SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Ako sa vyhnúť drahým roamingovým poplatkom

4

S postupným uvoľnením pandemických opatrení sa väčšine Slovákov otvárajú nové možnosti stráviť dovolenku mimo Európy a vydať sa objavovať nové miesta či kontinenty. Ak aj vy patríte do tejto skupiny a zvažujete, že by ste strávili niekoľko dní či týždňov v ďalekých krajinách, nemali by ste zabúdať, že kontakt s rodinou či blízkymi doma na Slovensku môže byť relatívne drahší oproti pobytu v Európe. ­Prinášame vám lacný cestovateľský trik od Michala Korca z oddelenia externej komunikácie spoločnosti Slovak Telekom, ako sa dá pri cestovaní ušetriť za volania či internetové dáta.

NXT: Lacný roaming sa začína pri eSIM

Michal Korec: Pre dovolenkárov, ktorí sa rozhodnú stráviť dovolenku mimo Európy, odporúčame, aby v prvom rade zvážili nový typ SIM karty nazvaný eSIM. Ide o elektronickú SIM kartu, s ktorou sa dá štandardne telefonovať, dátovať či posielať SMS správy rovnako ako cez klasickú plastovú SIM kartu. Výhoda eSIM je v tom, že sa nemusí ­fyzicky vkladať do telefónu, ale dá sa doň stiahnuť elektronicky ako softvér. Nevyhnutná podmienka je, samozrejme, podporujúci telefón, resp. iné mobilné zariadenie (napr. smart hodinky), ktoré má zabudovaný čip pre eSIM.

NXT: Ako prebieha stiahnutie eSIM?

Michal Korec: Na stiahnutie eSIM (t. j. elektronického profilu eSIM karty) do mobilného zariadenia je potrebný aktivačný kód – QR kód. Nasnímaním QR kódu mobilným zariadením pripojeným k sieti sa automaticky zabezpečeným spôsobom nahrá príslušná eSIM karta a všetky jej sieťové identifikátory na čip eSIM do zariadenia, čím je eSIM karta so všetkými službami aktívna a k dispozícii na využívanie pre zákazníka. Správa eSIM kariet sa zvyčajne v telefóne nachádza v menu Nastavenia, pri rôznych modeloch od rozličných výrobcov však môže byť postup na stiahnutie profilu eSIM mierne odlišný, treba si ho overiť v používateľskom manuáli.

NXT: Online a bez čakania

Michal Korec: Ak požiadate o výmenu vašej starej klasickej SIM za novú eSIM, nemusíte čakať na kuriéra. Novú eSIM kartu (konkrétne QR kód potrebný na jej stiahnutie) vám operátor vie doručiť takmer okamžite elektronicky na váš kontaktný e-mail. Vy už len fotoaparátom nasnímate poskytnutý QR kód a nahráte si (ideálne cez Wi-Fi) eSIM profil do zariadenia. Z pohodlia domova a bez starostí s hľadaním špendlíka na vloženie SIM karty.

NXT: Ako súvisí lacný roaming s eSIM?

Michal Korec: Do telefónu podporujúceho eSIM možno stiahnuť viac eSIM kariet (t. j. na čip v zariadení sa dá nahrať viac profilov eSIM) alebo využiť štandardný priestor na klasickú plastovú SIM kartu, čím môžete urobiť zo svojho mobilného telefónu v okamihu „viacsimkové“ zariadenie.  V telefóne môžete mať k dispozícii viac telefónnych čísel (prípadne aj od viacerých operátorov) a prepínať sa ľubovoľne medzi nimi podľa toho, ktoré číslo chcete práve využívať.

Pre dovolenkárov v exotických destináciách sa takto otvárajú nové možnosti. Ak chceli doteraz ušetriť peniaze za internetové dáta, ktoré vedeli využiť napr. na zdieľanie fotografií cez sociálne siete, prípadne na telefonovanie či videohovory, zväčša si zakúpili u lokálneho operátora predplatenú SIM kartu s dátami a vložili si ju do telefónu, čím získali lokálne číslo aj internetové dáta za lokálne ceny.

Ak mali so sebou len jedno zariadenie bez podpory viacerých SIM, často si museli zamieňať SIM karty v mobile a kontrolovať, či im niekto nenapísal SMS alebo nevolal. S aktiváciou eSIM im táto starosť odpadne, pretože na vloženie lokálnej SIM karty majú k dispozícii voľný slot vo svojom mobilnom zariadení. Takto jednoducho spravia zo svojho jednosimkového mobilného zariadenia dvojsimkový mobil. Primárnu ako vlastné telefónne číslo, sekundárnu ako dátovú kartu od miestneho operátora. V praxi to znamená, že dovolenkári sú stále k dispozícii na pôvodnom čísle a zároveň môžu využívať dáta od lokálneho operátora s kreditom.

eSIM okrem takej formy šetrenia ponúka aj nezameniteľnú výhodu pri strate, poškodení alebo odcudzení mobilu. Ak dôjde k neočakávanej udalosti, dovolenkár už neostane do konca svojho pobytu bez vlastného mobilného čísla, pretože stačí, aby sa spojil so svojím operátorom na Slovensku a požiadal ho o zaslanie QR kódu na svoj e-mail. Následne mu stačí zakúpiť si len príslušný telefón s podporou eSIM a aktivovať si svoje pôvodné číslo. Pri klasickej plastovej SIM karte by to nebolo možné a cestovateľ by musel počkať až na svoj návrat na Slovensko.

Úvodné FOTO: Photo by Jodi Nelson on Unsplash

 

4 komentáre

Vďaka pán Korec z telekomu, ste super jednička, vďaka za rady. reakcia na: Ako sa vyhnúť drahým roamingovým poplatkom

15.7.2022 17:07
Vďaka pán Korec z telekomu, ste super jednička, vďaka za rady. Aj nám je z týchto neprajníkov zle a nechce sa nám žiť :(
Reagovať

Odborníci telekomu na linke pomoci ty vole. Volajte 0800 123 456 poradia Vám zakúpiť nové zariadenie namiesto nastavení starého. reakcia na: Ako sa vyhnúť drahým roamingovým poplatkom

15.7.2022 16:07
Takto učia v telekome klamať operátorov tiež: OP mi radil na help lajne nový router z telekomu, že starý je pokazený a keď som zmenila nastavenia, tak všetko fungovalo na starom routeri. Odborníci tvl.
Reagovať

Tak veď a čo som sprostá, kupovať drahý telefón na e-Sim, keď mám ešte jeden z dvoch slotov voľný? Hodím lokál operátora a je to reakcia na: Ako sa vyhnúť drahým roamingovým poplatkom

15.7.2022 11:07
Tak veď si kúpim lokál operátor Sim a hodím do druhého slotu telefónu, nie? To sú rady Korec, zobuďte sa tam!
Reagovať

RE: To preto ti radí Korec e-Sim, lebo telekom predáva bloknutý telefón, nemôžeš si tam hodiť druhú lokál simku :-D Ojebabril ťa reakcia na: Tak veď a čo som sprostá, kupovať drahý telefón na e-Sim, keď mám ešte jeden z dvoch slotov voľný? Hodím lokál operátora a je to

15.7.2022 11:07
Korec ťa klame. Lebo telekom predáva blokované telefóny, tak ti radí esim, ale keď máš fasa telefón, ktorý nie je bloknutý, tak si tam lacnejšie hoď druhú simku od lokálneho operátora. Všade len oklamať ťa a telekom nie je iný. Klamú, aby zarobili.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať