NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Windows 11 je už k dispozícii. Takto sa môžete predbehnúť, kým príde na vás rad

Technológie
3

Windows 11 je konečne tu. Existuje niekoľko rôznych spôsobov inštalácie operačného systému – od priamej aktualizácie až po niektoré kľukatejšie metódy.

Prostredníctvom služby Windows Update

Hoci operačný systém nebude dostupný hneď pre všetkých používateľov Windows 10, ak máte relatívne nový počítač, je veľká pravdepodobnosť, že Windows 11 už máte k dispozícii na stiahnutie. Môžete jednoducho prejsť do Nastavenia > Aktualizácia a zabezpečenie > Windows Update a skontrolovať, či sú dostupné nejaké aktualizácie. Ak áno, mali by ste mať možnosť nainštalovať operačný systém ako každú bežnú aktualizáciu Windows 10, hoci by ste si zrejme mali pre istotu zálohovať dôležité súbory.

Ak sa táto možnosť nezobrazí, mali by ste si nainštalovať novú a zlepšenú aplikáciu Microsoftu Kontrola stavu počítača. Tá vám oznámi, či je váš počítač oficiálne podporovaný, a ak nie, povie vám aj prečo. Windows 11 má totiž niektoré veľmi špecifické požiadavky, čo znamená, že mnohé staršie počítače nebudú podporované, hoci technicky majú na spustenie operačného systému dostatok výkonu. Microsoft sa postaral o postupné zavádzanie a očakáva, že všetky oprávnené zariadenia budú mať možnosť aktualizácie „do polovice roka 2022“. No väčšina tých, ktorí chcú aktualizovať, asi nebude čakať tak dlho.

Poradie možno preskočiť s Asistentom inštalácie systému Windows 11

Tí, ktorí majú kompatibilné počítače a zatiaľ nevidia možnosť aktualizácie, môžu proces urýchliť pomocou nového nástroja Microsoft Installation Assistant. Táto aplikácia v podstate preskočí rad a umožní vám stiahnuť systém Windows 11 hneď teraz, hoci ešte skontroluje, či je váš hardvér kompatibilný. Postup ukazuje video

Jednoducho prejdite na stránku Microsoftu na stiahnutie systému Windows 11 a v časti Windows Installation Assistant (Asistent inštalácie systému Windows) klepnite na Download Now (Stiahnuť teraz). Potom jednoducho otvorte Asistenta inštalácie, postupujte podľa pokynov na obrazovke a mali by ste byť schopní operačný systém hneď nainštalovať. Treba však upozorniť, že ak poradie preskočíte, môžete naraziť na nepredvídané chyby, takže to urobíte na vlastné riziko.

Vynútenie aktualizácie pomocou čistej inštalácie (neodporúča sa)

Zostavili ste si pred niekoľkými rokmi supervýkonný počítač a chcete spustiť systém Windows 11, hoci nie je oficiálne kompatibilný? Možno sa vám podarí obísť ochranu systému Windows 11, ale neodporúčame vám to, najmä nie na vašom primárnom počítači. Napriek tomu Microsoft túto možnosť poskytuje, aj keď neoficiálne.

Môžete prejsť na už spomínanú stránku na stiahnutie systému Windows 11, no tu si stiahnite nástroj na vytvorenie inštalačného média systému Windows 11.  Tento nástroj vám umožní vytvoriť spúšťací USB kľúč alebo disk DVD, pomocou ktorého môžete vykonať čistú inštaláciu systému Windows 11. Okrem toho Microsoft poskytuje aj možnosť stiahnuť si súbor ISO, čo sa môže hodiť aj v prípade, že chcete spustiť Windows 11 pomocou virtuálneho počítača.

Toto by ste však mali skúšať naozaj len vtedy, ak viete, o čo ide. Ak netušíte, čo je ISO alebo virtuálny počítač, nemali by ste sa uberať touto cestou. Navyše Microsoft nezaručuje, že počítače s neoficiálnymi inštaláciami systému Windows 11 dostanú dôležité funkcie a bezpečnostné aktualizácie. A ak máte nekompatibilný počítač alebo sa vám nechce aktualizovať, Microsoft prisľúbil, že bude pokračovať v aktualizáciách systému Windows 10 minimálne do 14. októbra 2025.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

najprv vyskusat a tak hodnotit reakcia na: Windows 11 je už k dispozícii. Takto sa môžete predbehnúť, kým príde na vás rad

9.10.2021 07:10
najprv vyskusat a tak hodnotit
Reagovať

Pecka, tešíme sa na windows11, sťahujeme zaraz, je to super systém :) reakcia na: Windows 11 je už k dispozícii. Takto sa môžete predbehnúť, kým príde na vás rad

7.10.2021 17:10
Pecka, tešíme sa na windows11, sťahujeme zaraz, je to super systém :)
Reagovať

odpad redizajn reakcia na: Windows 11 je už k dispozícii. Takto sa môžete predbehnúť, kým príde na vás rad

7.10.2021 00:10
Akurat predlzi cas chodenia mysou. Znizenie produktivity akurat prinesie
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať