Aký je váš biologický vek? 6 krokov, ktoré vám ho pomôžu znížiť

0

Nový výskum tvrdí, že váš biologický vek môže byť skutočne nižší (alebo vyšší), ako je vek uvedený vo vašom občianskom preukaze. A môžu existovať jednoduché riešenia, ktoré vám pomôžu zvrátiť váš biologický vek a zlepšiť zdravie a pohodu. „Jednoducho povedané, biologický vek je rýchlosť, akou fyzicky starnete, zatiaľ čo váš chronologický vek je jednoducho počet narodenín, ktoré ste oslávili,“ hovorí Dr. Kara Fitzgeraldová, lekárka a riaditeľka kliniky vo FxMed a autorka knihy Younger You. Ľudia s hypertenziou alebo cukrovkou starnú rýchlejšie, než je ich chronologický vek. Tieto choroby posúvajú starnutie dopredu. No na druhej strane aj starnutie nás robí náchylnejšími na tieto choroby.

Ako určiť biologický vek
Ak chcete zmeniť svoj biologický vek, musíte najprv zistiť, aký je. Hoci online testy a kalkulačky vám môžu pomôcť odhadnúť váš biologický vek, najlepší spôsob, ako získať presné hodnotenie, je študovať vaše epigenetické údaje (ako vaše správanie a prostredie ovplyvňujú vaše gény) pomocou DNA získanej z vašich slín, krvi alebo iného tkaniva. Prvé spoľahlivé epigenetické hodiny vyvinul v roku 2013 Steve Horvath, výskumník z Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Odvtedy sa na trh dostalo niekoľko domácich testov, ktorých cena sa pohybovala od 75 do 500 dolárov.

Výsledky domácich testov, ktoré sú najčastejšie dostupné po dvoch až šiestich týždňoch, zvyčajne obsahujú informácie o vašom metabolickom zdraví, genetike a iných rizikových faktoroch pre choroby súvisiace s vekom. Keďže testy nie sú nezávisle hodnotené, presnosť sa môže líšiť v závislosti od rasových a etnických skupín; môžu však byť dobrým miestom, kde začať.

Čo ovplyvňuje váš biologický vek
Keď poznáte svoj biologický vek, môžete začať chápať rizikové faktory vo vašom živote, ktoré môžu spôsobiť, že sa budete cítiť starší. Veda však postupom času zisťuje, že existujú spôsoby, ako tento proces spomaliť. Prvá štúdia na ľuďoch v roku 2019 ukázala zvrátenie biologického veku až o tri roky. „Naše gény vo všeobecnosti nie sú naším osudom,“ hovorí Fitzgeraldová. Naše gény najviac ovplyvňuje náš životný štýl – všetko od toho, čo jeme, akému druhu stresu sme vystavení a ako sa s týmto stresom vyrovnávame, až po dĺžku nášho spánku každú noc, naše zapojenie sa do komunity, naše vzťahy.

Predplatné NEXTECH 2023

V osemtýždňovej klinickej štúdii sa Fitzgeraldová a jej tím zaoberali tým, ako sa dá diéta a zásah do životného štýlu použiť na zvrátenie biologického veku. Liečba, ktorá zahŕňala diétu, spánok, cvičenie, vedenie relaxácie a doplnkové probiotiká a fytonutrienty, bola neskôr spojená s poklesom veku o 3,23 roka. Režim, ktorý museli účastníci štúdie dodržiavať, zahŕňal:

1.       veľmi špecifickú stravu pozostávajúcu z hutnej, farebnej hlúbovej zeleniny, ovocia s nízkym glykemickým indexom a niektorých živočíšnych bielkovín, ako sú vajcia alebo pečeň, ako aj potraviny s konkrétnymi polyfenolovými zlúčeninami, ako sú rasca, kurkuma, zelený čaj a huby,
2.       dostatočnú hydratáciu,
3.       cvičenie minimálne 30 minút denne päť dní v týždni pri vnímanej námahe 60 – 80 % svojho maxima,
4.       pravidelnú meditáciu,
5.       aspoň sedem hodín spánku za noc,
6.       dva doplnky: extra polyfenoly (v tomto prípade prášková zmes superpotravín) a jednoduché probiotikum.

Celý program bol postavený tehlička po tehličke na ovplyvňovaní génovej expresie, vypínaní zlých génov, ako sú gény spojené s rakovinou alebo dokonca zápalom, a zapínaním dobrých. 

„Najlepší čas na to, aby ste začali zavádzať zmeny v stravovaní a životnom štýle, ktoré ovplyvnia váš biologický vek, je po tridsiatke, pretože zmeny v procese starnutia sa skutočne „rozbehnú“ po našej štyridsiatke,“ hovorí Fitzgeraldová. „Starnutie je najväčší rizikový faktor pre chronické ochorenia a dokonca aj akútne, ako je covid alebo chrípka. Ak sústredíme naše zdroje na rozlúsknutie orieška starnutia smerom k spomaleniu a dokonca zvráteniu biologického veku, možnosti pre ľudstvo sú jednoducho výnimočné.“ 

Zdroj: fortune.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať