Bezdrôtový snímač korózie postráži bezpečnosť mostov aj strojov

0

Výskumníci z Bournemouth University v Spojenom kráľovstve vyvinuli nový senzor korózie, ktorý by podľa nich mohol zlepšiť bezpečnosť a spoľahlivosť veľkých konštrukcií vrátane mostov a potrubí, ako aj vozidiel a strojov. Senzor dokáže odhaliť defekty a riziká v infraštruktúre v oveľa skoršom štádiu ako metódy, ktoré sa v súčasnosti používajú, tvrdí univerzita.

Podľa vedcov senzor funguje na rovnakom princípe ako lekárske preventívne prehliadky. Ak dokážeme rozpoznať „zdravotné riziká“ vo vozidlách a mechanických konštrukciách skôr, ako korózia dosiahne pokročilé a nebezpečné štádium, môžeme sa vyhnúť nákladným a zdĺhavým opravám.

Iné priemyselné snímače korózie potrebujú pripojenie káblov k počítaču, čo si vyžaduje prítomnosť pracovníka na mieste počas monitorovania. Nové zariadenie je bezdrôtové, takže ho možno pripojiť ku konštrukcii a jeho hodnoty sa dajú nepretržite monitorovať na diaľku. Ďalšia výhoda je, že jeho senzor môže byť použitý na akomkoľvek druhu povrchu, zatiaľ čo väčšina súčasných zariadení pracuje iba na kovových povrchoch, cez ktoré musí prechádzať elektrina zo senzora.

Predplatné NEXTECH 2021

„Naša najnovšia senzorová technológia je futuristické, veľmi potrebné riešenie. Dokáže pracovať na diaľku, funguje na kovových aj nekovových povrchoch a dokáže odhaliť defekty niekoľko milimetrov pod povrchom, ktoré nie sú voľným okom viditeľné,“ povedal Zulfiqar Khan, profesor konštrukčného inžinierstva a výpočtovej techniky na Bournemouth University, ktorý viedol vývoj.

Zdroj: theconstructionindex.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať