SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Biologický defibrilátor odstráni arytmie priamo v srdci

0

Výskumníkom z Rambam Healthcare Campus a Technion-Israel Institute of Technology v Haife sa podarilo využiť genetické inžinierstvo na liečbu porúch srdcového rytmu. Vyrobili receptor, ktorý reguluje elektrickú aktivitu v srdci. Pacienti si budú môcť sami aktivovať receptor pomocou malej dávky lieku, ktorý bude pôsobiť len na špecifickú oblasť srdca a len v reálnom čase pri poruche srdcového rytmu. Ide teda o akýsi biologický defibrilátor.

Srdcové arytmie sú charakterizované pocitom tepu mimo rytmu, vynechávaním, príliš rýchlym alebo pomalým pulzom, vybočujúcim z normy, ktorá je 60 až 100 úderov za minútu. Niekedy to spôsobuje bolesť v hrudníku, dýchavičnosť, únavu, závraty a slabosť až mdloby; môže ísť dokonca o stav ohrozujúci život. 

Predplatné NEXTECH 2021

Lieky na liečbu srdcových arytmií sú často neúčinné a niekedy môžu samy spôsobiť arytmiu v inej oblasti srdca, ktorá môže byť závažnejšia ako pôvodná arytmia. Z tohto dôvodu sa liečba fibrilácie predsiení často scvrkáva na podávanie antikoagulačných liekov, aby sa predišlo tvorbe zrazenín.

Riešenie izraelských vedcov spočíva v skonštruovaní receptora pomocou genetického inžinierstva, ktorý sa vloží do určitého bodu v srdci, kde sa spojí so špecifickými bunkami zodpovednými za elektrickú aktivitu srdca. Receptor je bežne v nečinnom stave. Keď dôjde k arytmii, pacient užije liek, ktorý sa napojí na receptor. Ten potom prebudí a aktivuje bunky, ktoré regulujú elektrickú aktivitu len v mieste, kde sa arytmia vyskytuje, a nie v celom srdci.  Výskum bol publikovaný v časopise Circulation Research.

Zdroj: jpost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať