PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom

6

Monitor nemá zlý vplyv na oči, problémom sú skôr nesprávne návyky pri práci s PC. Pohľad uprený na PC bez žmurkania, dlhé hodiny v robote a následne ešte aj doma pri zlom svetle, zlom nastavení... To všetko spôsobí únavu očí pri nesprávnych podmienkach, ktorá vedie k páleniu očí, ich rezaniu či bolesti až k bolesti hlavy.

Práca s PC vysušuje oči. Je to preto, že keď sa pozeráme na PC, „zabúdame žmurkať“ a frekvencia klesne 5- až 10-násobne oproti normálu, čo samo osebe podnecuje vznik syndrómu suchého oka a v kombinácii so žiarením vychádzajúcim z monitora sa tento syndróm môže ešte znásobiť. Preto pri pocite pálenia, bolesti či rezania môže používať umelé slzy na zvlhčenie povrchu oka. 

Ti, ktorí používajú pravidelne kontaktne šošovky, môžu syndróm suchého oka pociťovať ešte intenzívnejšie, pretože prichádza k zvýšenému vysychaniu oka pod šošovkou v dôsledku menej častého žmurkania, a teda menšej miery prirodzeného zvlhčovania oči.

Oko funguje tak, že umožňuje prenikanie slnečných lúčov. Na to, aby svetlo poškodilo náš zrakový aparát, muselo by svietiť vo výrazne väčšej intenzite do oka, než je vyžarovanie monitora. Preto PC náš zrak nepoškodí a nemá fatálne následky na naše oči a zrak. Môže však znemožniť ďalšiu prácu, keď raz prídu bolesti alebo rezanie oči, ktoré môžu trvať dlhšie.

Keď človek pozerá do PC, koncentruje sa na pozeranie nablízko, čo môže viest k vzniku takzvanej  indukovanej krátkozrakosti, keď sa oči akoby zasekli – dostanú sa do kŕča a zaseknú sa v pohľade nablízko a majú potom problém s pozeraním sa do diaľky. Nedokážu následne tak jednoducho zaostriť na väčšiu vzdialenosť, než je monitor. Preto je vhodne vždy na desať minút počas jednej hodiny zdvihnúť zrak od PC a pozerať sa do diaľky, aby sa oči z tohto kŕča postupne uvoľňovali. Stačí sa pozerať von z okna, na kolegu sediaceho pri druhom stole, poobzerať sa po miestnosti a podobne.  Preto môže práca s PC zdanlivo spôsobovať vznik krátkozrakosti.

Dôvod, ktorý vedie k bolesti očí, je ten, že vzdialenosť medzi očami a monitorom je stále relatívne malá a očné svaly sú pri zaostrovaní namáhané. Preto po určitom čase príde k únave týchto svalov, čo môže viesť k bolesti očí alebo hlavy.

Takto tomu predídete

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že pri práci s počítačom by vzdialenosť očí od monitora mala byť min. 60 až 80 cm. Netreba zabúdať aj na to, že oči musia mať správnu polohu. Neprospelo by im, keby ste sa niekoľko hodín pozerali stále dole alebo vľavo, kde je monitor. Preto vždy majte počítač pred sebou.

Majte na pamäti, že horný okraj obrazovky má byť vo výške očí alebo mierne nad očami. Obrazovka by mala byť vždy podľa možností radšej väčšia a čo najplochejšia (LCD), pričom jej ideálna veľkosť by mala byť 17 palcov.

Keď čítate text na obrazovke, očiam prospeje dostatočná veľkosť a farba písma – ideálna veľkosť písma je od 2,6 do 3,6 mm a tmavé znaky na svetlom pozadí (výborná je aj čierno-biela alebo modro-žltá kombinácia).

Klávesnica má mať sklon 5 – 15 stupňov, matný povrch a farbu dostatočne kontrastnú s farbou tlačidiel.

Ako má vyzerať okolie, kde sa nachádza počítač?

Pri práci s PC je dobré mať primerané osvetlenie, ktoré zvyšuje komfort práce s počítačom. Neodporúča sa mať PC iba ako jediný svetelný zdroj. Tak sa zamedzia odrazy z okolitých predmetov na obrazovke (správny rozptyl svetla). Odporúča sa osvetlenie 300 až 500 lx. Ak pri počítači pracujú starší ľudia, osvetlenie by malo byť až 1000 lx.  Môžete prípadne použiť aj pracovné lampy.

Nábytok a steny v miestnosti, kde pracujete s počítačom, by mali byť z materiálov, ktoré obmedzujú odraz a odlesk. Odporúča sa matný povrch, svetlosivá, svetlozelená alebo svetlohnedá farba.

Dajte si pozor aj na to, aká je poloha počítača. Nevhodný je počítač oproti oknu a chrbtom k oknu. Okno by malo byť so žalúziami na reguláciu prichádzajúceho svetla.

Nemenej dôležitá je i mikroklíma v miestnosti. Teplota vzduchu by mala byť od 20 do 24 stupňov a vlhkosť 30 až 70 percent.

Stop okuliarom!

Každý druhý človek pritom musí skôr či neskôr siahnuť po okuliaroch. Operačných postupov na odstránenie dioptrií je dnes mnoho. Líšia sa navzájom technológiou, ktorá sa na zákrok použije, prístupom a bolestivosťou. Kedysi bolo chirurgické odstraňovanie dioptrií naozaj bolestivé a pooperačné hojenie trvalo niekoľko dní, počas ktorých bol pacient „vyradený z prevádzky“. Laserové zákroky sa robievali len na povrchu oka a na citlivej rohovke sa po nich vytvorila veľká plošná jazva, ktorá sa hojila tri až sedem dní, čo spôsobovalo bolesť. Strach z bolesti či z dlhej rekonvalescencie však už nie je opodstatnený. Dnes špecialisti pomocou najmodernejších technológií dokážu odstrániť dioptrie tak, že okamžite vidíte ostro, nič vás nebolí a už na druhý deň môžete šoférovať či pracovať s počítačom. Táto metóda sa nazýva iLASIK a pre šetrnosť, bezpečnosť a inovatívnosť je najpoužívanejšia na odstránenie dioptrickej chyby laserom na svete. V čom sa líši od iných laserových zákrokov? Nevykonáva sa na povrchu oka, ale v jeho hĺbke. Femtosekundový laser najprv na povrchu rohovky vytvorí tenkú príklopku (lamelu), ktorá kryje celú operačnú plochu, a až potom druhý laser odstráni pod odklopenou vrstvou dioptrie. Na povrchu oka tak vznikne len malá oblúková jazvička, ktorá sa zahojí v priebehu pár hodín. Nielenže zákrok nebolí, ale rana sa extrémne rýchlo zacelí, takže už na druhý deň po operácii budete fit. A nielen to. Presnosť a precíznosť tohto zákroku vám umožní už pár minút po operácii pozorovať okolie bez okuliarov a takmer bezbolestne.

Časy, keď sa operácie očí vykonávali len na základe výšky dioptrií a operovalo sa paušálne, sú už minulosťou. Veda pokročila a odborníci z oblasti oftalmológie dnes už vedia, že každé oko je jedinečné.

„Každý človek má preto inú dioptrickú chybu a treba k nej individuálne pristupovať. Princípom najprecíznejšieho odstránenia dioptrickej chyby je odoperovať ju presne tak, ako vyzerá jej odtlačok. Každý zákrok je preto veľmi individuálny. Vďaka presným hodnotám o vašich očiach laserom odstránime počas operácie čo najmenej tkaniva a vymodelujeme nový tvar rohovky na mieru,“ približuje MUDr. Pavol Veselý.

Odstránenie dioptrií pomocou metódy iLASIK je naozaj malý zázrak s veľkým výsledkom. Už na druhý deň po operácii sa totiž môžete vrátiť do práce, šoférovať auto či pozerať film v televízii, ako keby ste žiadnu operáciu ani neabsolvovali. „Neodporúčame chodiť najbližšie tri týždne po zákroku do bazéna, sauny, jazera či na plaváreň, kde by sa mohla do očí dostať infekcia. Inak nie je žiadna aktivita po operácii zakázaná. Musíte len pamätať na to, že vaším šéfom sú oči. A keď oči pálením, slzením či rezaním oznámia, že im na prostredí, kde sa nachádzate, niečo prekáža, musíte ich bez reptania neodkladne poslúchnuť. V rámci zotavovania oči citlivejšie reagujú na niektoré situácie, ako je cigaretový dym.

Korekcia vysokej krátkozrakosti

Na očnej klinike VESELY používajú na korekciu vysokej krátkozrakosti špeciálne fakické šošovky Cachet od renomovanej spoločnosti Alcon, ktoré sú vysoko kvalitné a certifikované, takže vašim očiam zaručia absolútnu bezpečnosť a korekciu dioptrickej chyby. MUDr. Pavol Veselý je dokonca prvý slovenský lekár, ktorú túto šošovku implantoval do ľudského oka, takže spomedzi oftalmológov na Slovensku má s týmto typom zákroku najväčšie skúsenosti.

Hoci pacienti s príliš vysokými dioptriami nemôžu podstúpiť zákrok iLasik, ani oni nie sú odsúdení na nosenie okuliarov. Ich očná chyba sa dá napraviť pomocou takzvaných fakických šošoviek. „Fakická šošovka je implantát z veľmi mäkkého a poddajného materiálu, ktorý sa vkladá do oka cez veľmi malý rez (2,5 mm). Celý postup by sa dal opísať ako vloženie okuliarov či kontaktných šošoviek do oka. S tým rozdielom, že si ich večer nemusíte skladať ani vyberať z oka,“ vysvetľuje MUDr. Pavol Veselý. Aj tento výkon je bezbolestný a netrvá dlhšie ako päť minút.

Aj vy ste si mysleli, že s kontaktnými šošovkami máte po starostiach na celý život? MUDr. Pavol Veselý z Očnej kliniky VESELY varuje, že nikdy nemáte istotu, že vám vaše oči jedného krásneho dňa nosenie šošoviek nestopnú. „Na život potrebujeme kyslík. Mozog vydrží bez kyslíka asi štyri minúty. Niektoré tkanivá dlhšie, ale celkom bez kyslíka nevydržia. Rohovka je zvláštne tkanivo, lebo nemá cievy. Je vyživovaná zvnútra oka alebo zvrchu cez slzy. Ak na oko nasadíte šošovku, síce pláva po tenučkej vrstve sĺz, ale táto vrstva nie je dostatočne hrubá na to, aby cez ňu výživa rohovky prebiehala normálne. Šošovka teda bráni oku v prísune kyslíka a živín. V určitom momente sa rohovka začne hnevať a vyšle mozgu správu, že hladuje. Mozog jej chce pomôcť tak, že do rohovky začnú rásť cievy. To spôsobí, že budete vidieť cez červené čiarky, nehovoriac o tom, že sa rohovka pod vplyvom šošovky rôzne deformuje,“ upozorňuje lekár. Podľa MUDr. Veselého je doba nosenia šošoviek individuálna. Niekto môže pokojne nosiť kontaktné šošovky aj dvadsať rokov, kým na ne vznikne neznášanlivosť, inému spôsobujú problémy už po piatich rokoch. „Závisí to aj od kvality šošoviek a toho, ako s nimi zaobchádzate. Ak ich aj nosíte len predpísaný čas a poctivo sa o ne staráte, nikto vám negarantuje, že jedného dňa ich vaše oči neodmietnu ďalej nosiť.“ Neznášanlivosť kontaktných šošoviek sa prejavuje nepríjemnými pocitmi, slzením či dráždením. „Ak ste zvykli mať šošovky v očiach dvanásť hodín, pri začínajúcej neznášanlivosti vás nebudú poslúchať už po desiatich hodinách nosenia.“

Nakoniec ešte ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením, pálením a únavou očí. Často sa objavuje aj nadmerné slzenie. Je to spôsobené nekvalitným slzným filmom, pri ktorom dochádza k neustálemu dráždeniu zaschýnajúceho povrchu oka, čo často vyvoláva ďalšiu tvorbu sĺz. „Až 90 percent žien si krémuje päťkrát denne ruky, ale do oka si nekvapkajú nič. Pritom rohovka a koža majú úplne rovnaký genetický základ a to znamená, že keď mám suchú kožu, mám aj suché oko. Používať takzvané umelé slzy, to je najdôležitejšia vec, ktorú by sme mali robiť každodenne na dobré a pokojné videnie. Predídeme tak mnohým degeneratívnym a zápalovým zmenám rohovky a spojovky,“ upozorňuje na záver MUDr. František Veselý.

Zobrazit Galériu
oci zrak

6 komentárov

ochrana vodou a okuliarmi reakcia na: Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom

16.4.2020 12:04
tiež som za menej invazívnu úľavu očiam - ja uprednostnujem oplachnutie oci par krat za den vodou a teraz mam pri praci s pocitacom cez eshop milica barner okuliare filtrujuce nejak modre svetlo a tak oci nie su tak podrazdene
Reagovať

ochrana vodou a okuliarmi reakcia na: Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom

16.4.2020 12:04
tiež som za menej invazívnu úľavu očiam - ja uprednostnujem oplachnutie oci par krat za den vodou a teraz mam pri praci s pocitacom cez eshop milica barner okuliare filtrujuce nejak modre svetlo a tak oci nie su tak podrazdene
Reagovať

ochrana vodou a okuliarmi reakcia na: Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom

16.4.2020 12:04
tiež som za menej invazívnu úľavu očiam - ja uprednostnujem oplachnutie oci par krat za den vodou a teraz mam pri praci s pocitacom cez eshop milica barner okuliare filtrujuce nejak modre svetlo a tak oci nie su tak podrazdene
Reagovať

Pár vecí je trocha inak reakcia na: Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom

26.6.2018 08:06
Operácia iLasik je síce komerčne zaujímavá a diptricky zdá sa úspešná, ale po operácii iLasikom už napríklad nebude nikdy možné spoľahlivo zmerať pacientovi očný tlak, čo je súčasť prevencie a diagnostiky glaukómu oka. Občas sa tiež operácia iLasikom jednoducho nevydarí a zostanú nepríjemné následky. Takýto zásah do oka je nezvratný. A to, že kontaktné šošovky bránia prístupu vzduchu k rohovke ako sa píše v článku nie je dávno už tak celkom pravda, niektoré typy dnešných kontaktných šošoviek majú až 99% priepustnosť vzduchu, takže nielenže oko netrpí nedostatkom vzduchu. ale možno v nich po schválení očným lekárom aj spávať a nosiť ich teda nepretržite viac dní a nocí v jednom kuse.
Reagovať

to us pekne kecy s tymi operaciami oci reakcia na: Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom

28.9.2016 14:09
to us pekne kecy s tymi operaciami oci
idete na operaciu, po 5 ci 10 rokoch zase zle vidite, idete na korekciu a potom po 10 rokoch znova zle vidite, ale korekciu vam uz nespravia ... dovi dopo, nemam zaujem o take operacie
Reagovať

Prvá polovica reakcia na: Zdravotné problémy očí pri práci s počítačom

25.9.2016 09:09
článku je super, o druhej si myslím svoje.
Pri prevencii bolestí očí a ich únavy stačí jednoduchý postup: Niekoľkokrát si cez deň v práci odskočiť na toaletu a oči si opláchnuť studenou vodou.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať