SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Obrovské robotické rameno dokáže vytlačiť dvojposchodový dom

Technológie
0

Spoločnosť Icon so sídlom v Texase vyvinula novú 3D konštrukčnú tlačiareň s názvom Phoenix, ktorá dokáže postaviť dvojposchodové betónové budovy rýchlejšie a lacnejšie ako jej predchádzajúca tlačiareň Vulcan. Spoločnosť už použila Phoenix na stavbu 8 metrov vysokej stavby s názvom Phoenix House, ktorá je momentálne vystavená v Austine v Texase.

Icon pomocou svojej tlačiarne Vulcan už postavil viac ako 130 domov v USA a Mexiku a plánuje vytvoriť najväčšiu štvrť zhotovenú 3D tlačou na svete v Texase. Zapojil sa aj do projektu NASA na vybudovanie modelového biotopu pre Mars a pracuje na 3D tlačených konštrukciách pre Mesiac. Nová tlačiareň Phoenix má v porovnaní s jej predchodcom zlepšenú mobilitu a efektivitu.

Vyznačuje sa veľkým, voľne pohyblivým kĺbovým ramenom na otočnej základni, ktorá sa líši od stĺpovej a priečnej konštrukcie tlačiarne Vulcan. Problémy pri budovaní presných konštrukcií s výkyvným ramenom Icon prekonal vyvinutím stabilizačného systému, ktorý zabráni kývaniu. Tlačiareň Phoenix znižuje náklady oproti predchodcovi o 50 %.

Spoločnosť odhaduje, že pri použití systému Phoenix by štvorcová stopa (0,09 m2) steny stála približne 25 dolárov a štvorcová stopa konštrukcie so základom a strechou zhruba 80 dolárov. To by mohlo viesť k úspore približne 25 000 dolárov pre typický americký dom. Spoločnosť vydala aj systém založený na AI s názvom Vitruvius, ktorý používateľom umožňuje navrhovať domy, ktoré možno postaviť pomocou technológie Icon.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať