SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Zariadenie na výrobu umelého dažďa zo slanej vody

0

Egyptský vynálezca vytvoril zariadenie premieňajúce stojatú vodu v slaných jazerách a plytkých vodných útvaroch na paru, ktorá sa potom ochladzuje, aby sa premenila na dážď. Prístroj má na prvý krok výparník v dolnej časti. V druhom kroku vytvára kondenzátor teplotný rozdiel, ktorý premení pary na dážď. Ten sa potom zhromažďuje vo veľkých obdĺžnikových nádobách.

Voda zozbieraná v tomto procese sa používa na pestovanie liečivých rastlín, no rovnaký spôsob sa môže použiť aj na zvýšenie produkcie ryže a pšenice. Prístroj využíva slnečné žiarenie na vyvolanie odparovania vody a aj sám je napájaný slnečnou energiou. Vďaka jednoduchosti je zariadenie vhodné na použitie pre jednotlivcov aj na veľké projekty.

Zistilo sa, že voda získaná týmto spôsobom, hoci aj zo slaných jazier a plytkých pláží, obsahovala iba 5 % soli. V susedných Spojených arabských emirátoch experimentujú so sofistikovanejšími technikami. Tamojší startup využíva na pestovanie zeleniny v púšti skleníky s riadenou klímou a krajina začala dokonca testovať nanohlinu, aby sa zvýšilo zadržiavanie vody v piesku.

Zdroj: me.mashable.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať