SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Xiaomi 14 Ultra / Robte fotky ako profík

0

Nový vlajkový model Xiaomi 14 Ultra spôsobil pri jeho uvedení na trh veľký rozruch. Niet sa čomu čudovať, smartfón patrí na špičku ponuky jedného z popredných čínskych výrobcov. Novinka cieli špeciálne na nadšencov mobilného fotenia a prináša už pri pohľade na špecifikácie veľmi zaujímavé vlastnosti a funkcie. Na druhej strane nemožno očakávať, že takýto smartfón bude za „ľudovú cenu“. Poďme sa teda pozrieť zblízka na to, čo poskytuje a ako sa to výrobcovi podarilo.

SAMSUNG 042024 Advertisement

V porovnaní s viacerými inými vlajkovými loďami má Xiaomi 14 Ultra relatívne kompaktné rozmery s uhlopriečkou displeja iba 6,4". Na druhej strane tu je mohutný kruhový výstupok vzadu evokujúci bajonet objektívu, ktorý ukrýva štvoricu zadných fotoaparátov. Ten v tejto časti takmer zdvojnásobuje hrúbku tela, takže to nie je nič, čo by ste prešli bez povšimnutia. Zadná strana je z ekokože, takže sa veľmi príjemne drží. Žiaľ, v tejto konfigurácii asi výrobca s nosením mobilu nepočíta, pretože po položení na podložku telefón leží na sklenenej hrane tohto výstupku, takže ten by asi dlhý život nemal. Šťastlivci, ktorí si mobil kupujú ako prví, dostanú k nemu veľkú krabicu so špeciálnym príslušenstvom nazvaným Photography Kit. Ten obsahuje plastový obal s kovovým rámčekom a zadnou časťou z balistickej tkaniny, špeciálny grip s prídavnou 1500 mAh batériou a ovládacími tlačidlami ako na fotoaparáte a dvojicu krúžkov. Po podrobnejšom preskúmaní zistíte, že kruhový výstupok na obale, ktorý teraz chráni hrany skla nad fotoaparátmi, obsahuje aj skutočný bajonet. Doň možno zacvaknúť buď ozdobný krúžok, ktorý ho iba chráni, alebo redukčný krúžok na štandardné fotofiltre s priemerom 67 mm. To je unikátna možnosť, pretože možno experimentovať s najrôznejšími filtrami pre fotoaparáty. Bajonet má v pravom dolnom rohu (na šírku) tlačidlo, ktorým sa odisťuje, ak chcete krúžky vymeniť rovnako ako pri bezzrkadlovkách. Kryt je pomerne robustný a pevný a ťažko sa sníma z mobilu. Našťastie slot na SIM karty je zo spodnej strany mobilu, ktorá nie je prekrytá. Grip sa nasadzuje nasunutím na konektor USB-C a spodnú časť mobilu. Zboku je na ňom prepínač, ktorý ho zaistí na mieste, aby vám telefón nevypadol z gripu pri fotení.

Hlavným ťahákom tohto modelu sú však predovšetkým fotoaparáty, ktorých tu nájdete rovno päť. Ich kráľom je hlavný foto­aparát vybavený veľkým jednopalcovým 50 Mpx snímačom Sony LYT-900. Ďalšia trojica zadných fotoaparátov má rovnaké 50 Mpx snímače s veľkosťou 1/2,51" Sony IMX 855. Tie sú osadené teleobjektívom 75 mm (3,2× zoom), teleobjektívom 120 mm (5× zoom) a ultraširokouhlým objektívom 12 mm so 122-stupňovým zorným poľom. Výnimočné je, že sa Xiaomi v spolupráci s Leicou podarilo dosiahnuť konzistentnú kvalitu obrazu a funkcie naprieč všetkými objektívmi. To je v prípade použitia rôznych typov snímačov, navyše s rôznou veľkosťou, pomerne unikátne. Aplikácia fotoaparátu ponúka dva profily Leica (živé a klasické), dve možnosti rozmazania a osvetlenia portrétov a obrovské množstvo manuálnych nastavení. Telefón takisto dokáže natáčať video v rozlíšení 4K pri 120 fps z hlavného fotoaparátu, 8K video pri 30 fps zo všetkých zadných fotoaparátov a dokonca 4K video pri 60 fps zo všetkých fotoaparátov. Fotografie sú živé, ale nie príliš nasýtené, čo vytvára dynamický vzhľad. Xiaomi 14 Ultra exceluje aj pri slabom osvetlení, poskytuje vynikajúce expozičné a kontrastné výsledky. Fotky majú veľmi nízku úroveň šumu. Pri ­zoomovaní si však treba dávať pozor, či sa nenachádzate v pásme digitálneho zoomu. Fotoaparát pri zoomovaní prechádza celý rozsah zoomu tak, že vždy najprv digitálne približuje a potom prepne na ďalší objektív. Na portréty smartfón predvolene využíva objektív 75 mm, čo prináša príjemný prirodzený efekt bokeh. V predvolenom nastavení mobil automaticky prepína objektívy, a to aj v režime makro. To je na jednej strane dobrá funkcia pre neskúsených fotografov, pretože umožňuje udržať obraz zaostrený. Pri veľkom priblížení sa k objektu sa totiž dostanete mimo ohniskového rozsahu a fotoaparát nie je schopný zaostriť, preto je lepšie prepnúť na iný rozsah, ktorý má objekt v rozsahu zaostrenia. Ak vám to prekáža, dá sa automatické prepínanie objektívov vypnúť.

Hoci bola kvalita obrazu excelentná, bez šumu, s prirodzenou ostrosťou a ani kvalite nočných snímok nie je čo vyčítať, trocha sklamalo automatické zaostrovanie. Napríklad pri fotení detí automatika nedokáže dostatočne rýchlo detegovať tváre alebo oči, alebo ak nevidí priamo do tváre, je pri fotení veľa fotiek neostrých. Takisto ak potrebujete fotiť detaily nejakého objektu v popredí, automatika má tendenciu zaostrovať na pozadie. V neštandardných podmienkach sú navyše výsledky fotenia nekonzistentné, občas je fotka prepálená, inokedy podexponovaná alebo s uleteným vyvážením bielej. Fotoaparátu najviac vyhovujú krajinky a celky, kde výsledky naozaj vyrážajú dych, a pri nočných záberoch veľa konkurencie v mobilnom svete nenájde. Na ostriacej automatike by však mal výrobca ešte popracovať. Práve vďaka 1" snímaču je zaostrovanie náročnejšie, pretože tieto snímače majú oveľa menšiu hĺbku ostrosti, a tak aj menšiu chybu pri zaostrovaní hneď vidieť, možno nie na mobile, ale určite v prípade, ak si takéto fotky pozriete na PC alebo televízore.                                    

Pochopiteľne, vlajková loď musí mať aj patričný hardvér. Z tohto pohľadu novinka určite nesklame. Najnovšia generácia čipovej súpravy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 spolu s 12 GB RAM zabezpečuje skvelý výkon. Interné úložisko má štedrých 512 GB, ale bez možnosti rozšírenia. Pri tejto kapacite je pre používateľov k dispozícii okolo 490 GB, čo by malo väčšine z nich bohato stačiť. Panel OLED je rovný, iba s malým prechodom do kovového rámika, a má uhlopriečku 6,4". Napriek strednej uhlopriečke ponúka displej rozlíšenie nad rámec plného HD – 2670 × 1200 pixelov zabezpečuje veľmi vysokú hustotu pixelov a ostré obrázky. Displej pracuje s frekvenciou 120 Hz, čo zaisťuje plynulý pohyb v systéme aj webovými stránkami. Vďaka adaptívnej obnovovacej frekvencii obrazu medzi jedným a 120 Hz sa dokáže Xiaomi prispôsobiť v správnych momentoch na úkor životnosti batérie. Displej ponúka vysokú kvalitu obrazu. V teste panel OLED zaujal veľmi bohatými farbami, peknými kontrastmi a maximálnym jasom až 1550 nitov. Obsah teda možno dobre vidieť aj na priamom slnečnom svetle. Počas testovania sa však ukázala nie veľká výdrž batérie. Pri väčšom využití na fotenie či filmovanie a občas nejaké sociálne siete mal telefón problém s výdržou a už okolo 21. hodiny večer hlásil slabú batériu. Pri bežnom, nenáročnom používaní vydrží aj viac ako jeden deň. V prípade potreby sa však mobil nabije už za 43 minút vďaka priloženej 90 W nabíjačke. Môžete ho nabíjať aj bezdrôtovo, pričom Xiaomi uvádza podporu až 80 W. Bežné bezdrôtové nabíjačky však poskytujú iba 10 až 20 W, takže (aspoň zatiaľ) takýto výkon nevyužijete. Zariadenie, samozrejme, podporuje aj reverzné bezdrôtové nabíjanie s výkonom 10 W, ktoré môžete využiť na slúchadlá, hodinky alebo iný mobil. Pozitívom je odolnosť zariadenia na úrovni IP68.

Používateľské prostredie Hyper OS založené na Android 14, ponúka pestrú škálu nastavení a prispôsobení, hoci pre niektorých používateľov môže byť menej intuitívne. Xiaomi sľubuje dlhodobú podporu, štyri roky aktualizácií operačného systému a päť rokov aktualizácií zabezpečenia.

Aj napriek drobným výhradám ide v súčasnosti o jeden z najvýkonnejších, a čo sa týka fotenia, aj jeden z najlepších smartfónov na trhu. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Fotovybavenie, displej, kvalita fotiekm aj v noci, výkon, unikátne fotodoplnky, 90 W nabíjačka v balení
- Problémy so zaostrovaním v niektorých situáciách

PARAMETRE:

Xiaomi 14 Ultra: rozmery: 161 × 75 × 9,2 mm, hmotnosť: 220 g, displej: 6,73", AMOLED, rozlíšenie 1440 × 3200 pixelov, 522 ppi, obnovovacia frekvencia 1 – 120 Hz, maximálny jas 3000 nitov, Xiaomi Shield Glass, Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG, 1920 Hz PWM stmie­vanie/DC ­stmievanie, procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 4 nm, operačná pamäť: 16 GB RAM, LPDDR5X, interné úložisko: 512 GB, UFS 4.0, operačný systém: Xiaomi HyperOS, fotoaparáty: hlavný (23 mm): 50 Mpx, f/1,63 – f/4,0, OIS, video až 8K 30 fps, AF, širokouhlý (12 mm): 50 Mpx, f/1,8, 122°, makro od 5 cm, AF, teleobjektív (75 mm): 50 Mpx, f/1,8, OIS, makro od 10 cm, AF, periskopický teleobjektív (120 mm): 50 Mpx, f/2,5, OIS, makro od 30 cm, AF, predný: 32 Mpx, f/2,0, video 4K 60 fps, batéria a nabíjanie: 5000 mAh, 90 W drôtové nabíjanie, 80 W bezdrôtové nabíjanie, 10 W reverzné bezdrôtové nabíjanie, konektivita: bluetooth 5.4, Wi-Fi 7, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, USB-C, NFC, 5G, ostatné: certifikácia IP68, čítačka odtlačkov v displeji, ­stereo repro, farba: čierna, biela

Cena: 1499 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať