Airbus testuje turbínový motor s otvoreným ventilátorom

5

Komerčné letecké spoločnosti sa snažia o čoraz viac palivovo úsporné lietadlá. Nové technológie pohonu budú hrať dôležitú úlohu pri dosahovaní stanovených cieľov v oblasti udržateľnosti a dekarbonizácie. CFM International, spoločný podnik General Electric a francúzskej leteckej a obrannej spoločnosti Safran, vyvíja koncepciu turbínového motora s otvoreným ventilátorom ako súčasť svojho programu Revolutionary Innovation for Sustainable Engine (RISE).

Koncepcia otvoreného ventilátora by mohla priniesť zvýšenie palivovej účinnosti na zníženie emisií CO2 o 20 percent s tradičným palivom Jet-A.  Konečným cieľom programu RISE je vyvinúť základné technológie pre ďalšiu generáciu leteckých motorov. Takýto vývoj si však vyžaduje rozsiahle testovanie.  CFM preto nedávno oznámila partnerstvo s Airbusom na letové testovanie konceptu na lietadle A380.

Koncept otvoreného ventilátora je založený na ventilátore s priemerom 14 stôp (426 cm), ktorý je umiestnený pred neotáčajúcimi sa statormi s premenlivým sklonom. Motor bude podrobený pozemným testom a overeniu letových testov v testovacom centre motorov GE Aviation vo Victorville v Kalifornii. Potom bude namontovaný na A380 na testy v letovom testovacom centre Airbusu vo francúzskom Toulouse.

Zdroj: jalopnik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Že ventilátor reakcia na: Airbus testuje turbínový motor s otvoreným ventilátorom

3.8.2022 22:08
Len malá rada do budúcnosti. Google translate nie je vždy najlepšie riešenie.
"Fan" sa v prípade prúdových motorov prekladá ako "dúchadlo". Ak sa prikláňate viac k tomu, že tieto propfan motory sú bližšie k turbopropom ako klasickým prúdovým motorom, tak vhodné by bolo ešte použitie slova "vrtuľa".
Najlepšie však použiť "propfan" a vysvetliť, kde je dúchadlo. Osobne by som sa k vrtule neprikláňal.
Článok som už ďalej ani nečítal, lebo mi došlo, koľká bije. Dajte si na tom viac záležať.
Reagovať

RE: Ďakujeme za kritiku, ale sme life stylový časopis, ktorý nemá až také kapacity na preklad ako by ste si za 10€ želali. reakcia na: Že ventilátor

6.8.2022 14:08
Redakcia: Vďaka za kritiku, ale keďže nextech je len za 10€, nie sme schopní zabezpečiť viac kvalitných prekladateľov. Sme lajfstajlový časopis a tak nás prosím aj berte. Je to tu zdarma na webe, tak nás berte ako lajfstajlový časopis, ktorý dáva mnoho obsahu zdarma a možno starší dôchodci majú radosť, že tu môžu čítať obsah slovensky. Ďakujeme za pochopenie, redakcia.
Reagovať

Som robot reakcia na: Airbus testuje turbínový motor s otvoreným ventilátorom

1.8.2022 09:08
Ďalším stupňom bude, keď A380 premenia na vetroň.
Reagovať

RE: Si robíš srandu, že "Som robot", ale niektorí ľudia sú plní nano dronov, ktoré im ovládajú telo. Až taká sranda to nie je ;) reakcia na: Som robot

6.8.2022 14:08
Dnes už mnohí ten robot sú. Sú plní nanitov, nano dronov, volaj to ako chceš a tieto nanity im ovládajú telá, čo je smutné, lebo ľudia ako ty sa z toho vysmievajú a ani si len neuvedomia, že by tu niekoho mohli mučiť, či zavraždiť. Čo už títo robia, si nechci predstaviť.
Reagovať

RE: Som robot reakcia na: Som robot

2.8.2022 12:08
A vyťahovať do výšky ich budú "ekologické" muskove rakety.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať