PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Budúci rover by sa mohol na Mesiaci pohybovať pomocou levitácie

1

Pretože Mesiac nemá atmosféru, môže vytvoriť elektrické pole priamym pôsobením Slnka a okolitej plazmy. Na Mesiaci je tento povrchový náboj dostatočne silný na to, aby levitoval prach viac ako 1 meter nad zemou, podobne ako statická elektrina môže spôsobiť, že sa človeku zježia vlasy. Inžinieri v NASA nedávno navrhli využiť tento prirodzený povrchový náboj na levitáciu klzáka s krídlami vyrobenými z materiálu mylar, ktorý má rovnaký prirodzený náboj ako povrch na bezvzduchových telesách. Usúdili, že podobne nabité povrchy by sa mali navzájom odpudzovať, a to silou, ktorá vznesie klzák nad zem.

Takáto konštrukcia by však bola pravdepodobne obmedzená na malé asteroidy, pretože väčšie planetárne telesá by mali väčšiu gravitačnú silu, pôsobiacu opačným smerom. No levitujúci rover tímu MIT by mohol toto obmedzenie obísť. Koncept pripomínajúci lietajúci tanier v tvare disku využíva drobné iónové lúče na nabíjanie vozidla a na zvýšenie prirodzeného náboja povrchu. Efekt je navrhnutý tak, aby sa medzi vozidlom a zemou vytvorila relatívne veľká odpudivá sila, a to spôsobom, ktorý si vyžaduje veľmi málo energie.

V štúdii uskutočniteľnosti výskumníci ukazujú, že takýto iónový náboj by mal byť dostatočne silný na to, aby levitoval malé, dvojkilogramové vozidlo na Mesiaci a veľkých asteroidoch, ako je Psyche. Výsledky tímu boli publikované v časopise Journal of Spacecraft and Rockets. Návrh sa spolieha na použitie miniatúrnych iónových dýz, ktoré sú pripojené k zásobníku obsahujúcemu iónovú kvapalinu vo forme roztavenej soli pri izbovej teplote. Po aplikovaní napätia sa ióny kvapaliny nabijú a vyžarujú ako lúč cez dýzy s určitou silou.

Na základe matematického modelu tím predpokladal, že malý rover s hmotnosťou asi 0,9 kg by mohol dosiahnuť levitáciu asi jeden centimeter nad zemou na veľkom asteroide, ako je Psyche, pomocou 10-kilovoltového iónového zdroja. Na dosiahnutie podobného výsledku na Mesiaci by bol potrebný 50-kilovoltový zdroj. „Tento druh iónového dizajnu využíva veľmi málo energie na generovanie veľkého napätia,“ vysvetľuje Paolo Lozano, profesor letectva a astronautiky a riaditeľ Space Propulsion Lab na MIT. „Potrebná energia je taká malá, že by ste to mohli robiť takmer zadarmo.“

Aby sa výskumníci uistili, že model predstavuje to, čo by sa mohlo stať v reálnom prostredí vo vesmíre, v Lozanovom laboratóriu spustili jednoduchý scenár. Vyrobili malé šesťuholníkové testovacie vozidlo s hmotnosťou približne 60 gramov a veľkosťou ľudskej dlane. Nainštalovali jeden iónový prúdový motor smerujúci nahor a štyri smerujúce nadol a potom vozidlo zavesili nad hliníkový povrch na dvoch pružinách kalibrovaných tak, aby pôsobili proti gravitačnej sile Zeme. Celá zostava bola umiestnená vo vákuovej komore, aby sa simulovalo bezvzduchové prostredie Mesiaca a asteroidov.

Potom výskumníci zavesili volfrámovú tyč na pružiny a pomocou jej posunu merali, akú silu vyvíjajú dýzy pri každom spustení. Aplikovali rôzne napätia na dýzy a namerané výsledné sily potom použili na výpočet výšky, v ktorej by vozidlo mohlo levitovať. Zistili, že tieto experimentálne výsledky sa zhodujú s predpoveďami rovnakého scenára z ich modelu, čo im dáva istotu, že predpovede o vznášaní sa rovera na Psyche a Mesiaci sú realistické.

Súčasný model je navrhnutý na jednoduché dosiahnutie levitácie vo výške približne 1 centimeter nad zemou pre dvojkilogramové vozidlo. Iónové dýzy by však mohli generovať väčšiu silu s väčším napätím, aby zdvihli vozidlo vyššie od povrchu. V takom prípade by podľa Lozana mohli počas budúcich misií na Mesiac a asteroidy vyslať rovery, ktoré by využívali iónové dýzy na bezpečné vznášanie a manévrovanie nad neznámym nerovným terénom.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Fnl okhoi n reakcia na: Budúci rover by sa mohol na Mesiaci pohybovať pomocou levitácie

6.1.2022 18:01
Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at nextech.sk...

I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

Content looks pretty good…

One thing’s missing though…

A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

I have the solution:

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=nextech.sk
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať