SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

BB SK chce digitalizovať svoj úrad. Májový hackathon pomôže nájsť riešenia, ako spravovať dokumenty elektronicky

Tlačové správy
0

Banskobystrický samosprávny kraj plánuje digitalizovať. Pomôcť mu v tom má pripravovaný ôsmy hackathon z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Ten sa uskutoční už 10. - 11. mája v Banskej Bystrici a jeho cieľom bude nájsť riešenie, ako vytvoriť digitalizovaný systém správy dokumentov. Ôsmy hackathon už spustil prihlasovanie súťažných tímov, tých najšikovnejších motivuje finančnou odmenou za víťazné riešenie.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tému hackathonu “Digitálny a efektívny úrad bez papiera” navrhol Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý vidí v digitalizácii správy dokumentov možnosť pracovať kvalitnejšie a efektívnejšie. Výsledkom hackathonu by mal byť systém, ktorý prinesie rýchlejší a jednoduchší prístup k dokumentom samosprávy, ich efektívne schvaľovanie, či pripomienkovanie, možnosť zverejnenia pre občanov a podobne. Podstatné je vytvoriť aj užívateľsky priateľské prostredie pre interných zamestnancov organizácie, ktoré bude slúžiť aj na notifikáciu o finálnych dokumentoch a končiacich platnostiach zmlúv a dokumentov.

"Sme veľmi radi, že projekt Hacknime.to prináša na Slovensko inovácie. Ukazuje sa, že práve hackathony dávajú priestor množstvu mladých ľudí zapojiť svoju kreativitu a vymyslieť doteraz nepoznané riešenia pre štátnu správu," uviedol Viktor Štefaňák, Head of Partnerships v Campus Cowork.

Tvorba veľkého množstva dokumentov, ktoré na Úrade BBSK vzniká, nie je štandardizovaná, čo zamestnancov úradu núti tráviť veľa času nad celkovým pripomienkovaním, schvaľovaním a spracovaním jednotlivých dokumentov. Štandardizovaný systém má potenciál zamestnancov od rutinnej práce odbremeniť a tým skvalitniť ich služby. Tento systém bude slúžiť viac ako 5

350 užívateľom z Úradu BBSK a súvisiacich zriaďovateľských organizácií. Zadávateľ témy zároveň očakáva také riešenie, ktoré bude vytvorené za pomoci low-code alebo no-code prístupu, čo bude znamenať jednoduchšiu administráciu a správu systému v budúcnosti.

“Teší ma, že Banskobystrický samosprávny kraj je jedným z piatich úspešných uchádzačov, ktorí sa tento rok zapoja do projektu Hacknime.to. Práve inovácie sú to, čo v kraji dlhodobo podporujeme a preto ma teší, že podporu na hľadanie inovatívneho riešenia sme dostali aj z MIRRI. Cieľom májového hackathonu je vytvoriť digitalizovaný systém správy dokumentov, ktorý bude šitý na mieru práve nášmu úradu. Preto verím, že medzi prihlásenými budú aj študenti z nášho kraja, pretože hackathon je skvelou príležitosťou ukázať svoj potenciál a načerpať množstvo nových skúseností,” dodal predseda BBSK, Ondrej Lunter.

Cieľom hackathonu, financovaného z Plánu obnovy a odolnosti SR, je teda navrhnúť inovatívne riešenie, ktoré zefektívni procesy súvisiace s tvorbou dokumentov, procesy súvisiace s ich pripomienkovaním, schvaľovaním, vyhľadávaním v nich a s ich zverejňovaním smerom k občanom. Na implementáciu víťazného riešenia sú vyhradené finančné prostriedky vo výške až 100 000 eur bez DPH.

Prihlásiť na hackathon sa môžu jednotlivci a tímy zložené z tech špecialistov, odborníkov na tému a mladých inovatívnych ľudí skrz vyplnenie online prihlášky na webstránke hacknime.to.

Spoločne budú vyvíjať riešenie na výzvu “Navrhni systém pre správu dokumentov (DMS) na tvorbu, správu a sledovanie životného cyklu dokumentov s rešpektovaním procesov a zákonov v prostredí samosprávneho kraja”, pričom je v hre aj odmena 3 000 eur pre víťazné riešenie.

Prihlasovanie je otvorené do 8. mája 2024, alebo do naplnenia kapacity.

O projekte Hacknime.to

Hacknime.to projekt z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorý vzníka s podporou Campus Coworku. Cieľom je vďaka komunite kreatívnych tech ľudí, vytvoriť riešenia v oblasti zjednodušovania procesov verejnej správy a zlepšovania kvality poskytovaných digitálnych služieb.Projekt je financovaný z prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti SR.

Hacknime.to

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať