SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Ďalšia veľká aktualizácia Windows 11: 5 najlepších funkcií predstavených s Moment 5

0

Najnovšia významná aktualizácia systému Windows 11 s názvom Moment 5 je súčasťou aprílovej kumulatívnej aktualizácie a okrem ďalších zlepšení ponúka päť významných funkcií.

Zlepšenie prístupnosti – zdokonalenia hlasového prístupu (Voice Access) a Moderátora (Narrator)

Práve v oblasti hlasového prístupu sa udialo veľa zmien, ktoré používateľom poskytujú možnosť používať túto funkciu na viacerých displejoch. Pomocou mriežky myši teraz možno napríklad pretiahnuť súbor z jedného monitora na druhý.

Ďalšie významné zlepšenie je možnosť vytvárať vlastné hlasové príkazy, takže môžete mať napríklad príkaz na vloženie vybranej časti textu do dokumentu. Niektoré zmeny sa týkajú aj Moderátora, pribudlo napríklad niekoľko nových prirodzených hlasov pre nástroj na čítanie obrazovky.

Snap Layouts (rozloženie prichytených okien) s umelou inteligenciou

Snap Layouts je celkom šikovný nápad pri multitaskingu viacerých aplikácií na pracovnej ploche, ktorý vám umožní rýchlo prichytiť tieto okná na miesto v takom usporiadaní, ktoré dáva zmysel. V aktualizácii Moment 5 Microsoft zaviedol návrhy predpripravených rozvrhnutí riadené umelou inteligenciou.

Aplikácia Fotografie dostala magickú gumu

Aplikácia Fotografie dostala s touto aktualizáciou do vienka novú funkciu poháňanú umelou inteligenciou, a to generatívne vymazávanie. Tá vám umožní zvýrazniť oblasť, ktorú chcete na obrázku odstrániť. Ak je napríklad na pozadí snímky fotobomba (osoba alebo objekt, ktoré sa do kompozície dostanú neúmyselne), jednoducho na ňu prejdete štetcom a umelá inteligencia ju odstráni a následne inteligentne vyplní pozadie tak, aby zodpovedalo zvyšku fotografie. Pravda, triky umelej inteligencie môžu byť niekedy nepredvídateľné, ale je to celkom šikovná funkcia, ktorú sa oplatí aspoň vyskúšať. Ak sa vám výsledok nepáči, jednoducho zmenu zrušíte.

Nearby Share (Zdieľanie nablízku) je rýchlejšie a funguje lepšie

Nearby Share je funkcia, ktorá vám umožňuje bezdrôtovo zdieľať súbory alebo odkazy na webové stránky s inými zariadeniami v blízkosti. V Moment 5 Microsoft zabezpečil, aby sa pri zapnutí funkcie Nearby Share automaticky zapli Wi-Fi a Bluetooth, ktoré funkcia využíva, a aby ste sa tak vyhli problémom. Okrem toho sa teraz súbory prenášajú vyššou rýchlosťou, a to pri používaní verejných aj súkromných bezdrôtových sietí.

Vychytávky pre Copilot

Nie každý používa asistenta s umelou inteligenciou, ale pre tých, ktorí ho využívajú, najnovšia aktualizácia zavádza pluginy pre služby tretích strán. Spočiatku je ich len hŕstka, napríklad OpenTable, pomocou ktorého môžete dosiahnuť, aby vám Copilot urobil rezerváciu večere.

Rozšírená bola aj knižnica príkazov Copilota týkajúcich sa nastavení systému Windows 11. Patria sem príkazy týkajúce sa možností prístupu a rôznych nastavení a možností informácií o zariadení, ako aj možnosť vyprázdnenia Koša umelou inteligenciou.

Ďalšie nové funkcie aktualizácie Moment 5

Microsoft zmenil aj funkciu Windows Share tak, že teraz podporuje zdieľanie prostredníctvom aplikácie WhatsApp, a upravil funkciu Cast, aby bola lepšie zistiteľná (keď by bolo rozumné využiť túto možnosť, ktorá uľahčuje premietanie obrazovky na iný displej, napríklad televízor alebo tablet).  

Tých, ktorí používajú panel s widgetmi vo Windows 11, poteší možnosť organizovať widgety na paneli do kategórií. Nakoniec stojí za zmienku, že Copilot môžete teraz používať bez toho, aby ste boli prihlásení do účtu Microsoft, ale len 10-krát, potom sa už budete musieť prihlásiť. Aj tí, ktorí majú len lokálny účet, tak získavajú možnosť vyskúšať si umelú inteligenciu.

Navyše používatelia v Európe dostanú extra funkcie, ktoré okrem iného zahŕňajú aj možnosť odstránenia Bingu a Edge z Windows 11. Najnovšiu kumulatívnu aktualizáciu pre Windows 11, ktorá obsahuje všetky funkcie Moment 5, si môžete stiahnuť po skontrolovaní aktualizácií v službe Windows Update.

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať