SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Ako vybrať správnu robotickú kosačku

5

Automatizovaná údržba trávnika pomocou robotických kosačiek si získava čoraz viac priaznivcov. Sú cenovo dostupnejšie, pretože na trhu sa objavuje čoraz viac modelov aj v cenovej relácii od 300 eur.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tieto lacnejšie modely síce nedisponujú niektorými pokročilejšími funkciami, ale pravidelnú údržbu menších trávnatých plôch v pohode zvládnu.

Trávnatá plocha, ktorú budete kosiť robotickou kosačkou, by mala byť rovná, bez terénnych prekážok či strmších svahov a podľa možnosti by nemala byť rozdelená vyvýšenými chodníkmi či inými terénnymi úpravami. Chodníky s pevným povrchom, či už betónovým, alebo dláždeným, ktoré nevyčnievajú nad trávnik, nie sú pre robotickú kosačku problém a dokáže cez ne prejsť. Na chodníkoch so štrkovým povrchom však kolieska môžu uviaznuť, preto sa im kosačka musí vyhnúť. Neočakávaná prekážka na trávniku nie je problém. Kosačka má senzory, takže ak zaregistruje pred sebou nejakú prekážku, trochu cúvne a zmení smer.

Bežné kosačky si poradia so sklonom svahu do 20 %, silnejšie (a drahšie) modely zvládnu aj sklon 40 – 45 %. Na lepšiu predstavu, 20-percentné stúpanie znamená dvojmetrové prevýšenie na dĺžke 10 m, čo je uhol približne 11 stupňov. Lacnejšie kosačky zvládnu údržbu plôch 150 – 500 m². Výkonnejšie modely strednej cenovej triedy sa dokážu postarať o plochy 600 – 1000 m². Špičkové modely v cene niekoľko tisíc eur zvládnu aj trávniky s rozlohou 5000 m², teda napríklad s rozmermi 100 × 50 m.

Najmenšie robotické kosačky majú záber 15 – 17 cm, modely strednej cenovej triedy okolo 22 cm a najvýkonnejšie robotické kosačky, určené do väčších záhrad, môžu mať záber 25 – 30, prípadne viac centimetrov. Výška sekania sa dá nastaviť spravidla v rozsahu 2 – 6 cm. Robotická kosačka na rozdiel od klasickej neumožňuje zbierať posekanú trávu do koša, takže ju mulčuje. Tráva teda nie je vyhadzovaná vedľa kosačky, ale prúd vzduchu vyvolaný rotáciou nožov ju zvíri a nože ju rozsekajú na drobné kúsky. Tie potom spadnú ku koreňom, kde vplyvom vlhkosti pomerne rýchlo zotlejú a fungujú ako prirodzené hnojivo.

Robotická kosačka má svoje limity, čo sa týka výšky trávnika, s ktorým si ešte dokáže poradiť, preto ak je tráva vyššia než 10 cm, pred jej prvým nasadením treba trávnik najskôr pokosiť klasickou kosačkou. Rovnako musíte počítať aj so situáciou, keď sa vrátite po dvojtýždňovej dovolenke a trávnik zatiaľ poriadne „podrástol“. Vtedy ho musíte pokosiť klasicky. Trávnik odporúčame pokosiť, či už celý, alebo aspoň po obvode, aj v prípade, ak je výška trávy menšia než 10 cm, aby ste mohli ľahko uložiť ohraničujúci kábel.  

Obvod plochy, ktorú budete udržiavať, treba označiť ohraničujúcim káblom, ktorý upevníte do trávnika pomocou kolíkov určených na to. Nemusíte si robiť starosti, že bude pôsobiť rušivo, veľmi rýchlo zarastie trávou. Ohraničujúci kábel musí tvoriť slučku okolo plochy trávnika. Je to neviditeľný elektronický plot, ktorý kosačke vymedzuje oblasť pôsobnosti, aby sa nedostala tam, kam nemá, napríklad na záhony s kvetmi či zeleninou. Pretože senzory sú v spodnej časti, kosačka sa nezastaví pred ohraničujúcim káblom, ale čiastočne ho prejde, preto sa kábel nekladie tesne na okraj trávnika, ale v určitej vzdialenosti, takej, aby kosačka nenarážala do plota, obrubníkov či iných prekážok. V balení kosačky zvyčajne nájdete pravítko či inú pomôcku, pomocou ktorej pri pokladaní kábla dodržíte túto vzdialenosť od okraja. Aby kábel tesne kopíroval terén a nevytváral slučky, ktoré by mohli zachytiť nože kosačky, typický odporúčaný rozstup upevňovacích kolíkov ohraničujúceho kábla je 70 cm. Ak v niektorom úseku vplyvom nerovného terénu kábel visí vo vzduchu, musíte použiť ďalší kolík. Ak je terén veľmi nerovný alebo chcete ohraničujúci či navádzací kábel skryť, odporúča sa urobiť rýľom ryhu hlbokú niekoľko centimetrov a kábel uložiť pod povrch. Po prvom kosení možno zistíte, že v niektorých miestach, kde zostali pásiky nepokosenej trávy, by sa kosačka mohla k plotu, obrubníku či inej prekážke priblížiť viac, takže môžete polohu kábla skorigovať. Pomocou kábla možno vytvoriť aj takzvané ohraničujúce ostrovčeky okolo záhonov, stromov či kríkov vo vnútri trávnika. Kábel vediete od okraja trávnika k oblasti, ktorú chcete ohraničiť vo vnútri trávnika, a späť k okraju ho vediete tou istou trasou. Ak je kábel smerom tam aj späť vedený tesne pri sebe, ich signál sa zruší a kosačka ponad takúto dvojicu káblov prejde.

Ohraničujúci kábel je pri niektorých kosačkách v balení, prípadne sa predáva ako samostatné príslušenstvo. Balenie súpravy pozostáva z kábla, skôb, spojok a konektorov v rôznom počte a dĺžkach zodpovedajúcich veľkosti vašej záhrady. Napríklad súprava pre stredne veľké záhrady, vhodná pre málo členité trávnaté plochy do 2000 m² alebo zložité plochy s rozlohou do 1000 m², obsahuje 250 m kábla, 400 kusov upevňovacích skôb, tri spojky a päť prepojovacích konektorov. Veľkou výhodou robotickej kosačky je aj to, že sa pohybuje pseudonáhodne, takže trávnik bude pokosený rovnomerne a nebudú na ňom viditeľné pásy ako pri kosení klasickou kosačkou.

Nabíjaciu stanicu treba umiestniť na rovný povrch približne v strede oblasti, ktorú bude kosačka udržiavať. Ideálne je umiestnenie pod strechou v tieni a, samozrejme, blízko elektrickej zásuvky. Od napájacieho zdroja zapojeného do zásuvky vedie ku kosačke kábel s nízkym napätím, takže ak niekto, napríklad dieťa, bude manipulovať s nabíjacou stanicou, nič mu nehrozí. Doba kosenia na jedno nabitie závisí od výkonu a kapacity batérie, typicky je 30 – 200 minút, približne rovnaký čas trvá aj nabíjanie.

Navigácia kosačky do nabíjacej stanice využíva rádiový signál. Členitá plocha záhrady s úzkymi priechodmi môže niekedy byť problém, ak sa kosačka potrebuje vrátiť k nabíjacej stanici. Preto niektoré modely využívajú navádzací kábel, ktorý má jeden koniec pri nabíjacej stanici a druhý koniec na konci záhrady či problematického úseku, aby ho kosačka ľahko našla. Keď sa kosačka dostane nad tento kábel, naviguje sa pomocou neho do nabíjacej stanice. Navádzací kábel sa používa aj v prípade, ak chcete kosačku naviesť do časti záhrady, do ktorej vedie len úzky priechod.

Dôležité kritérium je aj hlučnosť. S klasickou benzínovou či elektrickou kosačkou pracujete niekoľko desiatok minút, pri väčších plochách hodinu či maximálne dve, takže hluk spojený s kosením netrvá dlho. Naproti tomu robotická kosačka pracuje systematicky, teda dlho, preto by jej hlučnosť nemala prekročiť 60 – 65 decibelov. 

Kosačky umožňujú naprogramovať čas činnosti, drahšie modely aj individuálne časy na každý deň v týždni. Drahšie modely robotických kosačiek využívajú navigáciu GPS a komunikáciu so smartfónom cez bluetooth. Dokážu si vytvoriť mapu záhrady a pohybovať sa v nej efektívnejšie, pretože vedia, ktoré časti záhrady už boli pokosené. Dažďový senzor rozpozná silný dážď a kosačka sa v takom prípade vráti do nabíjacej stanice. Proti krádeži sú kosačky chránené PIN kódom, bez jeho znalosti sa nespustia. V prípade, ak kosačku niekto na­dvihne alebo ju odnáša, vydá zvukový alarm.

Niektorí výrobcovia záhradnej techniky využívajú vyberateľné batérie, kompatibilné s iným náradím, takže batérie z kosačky v čase, keď nekosí ani sa nenabíja, možno využiť napríklad v nožniciach na údržbu živého plota, vyžínači, pílke na konáre alebo klasickej kosačke. Množné číslo sme použili úmyselne, pretože kosačky tohto typu využívajú dve, prípadne až štyri batérie zapojené do série, lebo s menšími batériami sa lepšie manipuluje. Batérie na tento účel majú spravidla napätie 20 V a kapacitu 4 – 8 Ah. Batérie s kapacitou 4 Ah poskytnú kosačke strednej veľkosti energiu na 80 – 90 minút prevádzky. Čas nabíjania sa v závislosti od typu pohybuje od dvoch do štyroch hodín.

Pri výbere kosačky uprednostnite modely, ktoré sú vybavené modernými motormi bez uhlíkových kefiek. Majú vyššiu účinnosť, takže na jedno nabitie majú o 20 – 30 % dlhší prevádzkový čas v porovnaní s kosačkami s bežnými motormi. Navyše si nemusíte robiť starosti s výmenou uhlíkov po ich opotrebovaní.

Úvodné FOTO:  pvproductions on Freepik.com

EcoFlow Blade

EcoFlow Blade je prvá robotická high-tech kosačka so zberom trávy na svete. Na navigáciu slúži systém GPS s korekčným vysielačom a systém X-Vision so zabudovaným lidarom. Vďaka tomu sa  dokáže veľmi presne vyhnúť prekážkam. EF Blade má záber noža 260 mm a výšku kosenia možno nastaviť v rozsahu 20 ~ 76 mm.

Zabudované technológie 4G a eSIM slúžia na diaľkový prístup k zariadeniu aj ako ochrana proti krádeži. Na jedno nabitie vydrží pracovať až 240 minút a celé ovládanie aj nastavenie sa vykonáva mobilnou aplikáciou. Okrem toho dokáže šetrne pozberať aj zvieracie výkaly.

• Cena: 2 990 EUR
• VIac info: https://eshop.smartwear.sk/ecoflow-blade-roboticka-kosacka/

AL-KO Robolinho 300 E

Robotická kosačka AL-KO Robolinho 300 E je vhodná na trávniky do rozlohy 300 m2. Je vybavená elektrickým motorom s hlučnosťou iba 60 dB, vďaka čomu je jej chod veľmi tichý. Motor poháňa batéria s kapacitou 2,2 Ah, ktorá na jedno nabitie zabezpečí 45 minút prevádzky.

Automatická kosačka disponuje záberom so šírkou 20 cm a poradí si aj s 30 % stúpaním. Ak sa jej do cesty postavia prekážky v podobe stromov či kríkov, spoľahlivo sa im vyhne. Výšku kosenia si môžete plynule nastaviť na 25 až 55 mm. Nová konštrukcia noža pritom zaručí jeho 4-násobnú životnosť.

• Cena:  734,90 EUR

Bosch Indego M 700

Bosch Indego M 700 autonómne mapuje trávnik a vytvára plán kosenia presne podľa jeho veľkosti. Vďaka systému LogiCut je kosačka inteligentná a presne vie, kde už je pokosené a kam ešte treba zájsť.

Robotická kosačka Indego M 700 je vybavená úsporným bezuhlíkovým motorom a využíva tri kyvné nože so šírkou záberu 19 cm, pričom výšku kosenia možno nastaviť tromi stupňami. Kosačka disponuje aj funkciou MultiArea, vďaka ktorej dokáže inteligentne pokosiť aj viac trávnatých plôch (až do 700 m2) a nezastavia ju ani veľmi úzke prejazdy. Určite oceníte aj efektívny systém mulčovania, vďaka ktorému sa pokosené kúsky trávy vracajú späť do trávnika ako hnojivo.

• Cena:  861,90 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

5 komentárov

levitra cut price reakcia na: Ako vybrať správnu robotickú kosačku

10.2.2024 09:02
The proportion of true negative cases that are correctly identified by a test <a href="http://vardenafila.skin">levitra ou acheter</a>
Reagovať

........ reakcia na: Ako vybrať správnu robotickú kosačku

27.6.2023 16:06
najlepsia roboticka kosacka je kupit kozu
Reagovať

Spravna toboticka kosacka reakcia na: Ako vybrať správnu robotickú kosačku

27.6.2023 07:06
Stoji 380 eur, pokosi 600m2 a predavaaju ju v hornbachu. Mam ju 3 roky a funguje super. Nema apku, gps a podobne hluposti. Kosi, neviem co by som v apke kukal.
Reagovať

RE: Spravna toboticka kosacka reakcia na: Spravna toboticka kosacka

27.6.2023 15:06
presne
Reagovať

tote glupe gazdinky dávajú v totej telke, že jar platinum, poviem vám, čo robia: reakcia na: Ako vybrať správnu robotickú kosačku

12.6.2023 19:06
tak tote glupe gazdinky z telky, viete, čo robia? kúpia jar platinum a všetok toten sajrajt z taniera neoplachujú, ale dajú do myčky a 20 minút v tej istej vode v sajrajte sa tote taniere močia, a najlepšie je, že keď to opadne voda, všetko zostane na sytku a keď sa tam naberie voda na oplachovanie riadu, tak zase toten sajrajt zo sytka sa rozvíri a močí sa to v tom. ta kupujte jar platinum a myte so sajrajtom :D to babičky sa tu smejú jaké glupaňe
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať