SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Diagnostika infekcie za pár minút aj bez laboratória

9

Výskumníci z McMaster University vytvorili rýchly test na bakteriálne infekcie, ktorý dokáže dosiahnuť presné a spoľahlivé výsledky za menej ako hodinu, čím sa eliminuje potreba posielať vzorky do laboratória na kultiváciu, čo môže trvať niekoľko dní. Svoj výskum zameraný na overenie koncepcie zverejnili v časopise Nature Chemistry. Nová technológia založená na DNA využíva vreckové zariadenie podobné monitoru glukózy v krvi.

Mikročip analyzuje kvapôčku telesnej tekutiny (krv, moč alebo sliny) pomocou molekúl, ktoré dokážu detegovať špecifickú proteínovú signatúru infekcie. Zariadenie vo veľkosti USB kľúča sa dá zapojiť do smartfónu, ktorý zobrazí výsledok. Nová technológia dokáže rozlíšiť kmene baktérií, ktoré možno liečiť antibiotikami, od ostatných, ktoré sú rezistentné na antibiotiká. Vedci teraz testujú adaptáciu rovnakej technológie na vírus, ktorý spôsobuje COVID-19.

Zdroj: phys.org.

Redakcia

Všetky autorove články

9 komentárov

Tak ono nano dróny sú štátne tajomstvo, takže ani tento prístroj ich nesmie odhaliť a koho chcú zničiť, toho nimi mučia. reakcia na: Diagnostika infekcie za pár minút aj bez laboratória

3.7.2021 19:07
Tak ono nano dróny sú štátne tajomstvo, takže ani tento prístroj ich nesmie odhaliť v tele a koho chcú zničiť, toho nimi mučia. Napríklad za honenie si pri pornhube na území Slovenskej republiky hrozí trest smrti nano dronmi zvnútra tela. Rozrývajú tentákulami vnútornosti človeka, až raz na to zomrie. Najprv má len vysoké hodnoty v tele a potom bác smrť.
Reagovať

RE: A čo si čakala? Bude nás tu menej a majetky sa lacno rozpredajú. Preto vraždia nano dronmi ;-) reakcia na: Tak ono nano dróny sú štátne tajomstvo, takže ani tento prístroj ich nesmie odhaliť a koho chcú zničiť, toho nimi mučia.

4.7.2021 12:07
Veď o tom im ide. Bude nás tu menej a majetky zomrelých na nano drony sa lacno rozpredajú. Ide tu o prachy bez roboty ;-) Nevolá sa to náhodou genocída Slovače?
Reagovať

nezistí to však nano dróny v krvi ;-D reakcia na: Diagnostika infekcie za pár minút aj bez laboratória

3.7.2021 19:07
nezistí to však nano dróny v krvi ;-D a z nich zgegneš, tak ťa rozryjú vnútorne
Reagovať

Výborné reakcia na: Diagnostika infekcie za pár minút aj bez laboratória

3.7.2021 09:07
Prispievateľom do diskusie pri riešení jazykového hlavolamu akiste unikla podstata článku.
Opísaná diagnostika vyzerá veľmi sľubne, možno sa dočkáme jej rýchleho nasadenia v praxi.

Celkom by ma zaujímala percentuálna úspešnosť tejto technológie.
Reagovať

RE: Výborné reakcia na: Výborné

3.7.2021 21:07
Clanok je bulvar, nie je co riesit, lebo popisany postup je nezmysel. Naco by tiekto zapajal usb do telefonu? Telefon je iba duplicitne zbytocne zariadenie. Bud to ma byt online cez webstranku, alebo offline cez pocitac. Tiez nepresna detekcia je nepodstatna, treba riesit prevenciu.
Reagovať

detekovať, nie detegovať. reakcia na: Diagnostika infekcie za pár minút aj bez laboratória

2.7.2021 13:07
detekovať, nie detegovať.
Reagovať

RE: detekovať, nie detegovať. reakcia na: detekovať, nie detegovať.

2.7.2021 20:07
ale, maju to dobre!
Správna podoba slovesa je detegovať (porov. Slovník cudzích slov na webovej stránke nášho ústavu www.juls.savba.sk alebo slovniky.korpus.savba.sk). Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.

Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk/q/1925/#ixzz6zUDZCeUz

RE: detekovať, nie detegovať. reakcia na: detekovať, nie detegovať.

2.7.2021 17:07
Trebalo by zjednodusit slovensku gramatiku. Hlavne sklonovania y/i a ciarky. Clovek nema cas v zivote si pamatat tolko vynimiek. Zbytocne zabijeme roky ucenia v skole nezmyslami, namiesto ucenia sa uzitocnych veci. A ta zmena by sa mala urobit za 1 rok, vratane vytlacenia novych ucebnic.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať