SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Zásadný pokrok smerom ku genetickým úpravám ľudí

0

Čínski vedci vytvorili prvého geneticky modifikovaného cicavca, ktorý disponuje plne preprogramovanými génmi. V článku publikovanom v časopise Science podrobne opisujú celý proces. Tím vzal každý chromozóm z myši a potom ich rozložil. Preorganizovali ich do novej kombinácie a vytvorili to, čo nazvali Xiao Zhu čiže „malý bambus“. Je to prvýkrát, čo sa modifikácia génov cicavca uskutočnila v takom rozsahu.

Chromozómy sú v podstate stavebnými kameňmi evolúcie. Práve tieto vlákna držia DNA v jadrách bunky. Normálne sa chromozómy rozpadajú a prirodzene sa rekombinujú, čo usmerňuje organickú evolúciu. Je to mimoriadne chúlostivý a komplikovaný proces, preto je tento geneticky modifikovaný cicavec s plne preprogramovanými génmi taká veľká novinka. Počas týchto procesov sa, samozrejme, môžu vyskytnúť aj chyby.

Vedci dokonca narazili na niekoľko chýb pri rekombinácii chromozómov, čo viedlo k tomu, že niektoré z geneticky modifikovaných cicavcov uhynuli krátko po modifikácii. Existencia Xiao Zhu však dokazuje, že metóda pokusov a omylov sa z dlhodobého hľadiska vyplatila. Celý tento výskum prispeje k ďalšiemu štúdiu genetiky aj u ľudí. Dôkaz, že môžeme vytvoriť geneticky modifikovaného cicavca s plne preprogramovanými génmi, by mohol podnietiť aj ďalší výskum využívajúci nástroj na úpravu génov CRISPR a genetické modifikácie.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať