Digitálny teleskop prepojený so smartfónom zabezpečí kvalitné snímky aj v meste

Technológie
0

Francúzska firma Unistellar predstavila na veľtrhu CES 2023 „revolučný inteligentný ďalekohľad“ eQuinox 2. Ide už o druhú generáciu radu inteligentných teleskopov, vybavenú funkciou Unistellar Smart Light Pollution Reduction, o ktorej sa hovorí, že digitálne odfiltruje negatívne účinky svetelného znečistenia. Umožňuje tak používateľom aj v mestskom prostredí vidieť vzdialené časti galaxie.

Spoločnosť tvrdí, že teleskop obsahuje aj technológiu Enhanced Vision, ktorá skladá dokopy viac zhotovených obrázkov do jedného a poskytuje živé, ostré a detailné farebné snímky s vysokým rozlíšením, aj keď je cieľový objekt nejasný. eQuinox 2 tiež zlepšuje pozorovanie planét slnečnej sústavy, ako sú Jupiter, Saturn a Mars. Ďalekohľad sa ovláda mobilným zariadením, ako je smartfón alebo tablet, čo podľa spoločnosti Unistellar umožňuje jednoduché používanie aj úplným nováčikom.

Bezplatná aplikácia Unistellar je dostupná pre iOS aj Android. Používatelia si v nej môžu prezerať katalóg s viac ako 5000 nebeskými objektmi alebo získať návrhy na pozorovanie zaujímavých objektov. Keď si zvolia objekt, ktorý chcú pozorovať, aplikácia nasmeruje ďalekohľad pomocou elektromotorov. eQuinox 2 využíva na automatickú orientáciu autonómnu detekciu poľa, čo je podľa spoločnosti Unistellar najjednoduchšia a najvýkonnejšia technológia inteligentnej orientácie pre teleskopy.

Predplatné NEXTECH 2021

Obraz sa potom prenáša na displej smartfónu alebo tabletu, zhotovené snímky majú rozlíšenie 6,2 Mpx a dajú sa ukladať aj zdieľať. Inteligentný teleskop eQuinox 2 sa bude predávať za 2499 USD. V súčasnosti si ho možno predobjednať, globálne bude dostupný od 15. februára 2023.

Zdroj: petapixel.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať