PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Čaká nás zatmenie Slnka na šesť hodín každý týždeň?

5

Ak európska misia Proba-3 pôjde podľa plánu, čoskoro bude možné takmer ľubovoľne vytvárať úplné zatmenie Slnka vo vesmíre. V rámci misie s názvom „presný let vo formácii“ budú dva satelity letieť vo formácii, aby vytvorili vesmírny koronograf, pričom jeden z nich zatieni Slnko, aby druhý mohol skúmať inak neviditeľnú slnečnú korónu. Pritom Proba-3 bude schopná dosiahnuť šesť hodín úplného zatmenia dvakrát týždenne. Počas týchto šiestich hodín zhotoví jeden obraz za minútu a vytvorí krátke HD videá koróny.

No interval sa môže skrátiť na 30 sekúnd alebo dokonca 2 sekundy, keď dôjde k výronu koronálnej hmoty na Slnku. Presný let vo formácii bude potrebný na to, aby sonda Coronagraph Spacecraft (CSC) umelo „zakryla“ Slnko, zatiaľ čo druhá sonda Occulter Spacecraft (OSC) bude skúmať slnečnú korónu pomocou optického refraktorového ďalekohľadu a zaznamenávať snímky. CSC sa bude nachádzať približne 144 metrov za OSC a obe sondy budú musieť udržiavať polohu s presnosťou na niekoľko milimetrov.

Koróna je horúcejšia, vonkajšia časť atmosféry Slnka. Štúdium koróny zblízka je pre fyzikov jediný spôsob, ako odhaliť vnútorné fungovanie Slnka. Len tak môžu vedci začať predpovedať aktivitu Slnka a z nej vyplývajúce „vesmírne počasie“, ktoré môže byť také nebezpečné pre našu technickú civilizáciu. Problémom je, že úplné zatmenie Slnka nie je bežné. Vyskytuje sa približne raz za 18 mesiacov a je pozorovateľné len z veľmi úzkeho pásma na zemskom povrchu. Výhľad na slnečnú korónu si preto vyžaduje cestovanie po svete. Okrem toho zatmenie trvá väčšinou len pár minút.

Počas imitovaných zatmení by vedci mali byť schopní pozorovať vnútornú slnečnú korónu s veľmi nízkou úrovňou rozptýleného svetla. Bez rušivej atmosféry Zeme by mal byť pohľad ešte lepší ako pri pozorovaní zatmení zo Zeme. Proba-3 by mala odštartovať v polovici roka 2023 na komerčnej nosnej rakete PSLV-XL z Indie. Bude umiestnená na vysokú obežnú dráhu Zeme vo vzdialenosti 530 – 600 kilometrov a bude jej trvať približne 19,7 hodiny, kým obletí planétu. Pozorovania sa začnú vykonávať približne po štyroch mesiacoch od uvedenia do prevádzky.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

sirenie poplasnych sprav reakcia na: Čaká nás zatmenie Slnka na šesť hodín každý týždeň?

9.12.2021 13:12
vymyslene nafuknute titulky ako vravi nasa pezidentka iba tliachate
Reagovať

Nebolo by jednoduchsie reakcia na: Čaká nás zatmenie Slnka na šesť hodín každý týždeň?

6.12.2021 11:12
...posadit pred kameru zatienenie? Ved sa da urcite vyratat priemer tieniaceho tercika. Pouzit dve kamery namiesto dvoch satelitov mi pride jednoduchsie, lacnejsie a efektivnejsie.
Ale mozno tomu len nerozumiem...
Reagovať

RE: Nie nebolo reakcia na: Nebolo by jednoduchsie

6.12.2021 13:12
Co keby tu na zemi bolo zamracene? Ako by tie kamery pracovali? Pod mrakom? Plus atmosfera ti rozptyluje slnecne svetlo ako pisu v clanku, mali by chyby merania, nie?
Reagovať

RE: RE: Nie nebolo reakcia na: RE: Nie nebolo

8.12.2021 09:12
Zrejme si nepochopil, jeden satelit namiesto dvoch. Tie kamery na satelite, samozrejme...
Reagovať

Ta to jaky klikbait nadpis, ja som už bula v tym, že zatmenie na Zemi budze každých 6 hodzín. reakcia na: Čaká nás zatmenie Slnka na šesť hodín každý týždeň?

6.12.2021 10:12
Ta to jaky klikbait nadpis, ja som už bula v tym, že zatmenie na Zemi budze každých 6 hodzín.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať