XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Batérie na báze cementu umožnia premeniť budovy na zásobníky energie

4

Predstavte si celú dvadsaťpodlažnú betónovú budovu, ktorá dokáže ukladať energiu ako obrovská batéria. Vďaka unikátnemu výskumu vedcov z Chalmers University of Technology vo Švédsku by sa táto vízia mohla raz stať realitou. Výskumnému tímu profesora Lupinga Tanga sa podarilo vyvinúť svetovo prvý koncept nabíjateľnej batérie na báze cementu. Najskôr vytvorili cementovú zmes, do ktorej pridali malé množstvo krátkych uhlíkových vlákien na zvýšenie vodivosti a pevnosti v ohybe.

Potom do zmesi zabudovali kovom potiahnuté pletivo z uhlíkových vlákien – anódu zo železa a niklovú katódu. Nabíjateľná batéria založená na cemente má priemernú hustotu energie 7 watthodín na štvorcový meter (alebo 0,8 watthodín na liter). Výsledky z predchádzajúcich štúdií skúmajúcich technológiu betónových batérií preukázali veľmi nízky výkon. No teraz sa odhaduje, že výkon novej batérie z Chalmers môže byť viac ako desaťnásobný oproti predchádzajúcim pokusom.

Hustota energie je v porovnaní s komerčnými batériami stále nízka, ale toto obmedzenie by sa dalo prekonať vďaka obrovskému objemu, s ktorým by sa dala batéria skonštruovať, ak sa bude používať v budovách. Fakt, že batéria je nabíjateľná, je jej najdôležitejšia vlastnosť.

Dala by sa využiť na skladovanie energie, no vedci vidia pre ňu veľmi široké aplikácie – keby bola spojená so solárnymi panelmi, mohla by napájať zabudované LED diódy, dodávať energiu staniciam 4G siete vo vzdialených oblastiach, prípadne poháňať monitorovacie senzory vo veľkých betónových konštrukciách, ako sú diaľnice či mosty. V budúcnosti by táto technológia mohla umožniť realizáciu celých častí viacpodlažných budov z funkčného betónu.

SWAN_042021

Myšlienka je však stále vo veľmi ranom štádiu. Medzi technické otázky, ktoré treba vyriešiť pred komercializáciou tejto techniky, patrí predĺženie životnosti batérie a vývoj recyklačných techník.  Pretože betónová infraštruktúra je zvyčajne postavená tak, aby vydržala päťdesiat alebo dokonca sto rokov, bolo by potrebné batérie zlepšiť, aby tomu zodpovedala aj ich životnosť, prípadne aby sa po skončení ich životnosti dali ľahko vymeniť a recyklovať.

Zdroj: chalmers.se.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

čo keď sa to prepojí s mlákou kaluže po daždi, betónová budova potrasie elektrinou človeka reakcia na: Batérie na báze cementu umožnia premeniť budovy na zásobníky energie

26.5.2021 20:05
čo keď sa to prepojí s mlákou kaluže po daždi, betónová budova potrasie elektrinou človeka
Reagovať

opacne reakcia na: Batérie na báze cementu umožnia premeniť budovy na zásobníky energie

24.5.2021 14:05
neumoznuje, nie umoznia!
Reagovať

Myšlienka je však stále vo veľmi ranom štádiu reakcia na: Batérie na báze cementu umožnia premeniť budovy na zásobníky energie

24.5.2021 07:05
jasne co ja si vsetko predstavujem ze raz bude
Reagovať

opita redakcia reakcia na: Batérie na báze cementu umožnia premeniť budovy na zásobníky energie

24.5.2021 02:05
pisete bludy v nadpise, ktoremu protireci clanok.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať