SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Čo je vendor lock-in v podnikových systémoch a ako sa mu vyhnúť

0

Odpradávna platí v podnikateľskom svete túžba majiteľov po maximalizácii zisku. Ten sa uskutočňuje buď výnimočnými vlastnosťami nášho produktu, alebo pomocou zamedzenia konkurencie - zabránime používateľovi alebo ho obmedzíme, aby využil produkt iného výrobcu. Táto situácia je takmer neoddeliteľnou súčasťou sveta informačných podnikových systémov. Má svoje dôvody, ale našťastie aj riešenia. 

Vo svete informačných technológií sú soft­vérové aplikácie osobitnou témou. Neraz svojou mohutnosťou a komplexnosťou vytvárajú vhodné predpoklady na veľmi sťaženú výmenu dodávateľa softvéru. Pridávajú sa k tomu navyše autorské práva k zdrojovým kódom, ktoré si ponecháva tvorca vo svojom vlastníctve. Používateľ tak nevie urobiť úpravu alebo zasiahnuť do systému bez jeho autora.

Túto situáciu nazývame v ekonómii „vendor lock-in“. Ako hovorí definícia, ide o vytvorenie produktu závislého od produkcie a služieb konkrétneho dodávateľa takým spôsobom, že vytvára vysoké náklady na zmenu a prekážky proti ­prechodu na produkty a služby ďalších dodávateľov.

Odpútať sa od vendor lock-in býva veľmi nákladná záležitosť a niekedy je nevyhnutné celý softvér odpísať a vytvoriť úplne nanovo. Téma závislosti od výrobcu softvéru je vo svete IT podnikových systémov ERP o to pálčivejšia, o čo je podnikový informačný systém kritickejší pre fungovanie firmy.

Našťastie však poznáme už alternatívy, ktorých úspech a rast ukazuje, že firmy sa závislosti veľmi  rady vyhnú.

Čo priniesol open source

Open source software (OSS) je počítačový soft­vér distribuovaný s jeho zdrojovým kódom, ktorý je k dispozícii na úpravy. Zvyčajne obsahuje licenciu pre programátorov na akúkoľvek zmenu softvéru. Môžu opraviť chyby, zlepšiť funkcie alebo prispôsobiť softvér v súlade s ich potrebami.

Komerčne dostupný softvér alebo proprietárny (uzatvorený) softvér neposkytuje prístup k svojmu zdrojovému kódu, pretože je intelektuálnym majetkom niekoho iného. Používatelia teda platia pravidelné licenčné poplatky za jeho používanie.

Na druhej strane OSS je akési spoločné úsilie. Softvér je spoločným duševným vlastníctvom všetkých, ktorí pomáhali rozvíjať alebo zmeniť ho. Nejde o nijaký hipsterský, neoverený koncept, open source technológie pomohli napríklad vytvoriť väčšinu internetu. Mnohé z programov, ktoré používame každý deň, sú založené na otvorenom zdrojovom kóde a komunitnom prístupe. Asi najznámejší príklad je operačný systém Android, no Mac ci iOS čerpajú rovnako z dedičstva otvorených kódov.

Belgický úspech

Prelomový krok vo svete ERP sa podaril belgickému mladíkovi Fabienovi Pinckaersovi, v tom čase 22-ročnému, ktorý v roku 2002 predstavil systém TinyERP, neskôr OpenERP, ktorý dnes poznáme pod názvom Odoo. Odoo je v súčasnosti  najrýchlejšie rastúci systém ERP na svete.

Vďaka tvrdej práci a odhodlaniu dokázala Fabienova firma vyrásť z jedného zamestnanca na nadnárodnú spoločnosť s kanceláriami na troch kontinentoch. Postupne sa prepracoval na dnešných 1500 zamestnancov, 3550 partnerov a viac ako 7 miliónov používateľov v krajinách na všetkých kontinentoch vrátane Slovenska.

Poslaním Odoo je poskytovať celú škálu ľahko použiteľných podnikových aplikácií, ktoré tvoria kompletnú súpravu nástrojov na akékoľvek podnikové procesy. Platforma poskytuje ľahký prístup k softvéru, ktorý potrebujú firmy na rozbeh a rozšírenie svojho podnikania. Obsahuje 45 hlavných aplikácií, ktoré sú pravidelne aktualizované. Okrem toho komunita Odoo prispieva ďalšími 30-tisíc aplikáciami, ktoré pokrývajú najrôznejšie podnikové potreby.

Vďaka ponuke „on premise“, t. j. možnosti stiahnuť a nainštalovať softvér na firemné servery, je Odoo najinštalovanejším obchodným softvérom na svete. Navyše ho využívajú tak začínajúce podniky, ako aj veľké spoločnosti s viac než 300 000 používateľmi, Takáto rozmanitosť sa vidí v ERP len málokedy a belgická platforma ju dosiahla vďaka férovému nastaveniu cien, komunitnému vývoju a množstvu aplikácií, ktoré si vyskladá každá firma podľa seba. Navyše takto namodelovaný softvér porastie s vami bez zásadných zásahov.

Ako na výber ERP

Podnikový informačný systém je základ celej firemnej informačnej infraštruktúry a zasahuje prakticky do všetkých oblastí podnikania. Výber nového systému ERP preto predstavuje komplexný proces, náročný na zdroje a čas, no pokiaľ sa urobí správne, dokáže otvoriť prakticky neobmedzené možnosti na ďalší rozvoj podnikania a zvýšenie konkurencieschopnosti.

Vezmite do úvahy nasledujúce kritériá a snažte sa ich pri výbere budúceho systému aplikovať vzhľadom na prostredie vašej firmy a vaše strategické ciele. Pravdepodobnosť, že budete musieť náročným procesom výberu prechádzať o niekoľko rokov znova, sa tak výrazne zníži.

• Funkčné možnosti: Pokryje všetky vaše kľúčové potreby?

• Používateľské rozhranie: Pracuje sa vám s ním príjemne, ľahko a intuitívne?

• Zmenová flexibilita: Aké máte možnosti prispôsobiť si systém, ak dôjde k zmene v procesoch, produktoch, legislatíve?

• Škálovateľnosť: Bude sa vedieť prispôsobiť vášmu rastu?

• Otvorenosť systému: Budete mať možnosť pristupovať k zdrojovému kódu?

• Celková cena za 5-10 rokov prevádzky: Rátajte pozorne všetky náklady dopredu a v dlhodobom horizonte.

• Zákaznícka podpora dodávateľa: Ako bude nastavená podpora a koľko vás bude stáť?

• História dodávateľa

Následne si určite, akú váhu prikladáte jednotlivým kritériám – každému prideľte konkrétnu číselnú hodnotu. Podľa kritérií potom obodujte dodávateľa. Ľahšie ich medzi sebou porovnáte.

 K dispozícii je aj úplne iná cesta. Príklady z praxe ukazujú, ako si možno budovať celé ERP interne, vlastnými silami, na čo sa podujala napríklad spoločnosť O2 Slovakia Business Services. Ďalší zvučný príklad je úspešná spoločnosť Dedoles, ktorá nasadzuje systém v spolupráci s implementačným partnerom. Obe spoločnosti sa rozhodli pre open source Odoo, ktorý prvá menovaná využíva pre svojich slovenských klientov úspešne viac ako 6 rokov.

Úvodné foto: gpointstudio - www.freepik.com

 

Rastislav Brenčič, CEA a zakladateľ 26HOUSE, s. r. o

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať