SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Rozpoznávanie tváre pomocou umelej inteligencie sa dá oklamať mejkapom

Výskum a vývoj
0

Výskumníci z Ben-Gurionovej univerzity v Beer Ševe našli zdanlivo jednoduchú metódu na oklamanie softvéru na rozpoznávanie tváre. Ide o aplikáciu bežného mejkapu na konkrétne oblasti tváre podľa vzoru určeného programom umelej inteligencie. Štúdia zistila, že takto upraveným osobám sa podarilo obísť softvér na rozpoznávanie tváre s takmer 100 % úspešnosťou.

Dvadsiatim dobrovoľníkom (10 mužov a 10 žien) buď naniesol vizážista mejkap na najidentifikovateľnejšie oblasti tváre podľa tepelnej mapy vygenerovanej softvérom, alebo si aplikovali mejkap náhodne, prípadne vôbec. Potom prešli po chodbe s rôznymi svetelnými podmienkami, vybavenej dvoma kamerami, ktoré streamovali záznam na detektor tváre MTCNN (multi-task cascaded convolutional neural network), pričom sa hodnotila schopnosť systému identifikovať účastníka. 

Subjekty nalíčené podľa vzorov určených softvérom boli správne identifikované iba v 1,22 % prípadov (hoci boli stále veľmi dobre rozpoznateľné pre ostatných ľudí), zatiaľ čo pri ľuďoch s náhodným mejkapom to bolo 33,73 % a pri ľuďoch bez akéhokoľvek mejkapu 47,57 %. V štúdii boli použité neutrálne farebné palety na dosiahnutie prirodzeného vzhľadu a bežné techniky líčenia, čo znamená, že túto metódu môže replikovať ktokoľvek s ľubovoľným mejkapom kúpeným v obchode.

Zdroj: timesofisrael.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať