Samsung_042026 Advertisement Samsung_042026 Advertisement Samsung_042026 Advertisement

XPENG G9 Performance 2026 / Prémiový elektromobil s ultrarýchlym nabíjaním

0

Keď spoločnosť XPENG pred približne pol druha rokom uviedla na trh model G9, ­čínske elektrické SUV síce v mnohých ohľadoch ­zaujalo, no zároveň odhalilo viaceré slabé miesta. V technologickom svete, a v tom čínskom obzvlášť, však čas plynie inak. Najnovší test modelu XPENG G9 Performance na rok 2026 ukazuje, že krivka učenia tohto výrobcu je mimoriadne strmá. ­Faceliftovaný model s pohonom všetkých kolies prináša zásadné zlepšenia v oblasti batérií, ­softvéru a predovšetkým v rýchlosti nabíjania, čím sa stáva vážnym konkurentom pre etablované európske prémiové značky.

Samsung_042026T Advertisement

Jednou z najvýznamnejších zmien prešla batéria. Hoci sa jej čistá využiteľná kapacita mierne znížila z pôvodných 98 kWh na súčasných 93,1 kWh, technologický posun je obrovský. XPENG totiž prešiel z chémie NMC na modernejšie články LFP. Táto zmena je pozoruhodná najmä preto, že výrobca dokázal v priebehu osemnástich mesiacov eliminovať hlavnú nevýhodu článkov LFP – ich nižšiu energetickú hustotu. Nová batéria je robustnejšia, nákladovo efektívnejšia a nezávislá od surovín ako nikel či kobalt, pričom si zachováva takmer identickú kapacitu v rovnakom objeme. 

Výkonnostné parametre celého modelového radu sa posunuli smerom nahor. Základný model s pohonom zadných kolies a štandardným dojazdom kombinuje motor s výkonom 258 kW a batériu s kapacitou 79 kWh, čo postačuje na dojazd 502 kilometrov podľa normy WLTP. ­Verzia Long Range s pohonom zadných kolies takisto posilnila z 230 kW na 258 kW a vďaka vyššej efektivite sa jej dojazd zvýšil na 585 kilometrov. Testovaný vrcholný variant Performance s pohonom oboch náprav disponuje celkovým výkonom 423 kW, čo je nárast oproti pôvodným 405 kW. Systém využíva zadný synchrónny motor s výkonom 258 kW a predný asynchrónny motor s výkonom 165 kW. Celkový krútiaci ­moment 695 Nm umožňuje tomuto SUV s hmotnosťou 2,4 tony zrýchliť z nuly na 100 km/h za pôsobivých 4,2 sekundy.

Asi najväčšiu pozornosť si zaslúži batéria pre svoje parametre nabíjania. Podporuje totiž až 5C nabíjanie, čo znamená výkon na úrovni päťnásobku menovitej kapacity. V tomto prípade sa nabíjací výkon v ideálnych podmienkach môže vyšplhať až na 525 kW, čo presahuje možnosti väčšiny súčasných európskych rýchlonabíjačiek. Pri teste na jedinej slovenskej nabíjačke s deklarovaným výkonom 600 kW vozidlo držalo zhruba až do 82 % SOC nabíjací výkon 390 kW, ktorý potom klesol asi na 200 kW, ktorými bola batéria dobíjaná až do konca. Nižší nabíjací výkon bol spôsobený nabíjacou stanicou, ktorá má maximálny výstupný výkon v kombinácii 1000 V a 600 A. Vozidlo vzhľadom na nižšie napätie batérie však na dosiahnutie maximálneho výkonu potrebuje prúd až 750 A. Nejde o chybu, iba konštatovanie. V podstate ani výrobca dosiaľ túto nabíjačku nemal ako vyskúšať, keďže XPENG G9 je prvým modelom u nás s podporou takéhoto výkonného nabíjania.

Napriek tomu, že sme deklarovaných 525 kW nedosiahli, aj tak musím konštatovať, že nový G9 nabíja najrýchlejšie zo všetkých modelov, ktoré som kedy testoval. Je totiž jedno, či má nabíjačka 200, 350 alebo 400 kW, vozidlo nabíja vždy na hranici dostupného výkonu nabíjačky a napríklad na klasickej nabíjačke Ionity s výkonom 350 kW sme z 10 na 80 % nabili za 13 minút, pričom nabitie z 10 na 100 % sme ­dosiahli za 28 minút. Iba pre zaujímavosť, na 200 kW nabíjačke sme zo 16 na 100 % nabili za 33 minút. To sú hodnoty, s akými som sa ešte pri žiadnom testovanom aute nestretol.

Interiér a komfort jazdy zodpovedajú najvyšším štandardom triedy a oproti predchádzajúcej verzii sa tu toho veľa nemenilo. Model Performance je štandardne vybavený vzduchovým odpružením, ktoré v režimoch Comfort a Comfort Plus zabezpečuje plavnú a kontrolovanú jazdu. Štandardným vybavením je elektrické dovieranie dverí aj ovládanie zadných dverí, elektricky ovládané je aj príplatkové ťažné zariadenie. V jednom z mála príplatkových balíkov v hodnote 3990 eur zákazník získa kožené čalúnenie Nappa, masážnu funkciu pre všetky štyri sedadlá, vetranie aj pre zadných pasažierov a špičkový audiosystém Dynaudio s technológiou Dolby Atmos. Palubná doska je osadená tromi displejmi, pričom okrem 10,2-palcového kokpitu sú k dispozícii dva 15-palcové dotykové panely pre vodiča a spolujazdca. Displej spolujazdca je za jazdy pre vodiča zatemnený.

Asistenčné systémy poháňané procesorom NVIDIA Orin-X sú lepšie naladené a aj pri automatickom preraďovaní do pruhu pracujú veľmi spoľahlivo a plynule. Softvérový plánovač trasy umožňuje manuálnu aj automatickú aktiváciu predohrevu batérie pred nabíjaním a pomerne konzervatívne, no spoľahlivo vypočítava potrebné zastávky. Trochu nevydarené bolo tentoraz automatické ovládanie diaľkových svetiel, ktoré reagovalo chaoticky a nie veľmi presne. To je však iba softvérová záležitosť a výrobca ju už rieši.

Mimochodom, softvérová podpora automobilky skutočne stojí za zmienku. Zákazník má dokonca v rámci aplikácie možnosť zasielania pripomienok priamo na technickú podporu. Výrobca vydáva aktualizácie OTA pomerne často a snaží sa na prípadné pripomienky promptne reagovať, často v horizonte niekoľkých týždňov. Z toho by sa veľa automobiliek mohlo učiť.

Spotreba pri modeli Performance je, samozrejme, vyššia, ale aj tak príjemne prekvapila. Oproti našim meraniam predchádzajúcej verzie bola s malými odchýlkami takmer rovnaká. V celkovom priemere za test vyšla na 17,1 kWh/100 km, čo je na takéto výkonné a veľké auto naozaj chvályhodné.


Pri zastávkach vašich malých spolucestujúcich poteší nejaká rozprávka či video zo streamovacích služieb

Vcelku možno konštatovať, že model G9 prešiel zaujímavou evolúciou, na ktorej čele stojí výmena batérie NMC za bezpečnejšiu a odolnejšiu batériu LFP. Je pritom veľmi zaujímavé sledovať, aké obrátky nabral vývoj batérií. Zatiaľ čo ešte pred pár rokmi boli batérie LFP vďaka svojej nízkej energetickej hustote, vyššej hmotnosti a pomalšiemu nabíjaniu vhodné maximálne do mestských autíčok, dnes technológia pokročila natoľko, že sú plnohodnotnou a lacnejšou náhradou aj v prémiových modeloch. XPENG G9 AWD Performance je prémiové vozidlo, ktoré zastane úlohu hlavného rodinného auta rovnako ako úlohu reprezentatívneho firemného auta. Vďaka vynikajúcemu vzduchovému podvozku, vysokému výkonu, vyspelej technologickej výbave a špičkovému nabíjaniu poskytne maximálny komfort aj pri dlhých jazdách na dovolenku alebo častých pracovných cestách. Ak preferujete práve dlhé cestovanie, zaujímavou alternatívou môže byť aj verzia Long Range so zadným náhonom.      

TECHNICKÉ ÚDAJE:

Výrobca: XPENG, model: G9 AWD Performance (2026), batéria – celková kapacita: 93,1 kWh, napätie batérie: 800 V, typ batérie: LFP, poháňaná náprava: AWD, výkon ­motora: 423 kW, krútiaci moment: 695 Nm, typ konektora na DC nabíjanie: CCS, max. výkon DC nabíjania: 525 kW, konektor na AC nabíjanie: Typ 2, výkon AC nabíjačky: 11 kW, typ AC nabíjania (počet fáz): 3f, max. rýchlosť: 200 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 4,2 s, ­dojazd WLTP: 540 km, spo­treba podľa výrobcu: 20,1 kWh/100 km

TESTY:

  • Spotreba v teste (kWh/100 km): 16,3 – 17,1 – 22,5
  • Dojazd v teste (km): 560 – 545 – 414
  • Výkon AC nabíjania na 22 kW 3f nabíjačke (kW): 11
  • Max. výkon DC nabíjania UFC nabíjačka 400 kW (kW):390
  • Čas nabíjania  10-80 % (min: 13

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita spracovania, výkon, dojazd, rýchlosť nabíjania, technologická výbava
- Nemá matrixové svetlá, automatika prepínania potrebuje doladiť

  • Cena modelu od (s DPH): 59 990 EUR
  • Testované vozidlo (s DPH): 80 060 EUR
Zobrazit Galériu

René Hubinský­

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať