ANTIK ANTIK ANTIK

Airbus sa pri koncepte hybridného dopravného lietadla inšpiroval vtákmi

Technológie
0

V snahe podnietiť predstavivosť budúcej generácie leteckých inžinierov odhalil Airbus svoj nový koncept lietadla Bird of Prey. Dizajn toho hybridného elektrického turbovrtuľového dopravného lietadla obsahuje anatomické črty orla alebo sokola. Airbus tak chce čeliť nepríjemnému problému inžinierstva, že ak niektoré zariadenie pokračuje v jednej vývojovej línii dostatočne dlho, každý stroj z určitej triedy začne vyzerať ako všetky ostatné. Týka sa to tak smartfónov, ako aj osobných áut a lietadiel.

Airbus hovorí, že aj keď biomimetické lietadlo nikdy nebude postavené, naznačuje niektoré zaujímavé technické smery. Koncept zahŕňa množstvo technológií, ako je napríklad hybridný elektrický pohon, aktívne kontrolné systémy a pokročilé kompozitné štruktúry. Najvýraznejšie znaky sú krídla s veľkým, individuálne ovládaným „perím“ na koncoch a zakrivený spoj krídla a trupu, ktorý tvorí aerodynamický oblúk. Trup sa aj zužuje podobne ako vtáčí a končí chvostom podobným ventilátoru, ktorý používa svoje čepele na stabilizáciu a aktívne ovládanie.

Podľa Martina Astona, senior manažéra spoločnosti Airbus, má Bird of Prey poslúžiť ako inšpirácia pre mladých ľudí a vyvolať u nich „wow“ faktor, aby zvážili kariéru v mimoriadne dôležitom leteckom priemysle. Pritom jedna z priorít v tejto oblasti je urobiť lietanie čistejším, zelenším a tichším ako kedykoľvek predtým.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Airbus doprava lietadlo dizajn hybrid elektro ekologia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať