CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Youtuberi nafilmovali špeciálnou kamerou pohyb svetla

Technológie
0

Skupina Slow Mo Guys, známa z YouTube a najnovšie aj z TikToku, zvyčajne filmuje rýchlosťou pol milióna snímok za sekundu, čo však nie je dostatočne rýchle na zachytenie svetla v pohybe. Tu prichádzajú na rad výskumníci z CalTechu. Tím z oddelenia pre komprimovanú ultrarýchlu fotografiu pomohol youtuberom nastaviť ich fotoaparát T-CUP tak, že dokáže snímať rýchlosťou 10 biliónov snímok za sekundu, vďaka čomu môže spomaliť akýkoľvek rýchlo sa pohybujúci objekt.

Pomocou T-CUP sa Slow Mo Guys rozhodli nafilmovať laserový lúč, ktorý prechádzal cez fľašu s mliekom. Pýtate sa, prečo práve fľaša s mliekom? Mlieko vo vnútri rozptýli laserové svetlo, takže je viditeľné, keď prejde cez fľašu približne za 2000 pikosekúnd.

Výsledok prebiehal podľa plánu a podarilo sa im zachytiť laserové svetlo pohybujúce sa cez fľašu. A ich video nie je len čisto na zábavu. Lihong Wang, jeden z tvorcov fotoaparátu, spolu s ďalšími vedcami z CalTechu dúfajú, že sa im nakoniec podarí vytvoriť fotoaparát schopný zachytiť až jednu biliardu snímok za sekundu.

Zdroj: uniladtech.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať