SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Jadrové “batérie“ ponúkajú nový prístup k bezuhlíkovej energii

0

Skupina jadrových špecialistov nedávno v časopise The Bridge naznačila, že sme možno na prahu novej paradigmy v oblasti jadrovej energie. Na obzore je nová generácia relatívne malých a lacno vyrábaných reaktorov, určených na autonómnu prevádzku typu plug-and-play. Pracovali by teda podobne ako nadrozmerná batéria. Tieto navrhované systémy by mohli poskytovať napríklad teplo pre priemyselné potreby alebo elektrinu pre vojenskú základňu.

Dokázali by fungovať bez dozoru 5 až 10 rokov a potom by sa prepravili späť do továrne na doplnenie paliva a renováciu. Tím nazval tieto malé elektrárne „jadrovými batériami“. Vedci tvrdia, že vďaka jednoduchosti obsluhy môžu hrať dôležitú úlohu pri dekarbonizácii svetových elektrických systémov, aby sa zabránilo katastrofickým zmenám podnebia.

Zatiaľ čo predchádzajúce návrhy modulárnych jadrových reaktorov rátali s elektrickým výkonom v rozmedzí od 100 do 300 megawattov a vyžadovali určitú montáž na mieste a veľa prípravných prác, tento koncept je odlišný – s výkonom okolo 10 MW. Reaktor je taký malý, že je celý postavený v továrni a zmestí sa do štandardného kontajnera.

Malá fyzická veľkosť napomáha aj bezpečnosť zariadenia rôznymi spôsobmi. Po prvé, množstvo zvyškového tepla, ktoré sa musí odstrániť, keď je reaktor odstavený, je malé. Po druhé, jadro reaktora má vysoký pomer povrchu k objemu, čo uľahčuje udržiavanie jadrového paliva za každých okolností v chlade bez akýchkoľvek vonkajších zásahov. Po tretie, reaktor je obklopený veľmi kompaktnou a silnou oceľovou štruktúrou, ktorá bráni úniku rádioaktivity do biosféry.

Tieto jadrové batérie poskytujú stabilný a spoľahlivý zdroj bezuhlíkovej elektriny a tepla, ktorý možno umiestniť presne tam, kde je jeho výkon potrebný, čím sa znižuje potreba drahej a chúlostivej energetickej prenosovej a skladovacej infraštruktúry. Ak sa takéto reaktory široko nasadia, mohli by významne prispieť k zníženiu svetových emisií skleníkových plynov.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať