SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Fúznou reakciou sa prvýkrát podarilo vygenerovať viac energie, ako sa spotrebovalo

6

Fúzna reakcia po prvýkrát dosiahla rekordný výstup energie 1,3 megajoulu a po prvýkrát presiahla energiu absorbovanú z paliva použitého na jej spustenie. Výsledok predstavuje výrazné zlepšenie – ide o osemkrát väčší výstup ako pri pokusoch uskutočnených pred pár mesiacmi a 25-krát väčší ako pri pokusoch v roku 2018. Výskumníci z National Ignition Facility v Národnom laboratóriu Lawrencea Livermora predložia svoj dokument na odborné posúdenie. Inerciálne udržanie, čo je jedna z metód, ako získavať energiu zo zlučovania jadier atómov, zahŕňa vytvorenie niečoho podobného malej hviezde. Začína sa to malou kapsulou paliva, ktorá pozostáva z deutéria a trícia, ťažkých izotopov vodíka.

Táto palivová kapsula je umiestnená v dutej zlatej komore vo veľkosti gumy na ceruzke, nazývanej hohlraum. Potom sa vystrelí 192 vysokovýkonných laserových lúčov na hohlraum, kde sa premenia na röntgenové lúče. Tie implodujú palivovú kapsulu, zahrejú a stlačia ju na podmienky porovnateľné s podmienkami v strede hviezdy (teploty presahujúce 100 miliónov stupňov Celzia a tlaky väčšie ako 100 miliárd zemských atmosfér). Tým sa palivová kapsula premení na malú kvapôčku plazmy. A rovnako ako sa vodík spája s ťažšími prvkami v jadre hviezdy, spája sa aj deutérium a trícium v ​​palivovej kapsule.

Celý proces trvá len niekoľkých miliardtin sekundy. Cieľom je dosiahnuť zapálenie – bod, v ktorom energia generovaná fúznym procesom prevyšuje celkový energetický vstup. Podľa meraní tímu palivová kapsula absorbovala päťkrát menej energie, než vytvorila v procese fúzie. Tím plánuje vykonať ďalšie experimenty, aby zistil, či dokáže replikovať svoj výsledok, a podrobnejšie študovať proces. Výskumníci takisto chcú nájsť spôsob, ako ďalej zvyšovať energetickú účinnosť. Veľa energie sa totiž stratí, keď sa laserové svetlo premení na röntgenové lúče vnútri hohlraumu.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Preco je na obrazku tokamak reakcia na: Fúznou reakciou sa prvýkrát podarilo vygenerovať viac energie, ako sa spotrebovalo

6.12.2021 16:12
Tak to by ma naozaj zaujimalo a co ma spolocne s obsahom clanku. Vam je naozaj uplne jedno co preberate a odkial.
Reagovať

RE: Preco je na obrazku tokamak reakcia na: Preco je na obrazku tokamak

7.12.2021 12:12
Fúzna reakcia prebieha v tokomaku, v čom je problém?

Reagovať

RE: Hej, je to jedno. Ty čítaš a reklama zaplatí webku. To je celé. Na obrázku nezáleží. reakcia na: Preco je na obrazku tokamak

7.12.2021 11:12
Hej, je to jedno. Ty čítaš a reklama zaplatí webku. To je celé. Na obrázku nezáleží. Sme lajfstajlový magazín. S pozdravom redakcia.
Reagovať

To hej reakcia na: Fúznou reakciou sa prvýkrát podarilo vygenerovať viac energie, ako sa spotrebovalo

6.12.2021 15:12
To hej. Ale za 65 rokov sa Rusi nepohli dalej. Magneticky odpudzovac horucej plazmy zerie viac ako dava samotna vytvorena plazma.
Na to sa tu caka.
Reagovať

RE: Rusi to vyriešili a nepovedali svetu. Tokamak už dáva viacej energie ako berie. Napájajú nimi tajné voj zariadenia na Sibíri reakcia na: To hej

7.12.2021 11:12
Rusi to vyriešili a nepovedali svetu. Tokamak už dáva viacej energie ako berie. Napájajú nimi tajné vojenské zariadenia na Sibíri pod zemou 6 poschodí, aby ich nezachytili satelity. Žiadny signál tam neprejde a tokamaky fičia ako divé. Rusi si nechalo tajomstvo Tokamak pre seba.
Reagovať

Toto vymysleli Rusi a volajú to Tokamak reakcia na: Fúznou reakciou sa prvýkrát podarilo vygenerovať viac energie, ako sa spotrebovalo

6.12.2021 11:12
Tokamak stále žije
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať