
Ako vybrať ten správny mobil pre školáka?
Koniec prázdnin a začiatok nového školského roka sa nesú v znamení nákupov školských potrieb – od základných pracovných pomôcok až po školskú tašku a v niektorých prípadoch aj výpočtovú techniku. Bez nej sa dnešní študenti veľmi ťažko zaobídu vzhľadom na pokročilú digitalizáciu, ktorá sa počas pandémie uchytila vo všetkých odvetviach vrátane školstva.
Ak patríte do skupiny rodičov, ktorí zvažujú kúpu nového mobilného zariadenia pre svoje deti, prinášame vám pár užitočných rád, na ktoré by ste mali myslieť pri výbere toho správneho zariadenia.
Prvý vlastný mobil pre študenta
Tak ako sa dedia veci po starších súrodencoch, v niektorých prípadoch to platí aj o mobiloch. Ak sa rozhodnete pristúpiť k tejto možnosti, treba zvážiť určité riziká. Časy, keď bolo možné mobilné telefóny schovať do náprsného vrecka na košeli, sú už dávno preč, no stále platí, že pohodlnosť pri písaní či používaní zariadenia si vyžaduje správny úchop na lepšie ovládanie.
Pri mladších ročníkoch je ideálne myslieť aj na rozmer zariadenia. Detské ruky sú menšie ako tie dospelácke a za predpokladu, že dieťa zdedí zariadenie s väčšími rozmermi vrátane obrovského displeja, hrozí viacero problémov končiacich častejšími pádmi z ruky. Je vhodné zvážiť, ale hlavne otestovať, či takýto veľký mobil sadne do ruky, pretože istotne nikto nechce pravidelne riešiť prasknutý displej či inú poruchu, čo sa môže prejaviť na dodatočných zvýšených nákladoch na opravu. Rozumné veľkosti displeja pre žiakov základných škôl, ktorým sa rodičia rozhodnú zaobstarať prvý mobilný telefón, by nemali presahovať 5,4 palca. V danej veľkostnej skupine je k dispozícii viacero značiek od najlacnejších až po tie najprémiovejšie, takže určite je z čoho vyberať.
Batéria, životodarná šťava pre zariadenie
Ďalší dôležitý parameter, na ktorý netreba zabúdať, je kapacita batérie. Napriek tomu, že sme dnes zvyknutí mať nabíjačku vždy nablízku, u detí to nemusí platiť. Pri výbere mobilného zariadenia treba myslieť aj na tento dôležitý faktor, aby sa nestalo, že mobilný telefón, ktorý má slúžiť na komunikáciu s rodičom, bude viac vybitý ako nabitý. Minimálna hodnota kapacity batérie by mala byť od 3500 mAh. Čím väčšie číslo, tým dlhšie mobilný telefón vydrží. Zariadenia s kapacitou batérie od 4500 mAh postačia pri plnohodnotnom využívaní približne jeden celý deň. Čím vyššia je kapacita batérie, tým viac dní bez nutnosti nabíjania. Aj tu však platí, že ak sa mobil využíva aktívne, napr. na hranie hier či pozeranie videí, ani tá najväčšia kapacita, ktorá podľa výrobcu deklaruje viacdňovú výdrž, nemusí stopercentne odzrkadľovať realitu.
Správny výber procesora a RAM poskytne viac radosti zo širšieho využitia
V súčasnosti je na trhu dostupných nespočetne veľa zariadení s rôznymi typmi procesorov, z ktorých treba vybrať také, z ktorého sa bude mladý študent tešiť čo najdlhšie vzhľadom na narastajúce nároky na jeho používanie. Procesor, srdce celého mobilného zariadenia, zodpovedá za všetky výpočtové operácie. Čím je počet jadier (procesorov) v danom zariadení vyšší, tým lepšie sa rozdelí pracovné zaťaženie a skráti sa čas spracovania. Zlatý štandard sa pohybuje medzi 4 až 8 jadrami, väčší počet zaručuje rýchlejšiu prácu, preto pri výbere zariadenia treba myslieť aj na tento parameter s ohľadom na dlhšie využitie.
Pozor na frekvenciu – čím vyššia, tým lepšie
Ďalší parameter, ktorý sa pri zariadení oplatí sledovať, je frekvencia procesora. Aj tu platí, čím vyššia frekvencia, tým lepšia výkonnosť procesora. Dnešným štandardom sú frekvenčné rozsahy od 1,8 GHz do 2,8 GHz. Spomedzi najznámejších procesorov od svetových výrobcov spomenieme aspoň niekoľko: Qualcomm Snapdragon, Cortex, Exynos či Kirin. Každý výrobca mobilných telefónov využíva rôznych svetových dodávateľov procesorov podľa toho, čo mu najviac vyhovuje a akú skupinu zákazníkov si želá osloviť vzhľadom na koncovú cenu zariadenia.
RAM alebo operačná pamäť, ktorá ovplyvňuje celkový výkon telefónu
Ak to myslíme s mobilným telefónom pre svojho študenta vážne a nechceme, aby mobil využíval len na telefonovanie alebo posielanie SMS, ale občas aj na hranie hier alebo sledovanie videí na YouTube, odporúča sa zvoliť mobilný telefón s vnútornou operačnou pamäťou RAM aspoň na úrovni 3 GB alebo viac. Na trhu sa stretneme s rôznymi cenovo dostupnými zariadeniami, ktorých vnútorná operačná pamäť RAM sa pohybuje v rozmedzí 1 až 2 GB. Kedysi tento štandard postačoval na bezproblémové využívanie mobilného telefónu, ale s narastajúcou náročnosťou aplikácií sa táto hranica posunula na minimálnu hranicu 3 GB. Vzhľadom na aktuálne trendy je 4 GB RAM vhodnejšia voľba ako minimálna hranica 3 GB. Uvedená operačná pamäť postačuje na nenáročné prehliadanie webu, počúvanie hudby či hranie nenáročných mobilných hier. Pri vyšších hodnotách 6 až 8 GB, do ktorej sa radia mobilné telefóny strednej a vyššej triedy, je zariadenie plnohodnotne vybavené na dnešné podmienky a hravo zvládne nadchádzajúce obdobie minimálne dvoch rokov aktívneho používania.
Nezabúdajte na priestor na aplikácie, hry, videá a množstvo hudby
Zariadenia dostupné na trhu ponúkajú viacero verzií vnútornej pamäte. Úplný základ tvorí 16 GB, čo v dnešnej dobe predstavuje najnižší štandard, ktorý sa pre školákov neodporúča. V reálnych podmienkach z celkovej kapacity 16 GB takmer jednu tretinu zoberie operačný systém, a tak na ukladanie aplikácií, fotografií a celkové fungovanie zariadenia ostáva v priemere len 10 až 11 GB voľného priestoru. Vnútorná pamäť sa dá rozšíriť aj pomocou dokúpených externých pamäťových kariet, no pri kúpe treba byť opatrný a dopredu si zistiť, či konkrétne zariadenie disponuje priestorom na vloženie pamäťovej karty. V opačnom prípade sa odporúča vybrať verziu mobilného telefónu s väčšou vnútornou pamäťou – aspoň 32, ideálne 64 GB, prípadne aj viac.
Ako objaviť skrytý talent? Treba myslieť aj na kvalitný fotoaparát
Dnešné mobilné zariadenia ponúkajú rozlíšenie v desiatkach, niekedy dokonca až stovkách megapixelov. Zväčša ide o marketingové údaje, ktoré nemusia odrážať realitu, ale na zachytenie momentky či nestihnutých poznámok od spolužiaka to istotne postačí. Nehovoriac o tom, že základné rozlíšenie prednej, ako aj zadnej kamery postačí na veľmi populárne videotelefonovanie, ktoré nahrádza dnes už staromódnu klasiku. Nech si vyberieme ktorékoľvek z ponuky dostupných zariadení, vstavaný fotoaparát postačí pre základné potreby študenta – na hranie, videotelefonovanie alebo prácu. V prípade drahších modelov sa kvalita fotoaparátu rapídne zlepšuje a dokáže poskytnúť takmer identickú vierohodnosť fotografií ako bežne dostupné fotoaparáty. Možno vďaka tomu dieťa objaví záľubu vo fotografovaní, čo posilní jeho záujem o objavovanie sveta okolo seba.
Odolný telefón, aby vydržal čo najdlhšie
Neúmyselné mechanické poškodenie, rozbitie či utopenie mobilného telefónu nie je otázka náhody, ale v tomto veku skôr otázka času. Základná, no niekedy aj stredná trieda mobilných telefónov ponúka celoplastové telo, čo síce môže v niektorých prípadoch zabrániť úplnému zničeniu pri nechcenom páde na zem, ale negarantuje jeho nerozbitnosť. Na druhej strane práve plastová konštrukcia môže byť správnou voľbou pri výbere prvého mobilného zariadenia. Drahšie verzie sú zhotovené z hliníka, respektíve kombinácie plastu a hliníka, tie najdrahšie zo skla alebo z nehrdzavejúcej ocele. Vzhľadom na prémiovosť zariadení, ktoré obsahujú sklo či kombináciu nehrdzavejúcej ocele a skla, sa takýto mobilný telefón neodporúča ako prvý pre túto vekovú skupinu.
Ani použitý ochranný obal alebo fólia nalepená na displeji telefónu nezaručí jeho zvýšenú odolnosť. Nešťastná náhoda v podobe rozbitého displeja či zadného skleného krytu môže vyjsť v servise takmer na 80 % ceny nového telefónu. To platí aj v prípade zariadenia kúpeného z druhej ruky či darovaného, pretože ani po niekoľkých rokoch sa cena náhradných dielov markantne neznižuje, ale ostáva na pôvodnej úrovni. Z tohto dôvodu sa odporúča zvoliť plastové alebo hliníkovo-plastové zariadenie, ktoré vďaka svojej odolnosti či prípadnej lacnejšej oprave nezruinuje rozpočet.
Výber operačného systému
Aj napriek širokej ponuke mobilných zariadení svetoznámych výrobcov mobilov sa bežný používateľ stretne len s dvoma najviac používanými operačnými systémami: Android alebo iOS. Zhodnotiť, ktorý je lepší alebo horší, je vec každého používateľa a jeho potrieb. Jediným ukazovateľom je cena, ktorá môže byť veľmi rozdielna. Zariadenia s operačným systémom Android sa začínajú od desiatok eur, pri zariadeniach s iOS stojí najlacnejšia verzia rádovo stovky eur.
Pre rodičov, ktorí sa rozhodujú na základe ceny a zvažujú kúpu nového zariadenia, bude mobilný telefón s operačným systémom Android racionálnejšia voľba. Široká ponuka zariadení, z ktorej sa dá vybrať ten najideálnejší model, im poskytuje viacero možností. Pri zariadeniach s iOS je ponuka viac-menej limitovaná a v úplne iných cenových hladinách.
Riešenie spočíva v možnosti zakúpenia zariadenia z druhej ruky, prípadne darovania v kruhu rodiny. Výhoda týchto zariadení oproti mobilom s Androidom spočíva v nadštandardnej výbave aj po viacerých rokoch používania. Medzi nevýhody patrí vyššia počiatočná vstupná investícia a potreba doplnkových ochranných pomôcok, ako je obal či nerozbitné sklo na displej, čo opäť o niečo zvýši základnú cenu. To isté síce platí aj pre zariadenia so systémom Android, ale v prípade rozbitia je cena opravy spravidla rádovo nižšia ako u priamej konkurencie.
Nech sa pozrieme na prvý mobil akokoľvek, stále platí, že ide o nástroj, ktorý rodičov prepája s ich deťmi, tie zase so zvyškom rodiny, kamarátmi, okolím, jednoducho so svetom. Do ruky sa im v sekunde prenesie celý svet a je už len na nich, ako s ním naložia. Samozrejme, závisí od racionálneho dohľadu rodičov, čo všetko im dovolia.
POCO M4 Pro
Nie iba pre študentov, ale každého, kto pri výbere smartfónu prihliada v prvom rade na čo najlepší pomer výbavy a ceny, môže byť ideálnou voľbou nedávno predstavený POCO M4 Pro. Už s uvádzacou cenou 239/279 eur to bola zaujímavá kúpa. Teraz v zľave Back to school je ešte lákavejšia. Hlavne preto, že za danú sumu ponúka 6,43-palcový full HD displej AMOLED s 90 Hz obnovovacou frekvenciou, čipovú súpravu MediaTek Helio G96, 6 alebo 8 GB operačnej a 128 alebo 256 GB internej pamäte, trojitý fotoaparát s rozlíšením toho primárneho až 64 Mpx a obrovskú 5000 mAh batériu s rýchlym 33 W nabíjaním.
Cena: 189/229 eur
Viac info: www.mi-store.sk
Mi Desktop Monitor 27“
Na pracovný, ale aj študentský stôl sa vždy hodí monitor s rozmernou plochou. Okrem toho, že je to pohodlnejšie a ergonomickejšie riešenie ako drobný displej notebooku, často prinesie aj ďalšie benefity. Mi Desktop Monitor 27" ponúka full HD rozlíšenie, typický kontrast 1000:1 a ako bonus príjemný dizajn s tenkým rámom. Navyše s latenciou 6 ms a obnovovacou frekvenciou 75 Hz sa popri štúdiu hodí aj na hranie nenáročných hier. A najlepšie je, že pri súčasnej zľave nenabúra rodinný rozpočet.
Cena:149 eur
Viac info: www.mi-store.sk
Xiaomi Buds 3T Pro
Čo všetko by mali zvládať bezdrôtové štupľové slúchadlá? Čo tak prémiové prehrávanie zvuku pomocou 10 mm dynamických meničov s DLC membránou a podporou kodeku LHDC 4.0? Dnes už to nepôjde bez funkcie aktívneho potlačenia okolitého hluku a pripojenia k dvom zariadeniam súčasne. Ak pridáme výdrž prehrávania 6 hodín a ďalších 24 hodín vďaka bezdrôtovo dobíjanému puzdru, pohodlné nosenie vďaka hmotnosti len 5 gramov alebo odolnosť IP55 proti ošpliechaniu vodou, máme tu výborné slúchadlá na rôzne príležitosti. V prebiehajúcej akcii sú teraz o pár desiatok eur lacnejšie.
Cena: 109 eur
Viac info: www.mi-store.sk
ÚVODNÉ FOTO ZDROJ: fxquadro / www.freepik.com
Zobrazit Galériu