SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Ak rozbehnete na Mesiaci biznis, DARPA vám dá príspevok až milión dolárov

Technológie
0

Agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), oddelenie výskumu a vývoja Pentagónu, sa snaží o rýchly vývoj technológií, ktoré by podporili základy integrovanej lunárnej infraštruktúry. Štúdia LunA-10 (10-Year Lunar Architecture) sa pokúsi zjednotiť to, čo agentúra považuje za izolované úsilie v rámci vedeckej komunity, s cieľom vytvoriť technologický rámec na uľahčenie aktivít vo vesmíre okolo Mesiaca a na jeho povrchu v nasledujúcich desaťročiach. Štúdia DARPA má trvať sedem mesiacov a budú sa na nej podieľať poskytovatelia a používatelia lunárnych služieb.

Program LunA-10 má identifikovať spoločnosti s „technicky prísnymi podnikateľskými plánmi“ a podporovať ich vzájomnú spoluprácu v oblasti inovácií s cieľom vytvoriť na Mesiaci približne do roku 2035 viacero komerčne životaschopných služieb. Tento časový plán sa zhoduje s úsilím NASA o vytvorenie trvalej prítomnosti ľudí na Mesiaci ako skúšobnej pôdy pre budúce misie na Mars.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Súčasný program NASA Artemis zahŕňa plány na vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Mesiaca, základňu na južnom póle Mesiaca a expedície po povrchu Mesiaca. Takýto rozsah prieskumu v kombinácii s očakávaným rastom komerčných lunárnych podnikov si bude vyžadovať robustnú a spoľahlivú infraštruktúru na jeho podporu, ktorú chce DARPA vyriešiť prostredníctvom projektu LunA-10.

Kľúčovým predmetom štúdie bude prenos energie a dátová komunikácia a prioritou kombinácia týchto technológií. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, by boli komplexné lasery schopné bezdrôtovo vysielať elektrickú energiu a zároveň prenášať dátový tok. Agentúra DARPA dala spoločnostiam, ktoré majú záujem zapojiť sa do projektu LunA-10, čas na predloženie abstraktov do 6. septembra. Vybrané spoločnosti potom neskôr budúci mesiac absolvujú technickú prezentáciu a budú mať nárok na financovanie až do výšky 1 milióna USD.

Zdroj: space.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať