ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Aj antidepresívum môže znížiť závažnú formu COVID-19

3

Liek známy ako fluvoxamín, čo je lacné, všeobecne dostupné antidepresívum, môže znížiť riziko závažného ochorenia COVID-19 takmer o tretinu u vysokorizikových ľudí. S týmto poznatkom prišla štúdia vykonaná s približne 1500 pacientmi v Brazílii. Ukázala, že ľudia, ktorí užívali tento liek, mali menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie závažné ochorenie a budú vyžadovať hospitalizáciu. Liečivo predávané pod značkou Luvox je selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu (SSRI), ktorý sa najčastejšie používa na liečbu obsedantno-kompulzívnej poruchy a depresie.

Môže však ovplyvniť aj zápal, uvádza sa v štúdii publikovanej v The Lancet Global Health. Doktorka Angela Reiersenová, docentka psychiatrie na Washingtonskej univerzite v St. Louis, a jej kolegovia podávali 741 dobrovoľníkom s COVID-19 100 mg fluvoxamínu dvakrát denne počas 10 dní, zatiaľ čo 756 dobrovoľníkov dostalo placebo. Spomedzi pacientov, ktorí dostali fluvoxamín, iba 79 zo 741 (necelých 11 %) potrebovalo liečbu na pohotovosti alebo v nemocnici.

V prípade tých, ktorí dostávali placebo, to bolo 119 (takmer 16 %) zo 756. Užívanie fluvoxamínu znížilo počet návštev pohotovosti a hospitalizácií o 32 percent, zistila štúdia. Medzi pacientmi, ktorí užili aspoň 80 percent dávok, bol prínos ešte výraznejší. Do tejto skupiny patrili približne tri štvrtiny pacientov, pričom najčastejším dôvodom ukončenia užívania lieku boli gastrointestinálne ťažkosti.

Fluvoxamín znížil počet závažných komplikácií v tejto skupine o 66 percent a znížil úmrtnosť o 91 percent. V skupine s placebom zomrelo 12 pacientov v porovnaní s jedným, ktorý dostával liek. Nie je to síce kompletná liečba, ale tento liek môže pomôcť udržať pacientov mimo nemocnice, čo by bolo užitočné. Výskumníci chcú ešte študovať podobný liek Prozac alebo fluoxetín, ktorý je tiež lacný a ešte dostupnejší, a zistiť, či môže takisto pomôcť.

Zdroj: edition.cnn.comsciencenews.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Hoax reakcia na: Aj antidepresívum môže znížiť závažnú formu COVID-19

3.11.2021 08:11
To bude podobný hoax, ako s Ivermektinom, nemyslíte?
Reagovať

RE: Jasné, hlavne že starosta dedinky, kde kúpil všetkým Ivermektín nemal nikoho v nemocnici a je to hoax, ty si ale tupá :D reakcia na: Hoax

3.11.2021 16:11
Jasné, hlavne že starosta dedinky, kde kúpil všetkým Ivermektín nemal nikoho v nemocnici a je to hoax, ty si ale tupá :D
Reagovať

RE: RE: Jasné, hlavne že starosta dedinky, kde kúpil všetkým Ivermektín nemal nikoho v nemocnici a je to hoax, ty si ale tupá :D reakcia na: RE: Jasné, hlavne že starosta dedinky, kde kúpil všetkým Ivermektín nemal nikoho v nemocnici a je to hoax, ty si ale tupá :D

4.11.2021 18:11
invermektin ako aj dalsie lieky maju nasi lekari k dispozici ale radsej budeme verit fejsbukovej story ako odbornikom a lekarom. najprv niekoho vyliec az potom vypisuj hovadiny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať