PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

V budúcnosti si možno náhradnú pečeň vypestujeme vo vlastnom tele

0

Vedci pracujú na experimentálnej liečbe, ktorá možno pomôže liečiť konečné štádium ochorenia pečene a znížiť počet transplantácií tohto orgánu. Priekopníkom novej techniky je spoločnosť LyGenesis, ktorá sa zaoberá bunkovou terapiou. Metóda využíva prirodzenú regeneračnú silu pečene tak, že sa pacientovi vypestuje úplne nová pečeň. No nie len jedna, ale v jeho tele vyrastie viacero drobných pečení. Proces, ktorý bol úspešný u myší, ošípaných a psov, zahŕňa injekciu zdravých pečeňových buniek do lymfatických uzlín pacienta.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Bunky sa potom množia v tele pacienta a narastú z nich malé funkčné verzie väčšieho orgánu. Vedci čoskoro začnú klinickú skúšku novej liečby, ktorá sa zameriava na použitie lymfatických uzlín u pacientov na vytvorenie bioreaktorov, ktoré dokážu pestovať nové pečene. Účastníci budú rozdelení do troch základných skupín, ktoré dostanú rôzne dávky buniek: 50 miliónov, 150 miliónov alebo 250 miliónov. Predpokladá sa, že každých 50 miliónov buniek umožní pacientovi vypestovať jednu minipečeň. Účastníkom s najvyššou dávkou by teda mohlo v tele vyrásť až päť minipečienok.

Okrem bunkových injekcií však bude treba pacientom poskytnúť aj lieky na potlačenie imunity. Tým sa zabráni tomu, aby ich telá zle reagovali na nové bunky a napadli ich. LyGenesis teraz spolupracuje so spoločnosťou iTolerance na tom, aby sa eliminovala potreba liekov na potlačenie imunity. Klinické skúšky by sa mali skončiť do dvoch rokov.

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať