
Desať najväčších faux pas digitálneho sveta za rok 2011
Rok 2011 bol okrem bizarnosti pomerne štedrý aj na rôzne faux pas. Zrekapitulujme si to najpodstatnejšie.
1. Twitter náš každodenný
Sociálne siete predstavujú potenciálnu potravu pre každého lovca škandálov. Minulý rok to nebolo inak a mohol by o tom rozprávať aj kongresman Anthony Weiner, ktorého meno sa spomínalo aj v súvislosti s voľbami starostu mesta New York City. Lenže potom sa jeho „škandalózne“ fotky objavili na Twitteri. Weiner najskôr zvaľoval vinu na hackerov, následne však odstúpil z funkcie.
Zdroj: edition.cnn.com
2. SOPA a Go Daddy
Návrh protipirátskeho zákona vyvolal v USA vlnu protestov, a to aj zo strany spoločností Google, Yahoo a Facebook. O to prekvapujúcejšie bolo rozhodnutie webhostingovej spoločnosti Go Daddy, ktorej TV reklamy sú podľa mnohých rasistické a sexistické, že tento návrh podporí. Spoločnosť dokonca v tejto súvislosti vydala verejné oznámenie – následne ho však o 24 hodín neskôr zmenila. Výsledkom bol značný odliv zákazníkov a strata niekoľkých desiatok tisícov domén.
Zdroj:www.cnn.com
3. Duke Nukem Forever
Pred 14 rokmi sa celý herný svet tešil na pokračovanie jedinečného Duke Nukema. V roku 2011, po 14 rokoch vývoja, hra konečne vyšla a jediné, čo si odniesla, bola kritika. Titulu Duke Nukem Forever nechýba pocit nostalgie, žiaľ, nie v pozitívnom zmysle slova a zastarané herné mechanizmy v podobe, v akej ich DNF prezentuje, sú dnes už prakticky nepoužiteľné.
Zdroj: newsstream.blogs.cnn.com
4. Tie ostatné tablety
Nech je váš názor na súboj iPad vs. androidové tablety hocaký, faktom ostáva, že tablet od Applu v roku 2011 dominoval na trhu. Objavilo sa síce zopár modelov, ktoré nepohoreli úplne, niektoré z nich dosiahli dokonca aj obstojné čísla predaja, mnohým tabletom však pomohlo až zlacnenie, resp. veľmi výrazné zlacnenie v prípade HP TouchPadu. Jedinou svetlou výnimkou bol Amazon Kindle Fire, ktorého cenová politika a podpora digitálnej knižnice Amazonu slávili úspech.
5. Hacknutie PlayStation Network
Začalo sa to nevinne. Herná služba PlayStation Network pár dní nefungovala, po týždni sa však objavilo oficiálne vyhlásenie Sony, ktoré informovalo o hackerskom útoku. Výsledkom bola viac ako mesačná nefunkčnosť služby a únik informácií z databázy s viac ako 70 miliónmi používateľmi.
Zdroj: www.itnews.sk
6. Prototyp iPhonu v bare
V roku 2010 sa objavil v bare zabudnutý prototyp telefónu iPhone 4. O rok neskôr sa situácia zopakovala. V prípade Applu asi neplatí tvrdenie „dvakrát do tej istej rieky nestúpiš“.
Zdroj: www.itnews.sk
7. Netflix-Qwikster
Požičovňa filmov Netflix sa rozhodla rozdeliť do dvoch spoločností. Digitálne požičiavanie bude mať stále na starosti Netflix, zasielanie fyzických DVD pripadne novozaloženej spoločnosti Qwikster. Problém bol ten, že zákazníci, ktorí chceli využívať obe služby, si museli založiť dva účty na dvoch rôznych stránkach. Celej situácii určite nepomohol ani názov Qwikster a skutočnosť, že na Twitteri sa nachádzal používateľ s týmto menom, ktorého avatar fajčil marihuanu. Qwikster sa našťastie dlho netrápil a po troch týždňoch bola spoločnosť zrušená.
Zdroj: money.cnn.com
8. PayPal a detská charita
Blog Regretsy sa rozhodol usporiadať vianočnú charitatívnu zbierku pre deti v núdzi. Po 24 hodinách však celú situáciu skomplikoval PayPal, ktorý zamrazil účet z dôvodu nevhodného použitia tlačidla Donate. To môže byť podľa vyhlásenia PayPalu použité iba v súvislosti s neziskovými organizáciami. PayPal si však svoju chybu uvedomil, účet opäť sprístupnil a sám charitatívnu akciu podporil.
Zdroj: edition.cnn.com
9. Problémy iPhonu 4S s batériou
Predstavenie iPhonu 4S mohlo byť pre niekoho sklamaním, reálne problémy však prišli až po uvedení telefónu na trh. Nový iPhone trpel chybou v softvéri, ktorá spôsobovala rýchle vybitie batérie. Apple vydal nový softvérový update, problém však v prípade niektorých zákazníkov ešte čiastočne pretrváva.
Zdroj: www.itnews.sk
10. Zlý rok pre BlackBerry
Pre spoločnosť Research in Motion nebol rok 2011 príliš úspešný. Popularita Androidu a iOS neustále rastie a celú situáciu skomplikoval aj výpadok služieb v októbri, ktorý trval niekoľko dní. BlackBerry svojich zákazníkov odškodnil vo forme aplikácií zadarmo.
Zdroj: www.itnews.sk
Zdroj: edition.cnn.com