Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Zariadenie dokáže zmeniť farbu svetla na úrovni jednotlivých fotónov

1

Inžinieri zo Stanfordu vytvorili nové optické zariadenie, ktoré dokáže ľahko manipulovať so svetlom a dosiahnuť v podstate akúkoľvek jeho farbu. Systém využíva sériu modulátorov na jemné doladenie frekvencií jednotlivých fotónov na zmenu ich farby. Naše oči vnímajú farbu svetla na základe frekvencie, pri ktorej rezonujú jeho fotóny. Nižšie frekvencie korelujú s dlhšími vlnovými dĺžkami.

V spektre viditeľného svetla vidíme od dlhších vlnových dĺžok červeného svetla po kratšie vlnové dĺžky modrého svetla. Optické zariadenie stanfordského tímu dokáže vyladiť frekvencie jednotlivých fotónov. To nielen mení ich farbu, ale zmiešaním fotónov rôznych farieb v rôznej miere sa dá lúč svetla vyladiť v zásade na akúkoľvek potrebnú farbu.

SWAN_042021  

Podľa výskumníkov je zariadenie mimoriadne presné, čo umožňuje veľmi jemnú kontrolu pomeru rôznych fotónov. Napríklad lúč môže mať na začiatku 80 % svojich fotónov na frekvencii 510 nanometrov a 20 percent na 500 nm, čo ho robí zeleným. Pomocou tohto zariadenia by sa lúč mohol posunúť na 73 percent pri 500 nm a 27 percent pri 510 nm, čo by urobilo svetlo viac azúrovým.

Nový nástroj by mohol mať množstvo aplikácií v oblasti fotoniky vrátane komunikácií, kvantových počítačov a umelej inteligencie. Jeho dizajn by mal umožniť použitie aj v kompaktnejších zariadeniach. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Keby sa miniaturizovalo toto zariadenie, tak môže nahradiť tekuté kryštály monitorov a mali by sme jasnejší obraz reakcia na: Zariadenie dokáže zmeniť farbu svetla na úrovni jednotlivých fotónov

3.5.2021 12:05
Keby sa miniaturizovalo toto zariadenie, tak môže nahradiť tekuté kryštály monitorov a mali by sme jasnejší obraz
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať