NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

6 top bankových operácií, ktoré môžete robiť pomocou smartfónu

Technológie
0

Vyjsť z domu bez smartfónu? Nemožné! Podľa výsledkov viacerých nezávislých prieskumov vyše 75 % ľudí do 35 rokov považuje svoje mobilné zariadenie za najdôležitejšiu technológiu vo svojom živote.

Cez smartfón vyriešite prakticky všetko

To, čo všetko sa dá robiť prostredníctvom mobilných aplikácii, je ohromné. Každú chvíľu vznikajú ďalšie a ďalšie aplikácie, čo motivuje ľudí, aby ich čoraz viac využívali. Cez mobil v súčasnosti jednoducho a pohodlne vyriešite veľmi veľa záležitostí a možnosti sa neustále rozširujú predovšetkým v súvislosti s nastupujúcim trendom umelej inteligencie. Zo smartfónu si niekoľkými ťuknutiami dokážete objednať produkty, prípadne aktivovať rôzne služby. Niektoré so smartfónom priamo súvisia, napríklad počúvanie hudby, prípadne pozeranie videa zo streamovacích služieb. Iné služby vám uľahčujú a spríjemňujú bežné činnosti, napríklad cestovanie s navigáciou, trávenie voľného času alebo objednávanie sa u lekára. Cez smartfón si môžete objednať taxík, kúpiť cestovné lístky, či rezervovať si stôl v reštaurácii, prípadne si priamo cez mobil aj jedlo objednať. Možností je neúrekom. Úspech ponuky tovaru alebo služby úzko súvisí s tým, ako čo najjednoduchšie a najpohodlnejšie uhradiť platbu. Samozrejme tak, aby používateľ cítil, že je transakcia v maximálnej miere bezpečná.

Top funkcie mobilnej aplikácie Tatra banky

Keď už spomíname financie, sú neodmysliteľnou súčasťou nášho života, vrátane komunikácie s bankou. Aj v tomto ohľade je mobilná banková aplikácia pomocníkom doslova na nezaplatenie. Šetrí čas a prakticky všetko vyriešite cez mobil, bez nutnosti návštevy kamennej pobočky.

Tvárová biometria

Dve kľúčové požiadavky na ideálnu bankovú aplikáciu – maximálne pohodlie a maximálna bezpečnosť sú zdanlivo v protiklade. Ako však dokazuje mobilná aplikácia Tatra banky, skutočne iba zdanlivo. Aj keď nie ste klientom tejto banky, môžete si založiť účet alebo čerpať úver bez toho, aby ste museli navštíviť klasickú „kamennú pobočku“. V tomto procese zohráva kľúčovú úlohu Tvárová biometria. Stačí si urobiť svojku a snímka vašej tváre sa vyhodnotí sledovaním polohy viacerých parametrov – polohy kľúčových bodov a rozmerov, ktoré sú individuálnou charakteristikou každého z nás.  Meria a vyhodnocuje celkovo 30 bodov na tvári. Vzdialenosť očí, lícnych kostí či hrúbku pier sa určí na milimeter presne. Takto sa dá bezpečne overiť, či ide o skutočnú osobu alebo iba podvrhnutú fotografiu. Vytvorenú svojku ešte banka overuje v spolupráci s Ministerstvom vnútra v databáze fotiek z dokladov totožnosti.

Pohodlné vybavenie úveru

Klasický postup je taký, že človek sa stane klientom banky a až potom požiada o úver. Žiadať o úver pritom nie je pre väčšinu ľudí ktovieako príjemná záležitosť.  Spravidla musia pracovníkovi na pobočke vysvetľovať, na čo potrebujú peniaze, dokladovať príjmy, vysvetľovať rodinnú situáciu a podobne. V takýchto prípadoch aj ľudia, ktorí inak uprednostňujú priamu komunikáciu s pracovníkmi v pobočke banky, radi uprednostnia vybavenie úveru cez mobilnú aplikáciu

V Tatra banke to však neplatí. Aj v prípade, že ešte nie ste jej klientom, môžete priamo cez mobilnú aplikáciu získať bezúčelový úver so zrýchleným splácaním a nemusíte vôbec chodiť do pobočky.  Stačí sa overiť pomocou Tvárovej biometrie, vyplniť formulár so základnými údajmi vrátane telefónneho čísla a mailovej adresy a potvrdiť telefónne číslo kódom, ktorý vám príde v SMS správe. Následne vyplníte údaje o príjme a požadovanom úvere a odsúhlasíte spracovanie osobných údajov a dopytov do registrov a Sociálnej poisťovne. Celý proces spravidla netrvá dlhšie ako 10 až 15 minút. Na rozdiel od iných bánk netreba čakať na kuriéra, ktorý vám prinesie zmluvy o poskytnutí úveru, či vytvorení účtu na podpis. Peniaze máte takmer okamžite na účte a môžete ich hneď používať.

Založenie účtu priamo z aplikácie

Cez mobilnú aplikáciu si samozrejme môžete založiť aj nový bankový účet. Založenie bežného účtu s balíkom služieb je vďaka Tvárovej biometrii rovnako jednoduché ako čerpane úveru

Jednoduchá kontrola zostatku na účte

Na pasívne operácie, napríklad zisťovanie zostatku na účte, sa nekladú až také prísne požiadavky, ako na rôzne transakcie. Keďže moderné smartfóny používajú bezpečné metódy na odomknutie obrazovky, či už je to zadanie pinu, odtlačok prsta, sken tváre a podobne, na domovskú obrazovku s ikonami sa dostane len autorizovaný používateľ smartfónu. To umožnilo zaviesť funkciu zistenia zostatku bez toho, aby ste sa museli prihlasovať do aplikácie Tatra banky. Stačí v aplikácii posunúť prstom logo Tatra banky. Zostatok sa zobrazuje, len pokiaľ držíte prst na ikone loga.


Zobrazenie zostatku pred prihlásením sa povoľuje v Nastaveniach


Pridržaním ikony aplikácie sa zobrazí ponuka najčastejších funkcií

Push-notifikácie

Namiesto dnes už relatívne zastaraného spôsobu posielania informácií o transakciách pomocou SMS správ si môžete aktivovať posielanie informácií formou push-notifikácií. Správy vám budú chodiť priamo na notifikačnú obrazovku operačného systému, presne tak isto ako dostávate notifikácie napríklad z Facebooku a ďalších moderných aplikácií. Navyše sa po kliknutí na notifikáciu prepnete priamo do mobilnej aplikácie.

Výber z bankomatu mobilom

Pri výbere z bankomatu cez mobil nepotrebujete nosiť so sebou platobnú kartu a môžete si pripraviť zadanie sumy, ktorú chcete vybrať skôr, než prídete k bankomatu. Je to pohodlné, šetríte čas a vyhnete sa riziku zneužitia svojej karty. Jednorazový a denný limit na takýto výber je 500 eur.

Resumé

Napriek tomu, že v článku sme predstavili len niektoré, podľa nášho názoru pre používateľa najužitočnejšie funkcie mobilnej aplikácie Tatra banky, je zrejmé, prečo je táto aplikácia najoceňovanejším produktom mobilného bankovníctva v strednej Európe.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Tatra banka aplikacie smartfon banka biometria

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať