Unikátna loď na montáž veterných turbín sa sama zdvihne na podperách

Technológie
2

Skupina Jan De Nul v lodenici COSCO Shipyard v Nantongu v Číne spustila loď Voltaire, inštalačné plavidlo novej generácie typu jack-up na inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie na mori a ich vyraďovanie z prevádzky. Bude to druhé a najväčšie plavidlo typu jack-up vo flotile spoločnosti Jan De Nul a bude schopné podporovať výstavbu veterných fariem novej generácie na mori.

Voltaire posúva technické hranice, je skonštruovaný na prepravu, zdvíhanie a inštaláciu pobrežných veterných turbín a jeho hlavný žeriav s nosnosťou viac ako 3000 ton umožní stavať súčasnú aj budúcu generáciu veterných fariem na mori. Loď je vybavená špičkovým systémom zdvíhania.

Predplatné NEXTECH 2021

Štyri obrovské pilóty s dĺžkou 130 metrov vyzdvihnú plavidlo z vody a podopierajú ho na dosiahnutie stabilných pracovných podmienok v hĺbkach vody až 80 metrov a s nákladom až 16 000 ton. Všetky potrebné súčasti od základne až po turbínu a lopatky si totiž loď privezie sama.

Voltaire bude prvýkrát nasadený v projekte Dogger Bank pri anglickom pobreží na výstavbu 3,6 GW veternej farmy, najväčšej na svete. Loď prepraví a nainštaluje dovedna 277 turbín GE Haliade-X s výkonom do 14 MW. Nová veterná farma bude vyrábať dostatok energie na napájanie až 6 miliónov domácností ročne, čo predstavuje približne 5 % potreby elektrickej energie v Spojenom kráľovstve.

Zdroj: jandenul.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Dramaticky iHlupy iLuboslav iLacko reakcia na: Unikátna loď na montáž veterných turbín sa sama zdvihne na podperách

17.1.2023 17:01
Dramaticky iHlupy iLuboslav iLacko
Reagovať

RE: Dramaticky iHlupy iLuboslav iLacko reakcia na: Dramaticky iHlupy iLuboslav iLacko

18.1.2023 11:01
Kde si nechala rozum, ze sa nevies vyjadrit k obsahu clanku, trolica...?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať