PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Ako vybrať monitor pre domácnosť, študenta a hráča

0

Pri úvahách, ako zlepšiť možnosti vášho notebooku, je prvou voľbou externý monitor. Zároveň je to aj dobrý tip na vianočný darček, ktorý skutočne poteší. Konštruktéri notebookov musia pri návrhu brať do úvahy atribúty, ktoré súvisia s mobilným štýlom práce a ľahkou prenosnosťou, teda rozmery a hmotnosť. Voľba uhlopriečky displeja je vo väčšine prípadov kompromis medzi veľkosťou notebooku a komfortom práce. Na čo najvyšší komfort a efektivitu práce alebo zážitok zo sledovania multimédií či hrania hier potrebujete zodpovedajúcu veľkosť zobrazovacej plochy – oveľa väčšiu, než poskytuje displej notebooku. Najskôr vysvetlíme význam kľúčových parametrov, ktoré treba zohľadniť pri výbere, a následne poradíme, aký monitor je najvhodnejší pre jednotlivé kategórie používateľov.

Uhlopriečka displeja

Najdôležitejšie kritériá pri výbere monitora sú veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie a vlastnosti zobrazovania. Čím má monitor vyššie rozlíšenie, tým viac obsahu dokáže súčasne zobraziť. S rozlíšením úzko súvisí veľkosť obrazovky, ktorá sa udáva ako rozmer uhlopriečky. ­Rozlíšenie UHD, označované aj 4K, čiže 3840 × 2 160 obrazových bodov naplno využijete iba vtedy, ak pri vzdialenosti, z ktorej sa na monitor pozeráte, dokážete komfortne sledovať zobrazovaný obsah. Inak povedané, na UHD rozlíšenie potrebujete obrazovku s uhlopriečkou minimálne 28 palcov, lepšie 32 palcov, prípadne aj viac. Samozrejme, operačný systém si poradí aj v prípade, ak máte displej s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou, ktorá je na komfortné sledovanie príliš malá. Vo Windows na tento účel využíva parameter mierka. Ak má displej či monitor veľkosť primeranú rozlíšeniu, nastaví sa mierka 100 %. Pri ­menšej uhlopriečke sa nastaví väčšia mierka, napríklad 150 % alebo 200 %.

Vernosť zobrazenia farieb

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ohľadne tohto parametra niet čo riešiť. Chceme farby zobrazovať najvernejšie a, samozrejme, mať čo najväčšiu obrazovku. Máte pravdu, takýto monitor je na prácu aj domácu multimediálnu zábavu úplne ideálny, ale má to jeden háčik, ktorým je cena. Kvalitný profesionálny monitor s uhlopriečkou 32 palcov, 100 % pokrytím farebného priestoru Adobe RGB, podporou HDR 10 a ďalšími špičkovými parametrami stojí 3 až 4-tisíc eur. Aj v tomto ohľade teda musíme prijať vhodný kompromis. Vernosť zobrazenia farieb sa vyjadruje percentuálnym pokrytím niektorého z farebných priestorov (gamutov) sRGB, AdobeRGB či kinematického DCI-P3. Ďalší dôležitý parameter je farebná hĺbka, ktorá udáva počet bitov potrebných na reprezentovanie danej farby pre jeden pixel. Zjednodušene povedané, udáva, koľko odtieňov môže mať daná farba. Pri 8-bitovej hĺbke je to 16,7 milióna a pri 10-bitovej hĺbke dokáže monitor zobraziť až 1 miliardu odtieňov.

Obnovovacia frekvencia

Aby sa čo najplynulejšie zobrazovali aj dynamické scény, napríklad v hrách, či akčných filmoch, mal by mať monitor čo najvyššiu obnovovaciu frekvenciu a čo najkratšiu latenciu. Obnovovacia frekvencia udáva, koľko snímok dokáže monitor zobraziť za sekundu. Latencia označuje rýchlosť reakcie na zmenu obrazu a udáva sa v milisekundách.

Ergonómia a ekonomická prevádzka

Moderné monitory majú nízku spotrebu energie a technológie na ochranu zraku, predovšetkým filter modrého svetla. Je dokázané, že modrá zložka svetla viac namáha oči a večer tlmí produkciu spánkového hormónu. Monitory s funkciou flicker-free používajú vyššiu obnovovaciu frekvenciu a takisto technológiu na reguláciu jasu podsvietenia, ktorá nespôsobuje blikanie.

Konektivita

Najčastejšie sa monitor pripája pomocou rozhrania HDMI. Kvalitnejšie monitory majú aj rozhranie DisplayPort, ktoré podporuje vysoké rozlíšenie aj 10-bitové farby. Toto rozhranie nesmie chýbať na monitore pre grafika či tvorcu multimédií. Niektoré ultrabooky však z dôvodu úspory konektor HDMI nemajú a na pripojenie monitora sa využíva port USB-C. Na prenos obrazu slúži technológia DisplayPort alebo pri notebookoch s procesormi Intel Core rozhranie Thunderbolt. K takémuto ultrabooku je ­ideál­ny monitor, ktorý má konektor USB-C, takže ­ultrabook môžete pripojiť priamo, inak budete musieť použiť redukciu z HDMI na USB-C. Veľa moderných monitorov s rozhraním USB-C majú zabudovanú aj dokovaciu stanicu, takže ultrabook je zároveň z monitora napájaný a nabíjaný maximálnym príkonom 65 – 70 W. Do klasických portov USB-A na monitore môžete pripájať externé zariadenia ako klávesnica, myš a podobne a napájať či nabíjať ich maximálnym prúdom 3 A. K integrovanej dokovacej stanici v monitore môžete pripojiť aj eternetový kábel, takže notebook bude môcť byť takto cez monitor pripojený k internetu alebo podnikovej sieti aj bez Wi-Fi.

Radíme pri výbere

Aj napriek tomu, že mnohé monitory majú nejaký prívlastok (kancelársky, herný či profesionálny grafický), táto kategorizácia vám väčšinou rozhodovanie veľmi neuľahčí, pretože vaše aktivity sa spravidla prelínajú. Typický príklad je študent s herným notebookom, ktorý sa venuje aj editovaniu fotografií či grafickej tvorbe. Navyše niektoré požiadavky sú často protichodné. Pri herných monitoroch je prioritou vysoká obnovovacia frekvencia a nízka latencia. Preto tieto modely často využívajú zobrazovacie panely na báze technológie TN, ale tie nevynikajú vernosťou zobrazenia farieb. Naproti tomu panely využívajúce technológiu IPS majú veľmi dobré pokrytie farebných priestorov sRGB či Adobe RGB, laicky povedané, majú vynikajúce podanie farieb, ale spravidla nedosahujú také vysoké obnovovacie frekvencie, aké vyžadujú špičkoví hráči.

Monitor domov, na home office, pre študenta

Tieto monitory sa budú využívať po celý pracovný čas a u väčšiny z nás aj niekoľko hodín popoludní a večer pri surfovaní internetom či domácej zábave. Preto by mali byť čo najšetrnejšie k nášmu zraku a takisto by mali byť energeticky úsporné. V praxi to znamená nielen dostatočne vysokú obnovovaciu frekvenciu, reguláciu jasu podsvietenia bez blikania (flicker-free) či potlačenie modrej zložky svetla, ale monitor by mal mať možnosť aj výškového nastavenia panela, prípadne jeho pootočenia o 90 stupňov, ak potrebujete zobrazovať dokumenty na výšku. Takisto uhlopriečka obrazovky by mala byť dostatočne veľká, typicky 24 palcov pre rozlíšenie FHD (1920 × 1080 pixelov), prípadne 27 palcov pre 2K (2560 × 1440 pixelov) či 32 palcov pre UHD (3840 × 2160 pixelov). Čím väčší monitor, tým lepšie, no limitujúci faktor je cena a aj miesto na vašom pracovnom stole. Pri monitore pre študenta, hlavne ak ho bude používať v internáte, treba brať do úvahy aj rozmery, jednak pre prevoz, jednak preto, aby sa študentovi zmestil na stôl.

Monitor pre hráča

Aby sa dynamické scény v hrách zobrazovali čo najplynulejšie, musí mať herný monitor čo najvyššiu obnovovaciu frekvenciu a čo najkratšiu latenciu. Za spodnú hranicu v tejto kategórii sa považuje obnovovacia frekvencia 144 Hz. Kvalitnejšie a aj drahšie herné monitory majú obnovovaciu frekvenciu 240, prípadne až 360 Hz. Latencia udáva rýchlosť reakcie na zmenu obrazu a pri hernom monitore by mala byť pod 4 ms. Kvalitnejšie herné modely podporujú niektorú z technológií na synchronizáciu obnovovacej frekvencie monitora s frekvenciou obrazu generovaného grafickou kartou, či už proprietárnu NVIDIA G-Sync, alebo open platformu AMD Free Sync. Pri herných monitoroch treba dobre zvažovať aj rozlíšenie. S plynulým zobrazovaním v 4K rozlíšení (3840 × 2160 pixelov) si poradia len nové výkonné grafické karty. K starším herným počítačom alebo herným notebookom je preto lepší monitor s rozlíšením full HD, ktorý má 4-krát menej obrazových bodov než 4K monitor, a preto plynulé zobrazovanie na ňom zvládnu aj menej výkonné grafické karty. Rozlíšenie voľte aj podľa žánru hier. Pri stratégiách je dôležitejšie vysoké rozlíšenie než latencia. Tá je zas kľúčová pri akčných strieľačkách. Pri väčších uhlopriečkach pouvažujte nad monitorom so zakriveným zobrazovacím panelom, ktorý vás doslova „vtiahne“ do hry.

Monitory pre kreatívcov

Amatérski aj profesionálmi tvorcovia grafiky a multimédií potrebujú monitor s veľkou uhlopriečkou 32 palcov, prípadne viac, vysokým rozlíšením, minimálne UHD, a čo je najdôležitejšie – s čo najvernejším podaním farieb. Preto by mali mať čo najvyššie percentuálne pokrytie farebného priestoru AdobeRGB a 10-bitovú farebnú hĺbku. Pri monitoroch tejto kategórie je dôležitý rozmer uhlopriečky – optimálne 32 palcov, prípadne viac. Samozrejme, ani bežný používateľ sa kúpou profesionálneho monitora (okrem zaplatenia vysokej ceny) určite žiadnej chyby nedopustí, bude s ním veľmi spokojný, no pravdepodobne nikdy neocení jeho hlavné výhody.

Úvodné foto: Resul Kaya on Unsplash

Philips 243S1

Monitor s USB-C dokovacou stanicou má uhlopriečku 24" (60,5 cm), full HD rozlíšenie a verné zobrazovanie farieb. Konektivitu USB-C oceníte hlavne pri práci na ultrabookoch či MacBookoch, pretože vám stačí jeden kábel na prenos obrazu aj napájanie notebooku príkonom až 65 W. Zabudovaná dokovacia stanica má nielen konektory USB na pripojenie klávesnice či myši, ale aj eternetový konektor RJ-45. 

Cena: 299 EUR
n Viac informácií: www.philips.sk

Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34"

Univerzálny a nevšedný ultraširokouhlý monitor tak pre hráčov, ako aj pre tých, ktorí na prácu potrebujú rozmernú plochu. Ponúka až 34-palcovú uhlopriečku obrazovky s pomerom strán 21:9 a výrazným zakrivením 1500R. Tento 8-bitový panel VA má WQHD rozlíšenie (3440 × 1440 bodov), typický kontrast 3000:1 a až 121 % pokrytie spektra sRGB. Čerešnička na torte je obnovovacia frekvencia 144 Hz. Jeho stojan zvláda zmenu výšky, náklon aj rotáciu. Na jednej strane tak získate herný monitor, ktorý vás vtiahne do hry alebo filmu, na tej druhej veľkú pracovnú plochu na prácu so strihom alebo tabuľkami s podporou PiP (obraz v obraze).

Cena: 499 eur
Viac informácií: www.mi-store.sk

MSI Modern MD271QPW

Dizajnovo atraktívny monitor na efektívnu prácu aj príjemnú zábavu s uhlopriečkou 27 ," rozlíšením WQHD 2560 x 1440 pixelov, obnovovacou frekvenciou 75 Hz a odozvou 5 ms. Pokrytie gamutu AdobeRGB na úrovni 94 % je zárukou verných farieb. Technológia Anti-Flicker a redukcia modrého svetla chránia váš zrak. K ergonómii významne prispieva aj možnosť nastavenia výšky a náklonu. Monitor ľahko zmontujete bez použitia náradia. Pripojíte sa aj cez USB-C port. Samozrejmosťou sú integrované reproduktory.

Cena: 360 EUR
Viac informácií: cz.msi.com

ViewSonic ELITE XG270QG

Monitor ViewSonic ELITE XG270QG je právom označovaný za hráčsku lahôdku. Displej s rozlíšením Quad HD a s pomerom strán 16:9, pre hráčov stvorená obnovovacia frekvencia 165 Hz a 10-bitová farebná hĺbka umocnia každý hráčsky zážitok. Ešte dokonalejší obraz dosahuje tento monitor zásluhou nasadenia technológie IPS Nano Color, ktorá zlepšuje vlastnosti obľúbených panelov IPS prostredníctvom nanočasticového filmu. Dosahuje tak presnejšie farby i širšie pokrytie farebného gamutu.

Cena: 528 EUR

Viac informácií: https://lnk.sk/acs7

Acer Nitro VG270UP

Doprajte si úplne plynulý obraz vďaka technológii Radeon FreeSync. LCD monitor Acer Nitro VG270UP ponúka rýchlu obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz a latenciu 1 ms. Vďaka technológii Visual Response Boost (VRB) je hranie absolútne plynulé a prakticky bez rozmazania. Konštrukcia ZeroFrame minimalizuje rámiky – ideálne na využitie viacerých monitorov vedľa seba.

Cena: 274,90 EUR

Dell S2722DC Style

LCD monitor Dell obohatí vašu počítačovú zostavu o panel s uhlopriečkou 27". Pomer strán je potom 16:9. Zobrazovanie má za úlohu technológia IPS, ktorá sa môže pochváliť perfektným podaním farieb a veľmi dobrými pozorovacími uhlami. Monitor má rozlíšenie 2560 × 1440 px. Okamžitá latencia 4 ms je žiadaná hlavne pri hraní hier, kde zostáva obraz stále ostrý. Obnovovacia frekvencia 75 Hz je úplne obvyklá hodnota.

Cena: 309,90 EUR

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať