SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Zmena klímy môže skoncovať s našou civilizáciou

Bezpečnosť
3

Správa nedávno publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences  tvrdí, že je najvyšší čas, aby sme začali brať najhoršie scenáre vážne a prišli so solídnym plánom, čo sa stane, ak sa náš súčasný spôsob života zrúti. „Zmena klímy zohrala úlohu pri každom masovom vymieraní. Dopomohla k pádu impérií a formovala dejiny.“ hovorí hlavný autor správy Luke Kemp, výskumný pracovník Centra pre štúdium existenčných rizík na Cambridgeskej univerzite v Spojenom kráľovstve.

K starým jazdcom apokalypsy – moru, vojne a hladomoru – by sa mal podľa autorov eseje pridať nový partner: extrémne počasie. Nedávna história už ľudstvu poskytla náhľad na to, ako by to mohlo vyzerať, keby sa skombinovali pandémie, hospodárska nestabilita a globálny nedostatok potravín. Hoci výsledky nie sú pekné, štruktúry globálnej civilizácie zostávajú relatívne nedotknuté. V určitom okamihu sa však štruktúry, ktoré nám umožňujú prežiť takéto búrky, zrútia. Nedostatok potravín privedie ľudí do tesnejšieho kontaktu s rezervoármi zoonotických chorôb, čo spôsobí nové pandémie.

Hladomory vzniknú ako dôsledok vojen, ktoré obmedzia distribúciu potravín na roky a potom na desaťročia po sebe. Inflácia prudko porastie, keď sa ekonomiky pousilujú vyrovnať s novými spôsobmi podnikania v čoraz horúcejšom svete, zničenom katastrofami. „Priemerné ročné teploty 29 stupňov v súčasnosti ovplyvňujú približne 30 miliónov ľudí na Sahare a pobreží Mexického zálivu,“ hovorí Chi Xu, výskumník sociálnej komplexnosti na univerzite v Nankingu.

„Do roku 2070 tieto teploty a ich sociálne a politické dôsledky priamo ovplyvnia dve jadrové mocnosti a sedem laboratórií s maximálnou ochranou, v ktorých sa nachádzajú najnebezpečnejšie patogény. Existuje vážny potenciál katastrofálnych reťazových účinkov.“ Tieto varovania nie sú nové. Problém je podľa vedcov v tom, že dobrý manažment rizík zahŕňa nielen predpovedanie pravdepodobných scenárov, ale aj ochranu pred tými, ktoré by mali najhoršie dôsledky. Pri optimistickom pohľade by sme mohli situáciu zvrátiť a rozložiť tento nárast na dlhšie obdobie.

Dokonalá kombinácia zmeny správania, politických opatrení a inovácií by mohla pomôcť ustáliť nárast teploty na úrovni, ktorá nás nebude každých šesť mesiacov bombardovať novou katastrofou. No ak bude situácia pokračovať tak ako doteraz (a Medzivládny panel pre zmenu klímy je presvedčený, že to tak bude), môžeme takmer s istotou očakávať, že niekedy v rokoch 2030 až 2052 tu bude v priemere o 1,5 stupňa teplejšie v porovnaní s predindustriálnou dobou. 

Existuje však pravdepodobnosť približne jedna k piatim, že pri obsahu oxidu uhličitého v atmosfére okolo 560 častíc na milión (ppm) bude teplota ešte o niekoľko stupňov vyššia. V máji tohto roku sme dosiahli hodnotu 420 ppm. Vzhľadom na to, že miera neustále stúpa približne o niekoľko častíc na milión každý rok, je to riziko, s ktorým sa možno budú musieť popasovať naše deti.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Bude to takto: reakcia na: Zmena klímy môže skoncovať s našou civilizáciou

7.8.2022 09:08
A možno to bude cele ináč!!!Prešli sme z vody na pevninu,zoskocili zo stromu tak si poradime aj s klimou!!!Ak chceme "prežit"tak jedine pomocou AI...
Reagovať

RE: Je to tak: My sa staneme AI, naše telá budú plné nano dronov, nanitov a AI bude komunikovať s mysľou a vystielať cievy reakcia na: Bude to takto:

7.8.2022 12:08
Je to tak: My sa staneme tou AI. Už teraz bežia pokusy o nahrádzanie orgánov výstelkami titánovo silikónových nanitov.
Reagovať

RE: RE: Mňa by zaujímalo, kto rozhodol o tom, že si nesmiem vyhoniť, že nesmiem dosiahnuť koitus a že mi bude z nanitov visieť? reakcia na: RE: Je to tak: My sa staneme AI, naše telá budú plné nano dronov, nanitov a AI bude komunikovať s mysľou a vystielať cievy

7.8.2022 14:08
Robia to tajne, lebo je to zločin. Žalujem vás za to. Ak je tu právo a spravodlivosť, musíte ten súd prehrať. Aj so mnou šťukalo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať