SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Tehly vyrobené z odpadu sa spoja aj bez malty

1

Betón je veľmi všestranný materiál, ale výroba cementu je zodpovedná až za 8 % všetkých emisií oxidu uhličitého spôsobených ľuďmi. Výskumníci z Flinders University preto vyvinuli nový typ polyméru vyrobeného z priemyselného odpadu, ktorý sa dá formovať do stavebných tehál, ktoré sa navzájom spájajú aj bez malty. Tím už skôr vyvinul polyméry vyrobené väčšinou zo síry zostávajúcej z priemyselných procesov, ktoré by sa dali použiť na zachytávanie znečistenia ťažkými kovmi alebo na udržateľnejšie hnojivá. Teraz sa tieto polyméry začali používať ako stavebné bloky šetrnejšie k životnému prostrediu.

Polymér sa vyrába zmiešaním síry s rôznymi pomermi kanolového (repkového) oleja a dicyklopentadiénu (DCPD). Síra a DCPD sú vedľajšími produktmi rafinácie ropy, ktoré v súčasnosti končia v odpade, zatiaľ čo repkový olej možno získať z kuchynského odpadu. Polymér sa zahrieva, formuje a vytvrdzuje do tehál, pričom celý proces spotrebuje oveľa menej energie ako výroba cementu. Skutočne pôsobivé je však to, ako tieto tehly držia pohromade bez potreby akéhokoľvek spojiva. Pri testoch spojené tehly odolávali šmykovým silám lepšie ako sekundové lepidlo.

Funguje to tak, že na povrch sa nastrieka amínový katalyzátor, ktorý spôsobí, že väzby S-S (síra-síra) v tehle sa preskupia a spoja dve tehly dohromady. Katalyzátor musí reakciu iba iniciovať a po spojení sa z tehál odparí. Tím tvrdí, že tehly sú zároveň ľahké a odolné proti vode, kyselinám a iným poveternostným vplyvom, dokonca viac ako bežné tehly a betón. Pri ďalších testoch výskumníci pridali do polyméru uhlíkové vlákna a zistili, že výsledné tehly sú takmer 16-krát pevnejšie. Výskum bol uverejnený v časopise Macromolecular Chemistry and Physics.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

RE reakcia na: Tehly vyrobené z odpadu sa spoja aj bez malty

7.8.2022 16:08
Od začiatku Korony zdražel repkový olej skoro 3x, a vedci z neho chcú vulkanizáciou vyrábať tehly na stavbu. Myslím že by ich mali poučiť ekonómovia o nezmyselnosti ich výskumu, a o plytvaní financiami.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať