SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Zabíjacké roboty by mali identifikovať ciele podľa ich infrasnímky. Môže to však viesť k smrti nevinných

Bezpečnosť
0

Americká armáda pracuje na vývoji zabijackých robotov, ktoré dokážu v tme vidieť a identifikovať tváre. Jej oddelenie korporátneho výskumu DEVCOM zverejnilo predtlačový dokument, kde sa hovorí o vývoji obrazovej databázy na výcvik umelej inteligencie na rozpoznávanie tváre pomocou termálnych snímok. Roboty môžu využívať optiku nočného videnia, aby videli v tme. Dosiaľ však neexistovala metóda, ktorá by umožňovala vytrénovať ich na identifikáciu sledovaných cieľov iba pomocou tepelných snímok.

Zmeniť to má databáza pozostávajúca zo státisícov bežných obrázkov ľudí a im zodpovedajúcich termálnych snímok. Umelá inteligencia by v tomto prípade bola trénovaná podobne ako akýkoľvek iný systém na rozpoznávanie tváre na kategorizáciu snímok pomocou množstva parametrov. Umelú inteligenciu nezaujíma, či ide o snímky tvári zhotovené pri prirodzenom svetle, alebo termálne snímky, potrebuje len veľké množstvo dát. Táto databáza obsahuje menej ako 600 000 obrázkov a iba 395 subjektov, čo je relatívne málo v porovnaní so štandardnými databázami rozpoznávania tváre.

Tento nedostatok komplexných údajov znamená, že umelá inteligencia by jednoducho nebola dosť dobrá pri identifikácii tvárí. Súčasné najmodernejšie systémy nefungujú dobre pri identifikácii všetkého iného okrem tvárí bielych mužov. Pritom termálne snímky obsahujú menej jednoznačne identifikovateľných údajov ako bežne osvetlené obrázky. Teoreticky by to pri nasadení mohlo viesť k smrti nevinných čiernych a hnedých ľudí prostredníctvom ozbrojených policajných dronov, ktoré použijú takýto systém na nesprávnu identifikáciu podozrivého v tme.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať