Čistenie vody pomocou vodíka je 10 miliónov krát účinnejší ako bežné metódy

0

Tvorcovia nového instantného prostriedku na dezinfekciu vody, vyrobeného iba z vodíka a okolitého vzduchu, tvrdia, že ich vynález je „niekoľko miliónov krát účinnejší“ pri odstraňovaní vírusov a baktérií z vody ako komerčné metódy čistenia. Technológia opísaná v časopise Nature Catalyst využíva katalyzátor zo zlata a paládia na okamžitú premenu vodíka a kyslíka na peroxid vodíka, čo je bežný dezinfekčný prostriedok.

V továrňach sa ročne syntetizujú milióny ton peroxidu vodíka. dezinfekčný prostriedok sa potom dopraví na miesto použitia a uskladní, kým bude potrebný. Na zabránenie jeho degradácii sa pridávajú ďalšie chemikálie, ktoré však obmedzujú jeho dezinfekčné schopnosti. Komerčné systémy na čistenie vody niekedy dopĺňajú k peroxidu vodíka chlór, ale ten vo veľkých množstvách môže reagovať s prírodnými zlúčeninami vo vode a vytvárať toxíny škodlivé pre človeka.

Nový dezinfekčný prostriedok sa dá vyrobiť na mieste a eliminuje bezpečnostné problémy spojené s komerčnými metódami čistenia peroxidom vodíka a chlórom. V laboratórnych testoch vedci zistili, že ich katalyzátor poskytuje nielen peroxid vodíka, ale aj rôzne vysoko reaktívne zlúčeniny tyv. reaktívne formy kyslíka.

Predplatné NEXTECH 2021

Ukázalo sa, že práve tieto zlúčeniny mali zásluhu na pôsobivých antibakteriálnych a antivírusových schopnostiach nového dezinfekčného prostriedku. Výskumníci zistili, že ich instantný dezinfekčný prostriedok je v porovnaní s komerčne vyrábaným peroxidom vodíka 10 miliónov krát účinnejší proti vírusom a baktériám.

Zdroj: upi.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať