výnimkou tých najlepších herných modelov.

Doteraz dosahovala špecifikácia napájania USB-C výkon 100 wattov. No s výkonom 240 W (USB-IF to nazýva Extended Power Range alebo skrátene EPR) by ste teoreticky mohli nabíjať plnohodnotný herný notebook Alienware m17 cez USB-C. Samozrejme, na využívanie výhod novej špecifikácie budete potrebovať nové nabíjačky a káble USB-C. Súčasťou požiadaviek USB-IF na novú špecifikáciu je aj to, že „všetky káble EPR musia byť viditeľne označené identifikačnými prvkami káblov EPR“.

SWAN_042021

Kábel bude musieť byť kompatibilný až do 5 A a 50 V. A vyzerá to tak, že výrobcovia možno budú musieť doladiť aj svoje dizajny nabíjačiek. Stále však budú existovať aj výnimočne výkonné notebooky, ktoré požadujú viac ako 240 W. 330 W napájacie zdroje sú pre niektoré modely štandardom, no nájdu sa exotické notebooky, ktoré na svoju funkciu potrebujú viac ako jeden napájací zdroj. A 240 W nemusí úplne postačovať ani pre posledné herné konzoly od spoločností Sony a Microsoft.

Zdroj: theverge.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

super. reakcia na: USB-C čoskoro zvládne až 240 W. Bude to stačiť aj na napájanie herných notebookov

1.6.2021 15:06
Potrebujeme novy mensi standard. Navyse moznost vlozenia oboma sposobmi.

Napriek tomu, neviem si to celkom predstavit. 240W pri 5V je az 48A ba ak by zdvihli napatie na 240V vtedy by to bol 1 amper.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať