SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Zmenia tokeny NFT budúcnosť kreatívneho priemyslu?

3

V roku 2008, keď rocková skupina Kings of Leon dominovala v éteri skladbami Sex on Fire a Use Somebody, sa v online priestore objavila tajomná osoba menom Satoshi Nakamoto s čudným nápadom vytvoriť prvú skutočne digitálnu formu peňazí: bitcoin. A teraz sa skupina Southern Rock pokúša využiť technológiu kryptomien na niečo, čo by podľa podporovateľov technológií mohlo spôsobiť revolúciu v tom, ako umelci predávajú svoju prácu.

SAMSUNG_092021 M Advertisement

Technológia sa nazýva NFT, čo je skratka pre non-fungible token. Ide o kryptomenu, ktorá je v podstate certifikátom pravosti. Tokeny možno pripojiť takmer ku všetkému, napríklad k digitálnym umeleckým dielam, videám alebo iným exkluzívnym produktom pre fanúšikovskú základňu. Napríklad Kings of Leon spájajú svoje albumy s exkluzívnym NFT, ktorý kupujúcemu poskytne štyri sedadlá v prednom rade a kopu reklamného tovaru a ďalších výhod.

Nie je náhoda, že táto technológia sa objavila počas pandémie. V tomto období totiž umelci nedokázali predať svoje diela v galériách a hudobníci, ktorí sa spoliehali na príjmy z turné, sa museli uspokojiť so skromnými poplatkami za streamovanie. Za NFT stojí blockchain, ktorý zachytáva záznamy o predaji a vlastníctve a dokáže sa zaobísť bez sprostredkovateľov, ako sú agenti, ktorí zvyčajne riadia distribúciu a propagáciu.

Čo sú vlastne NFT a čo znamenajú pre budúcnosť kreatívneho priemyslu? Dôležité je tu slovo fungible – zastupiteľný. Papierové peniaze sú zastupiteľné. Ak požičiate priateľovi 20 dolárov, môže vám vrátiť 20 dolárov, ale nie presne tú istú 20-dolárovú bankovku. Na druhej strane NFT sú vlastne digitálne diela v limitovanej edícii, ktoré sa pripnú k inému umeleckému dielu, či už ide o obraz, alebo hudbu. Ak si spotrebiteľ kúpi NFT priamo od umelca, získa v podstate ubezpečenie a právo chváliť sa, že to, čo vlastní, je doslova originálne dielo.


 Tento obrázok Hashmask 15753 (1 z 16 384) od Suum Cuique Labs GmbH bol predaný s NFT na ethereovom blockchaine, zdroj: Wikipedia

Ošiaľ okolo tejto konkrétnej kryptomeny explodoval počas posledných niekoľkých týždňov. Napríklad generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey predal svoj prvý tweet s NFT za 2,5 milióna dolárov v charitatívnej aukcii. Pri kúpe a predaji NFT nejde len o to, aby ste mali k niečomu prístup, ale aj o vlastníctvo niečoho, čo nemá nikto iný, niečoho originálneho. Nové je to, že tieto aktíva nie sú fyzické. Kupujúci získa uspokojenie z vlastníctva NFT – nie výlučné práva na používanie predmetu.

NFT sa však dajú predať niekomu inému, potenciálne aj s obrovským ziskom. Napríklad NBA sa zapojila do hry prostredníctvom Top Shots, tokenov spojených so zberateľskými videami, zachytávajúcimi „okamihy“, napr. z hry LeBrona Jamesa. Len po pár mesiacoch sa tieto videa predávajú za tisíckrát viac.

NFT sú zrkadlom toho, ako uvažujeme o umení v dobe digitálnej reprodukcie. Hodnotné nie je umenie, ktoré sa dá donekonečna kopírovať a manipulovať s ním, ale „nádoba“, s ktorou sa dodáva. Je to, akoby si niekto kúpil obraz Picassa, aby získal rám, alebo kúpil hudobný album, pretože samotný vinyl stojí za tie peniaze. Myšlienkou NFT je uznanie, že čoraz väčšie množstvo toho, čo má pre nás nejakú hodnotu, je často iba úplne digitálne a v reálnom svete nikdy skutočne „neexistovalo“.

 

  »  ZDROJ:  au.rollingstone.com

 

Zobrazit Galériu

au.rollingstone.com

Všetky autorove články

3 komentáre

Bulvar reakcia na: Zmenia tokeny NFT budúcnosť kreatívneho priemyslu?

25.4.2021 17:04
" ubezpečenie a právo chváliť sa, že to, čo vlastní, je doslova originálne dielo." Po tejto vete je jasne, ze ten, co to pisal ma tak IQ 100 a informacna hodnota bulvaru ziadna. Ak nejaky dospely si kupi nieco, aby sa chvalil, ze to ma, ked druhi nemaju, tak je to primitiv. Inteligent sa nechvali, ze si nieco kupi. Chvalit sa moze jedine ked kupi nieco inym.
Reagovať

Už vidím Slovákov ako kupujú NFT :D Tí skôr skopírujú hudbu z youtube pomocou downloadera a ZADARMO (: reakcia na: Zmenia tokeny NFT budúcnosť kreatívneho priemyslu?

7.4.2021 13:04
Už vidím Slovákov ako kupujú NFT :D Tí skôr skopírujú hudbu z youtube pomocou downloadera a ZADARMO (: A potom si em pé trojku hodia do mobilu na ďalšie počúvanie popri rekreačnom športe alebo tak... Na Slovensku ti za NFT nikto nedá ani korunu, to si buďte istí.. Ťa tu vysmejú, že čo je to za blbosť digitálny podpis diela, stará vec a nikto to tu nebude chcieť. Detto Afrika, každý chce hudbu zdarma nie nejaké predražené NFT, tu nemajú ľudia čo žrať, nie aby investovali do en ef té (; Blbosť na odpis, nikto to nechce..
Reagovať

RE: Už vidím Slovákov ako kupujú NFT :D Tí skôr skopírujú hudbu z youtube pomocou downloadera a ZADARMO (: reakcia na: Už vidím Slovákov ako kupujú NFT :D Tí skôr skopírujú hudbu z youtube pomocou downloadera a ZADARMO (:

7.4.2021 13:04
Veru, je to ako twitter_com, nikto to nechce...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať