SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Editorial: Keď raz budem veľký, budem hasičom

0

Veľmi ma baví to, čo robím v rámci Nextechu a v súvisiacich projektoch, dáva mi to zmysel a vnímam to ako hodnotu užitočnú aj pre spoločnosť. No ako sledujem megatrendy, ktoré už v blízkej budúcnosti zasiahnu náš svet a zásadne ho zmenia, rád by som sa aj prakticky pričinil a podieľal sa na ich technologickom vývoji. Najprv sa však musím dať asi naklonovať... smiley Toto sú oblasti, ktoré by ma bavili.

Už dnes dokážu zariadenia ako smart hodinky či fitnes náramky predpovedať zdravotné problémy skôr, ako sa prejavia ich príznaky. Prediktívna a personalizovaná medicína v blízkej budúcnosti kompletne zmení celé zdravotníctvo. Liečba sa bude prispôsobovať presne na mieru pacienta, vďaka čomu bude efektívnejšia, menej invazívna a zaťažujúca jeho organizmus. A v konečnom dôsledku aj zdravšia a lacnejšia. UI dokáže lepšie rozpoznať, ako je telo pacienta vybavené na boj proti špecifickým chorobám a ako bude pravdepodobne reagovať na rôzne typy liekov alebo liečby. Je zrejmé, že čoskoro pribudnú do nášho životného priestoru ďalšie snímače, ktoré dokážu z telesných tekutín, teploty tela, galvanického odporu tkaniva, energetických dráh či monitorovania našich denných aktivít vrátane stravovania upozorňovať na možné riziká. A pritom na predídenie závažnejšiemu zdravotnému problému často stačí iba doplniť do tela chýbajúci minerál, upraviť spánkový režim, zmeniť spôsob sedenia či dýchania atď. Na to môžu byť technológie skvelým pomocníkom.

Umelá inteligencia je jasný megatrend, ktorý ovplyvní asi naozaj každú oblasť nášho života, ale to neznamená, že všetci musia vedieť algoritmizovať a kódovať. Pravdepodobnejší je scenár využívania UI ako služby. Veľké firmy ako Amazon, Google či Microsoft už teraz poskytujú platformy, ktoré obsahujú knižnice, nástroje, predpripravené riešenia a výpočtové zdroje, pričom niektoré zvládnu používať aj bežní používatelia.

Možnosti sú obrovské, a to nielen pre veľké spoločnosti, ktoré na to majú expertov a môžu si to finančne dovoliť. UI môže využívať kaderníčka napr. na to, aby odfotila a zanalyzovala typ tváre zákazníčky a odporučila jej vhodný typ účesu aj s live ukážkou na mobile. Po schválení od zákazníčky sa môže pustiť do práce, pretože to už UI za ňu neurobí. A robotický kaderník asi nie je tá najlepšia voľba... smiley

Bytový dizajnér si môže nafotiť byt, ktorý má zariadiť, a UI mu môže z 2D fotiek urobiť 3D model celého bytu a podľa rozpočtu, výberu a štýlu majiteľov ho zariadiť nábytkom z miestnych obchodov. Na jeden klik vyrenderuje 3D live prezentáciu s možnosťou prechádzania sa vo virtuálnom byte a prípadnej výmeny jednotlivých kusov nábytku podľa potreby. Po finálnom doladení zo strany dizajnéra a schválení zo strany majiteľov UI preverí dostupnosť tovaru a možný termín dodania.

Advokát, ktorý sa pripravuje na obhajobu svojho klienta, môže využiť UI na preverenie jeho kredibility preskúmaním jeho správania sa na sociálnych sieťach, v štátnych či finančných registroch, záznamov o aktivitách na verejnosti a následne vygenerovať jeho sociálny profil a vyhodnotiť rizikovosť. Rovnako mu UI pomôže prelúskať sa cez milióny anonymizovaných trestných spisov a súdnych rozhodnutí z podobných prípadov po celom svete. To mu pomôže odhadnúť jednak náročnosť celého prípadu, ako aj pravdepodobnosť úspešnosti súdneho konania.

Ja osobne by som rád využil UI na manažovanie mojich e-mailov a kalendára na automatické triedenie, generovanie vopred naformulovaných odpovedí či dohadovanie termínov. A určite nie som sám.

Takto by som mohol pokračovať do aleluja, možností využitia UI v rôznych oblastiach je neuveriteľne veľa, stačí mať k dispozícii nástroje a vedieť ich správne využívať. Možno časom vzniknú kompletné balíčky riešení pre kaderníkov, dizajnérov, právnikov, manažérov atď., ale aj tak si myslím, že zostane priestor pre konzultantov, ktorí budú pomáhať s ich nasadením a využívaním. A to by ma tiež bavilo. smiley

Veľmi ma zaujíma aj blockchain, čo nie je len riešenie na bezpečné transakcie s kryptomenami, ale s akoukoľvek citlivou informáciou, napr. receptúrami liekov. To umožní farmaceutickým firmám vyhnúť sa ich fyzickej distribúcii, počas ktorej často dochádza k ich výmene za falošné náhrady. Takto by si certifikované lekárne mohli pomocou 3D tlače na mieste vyrábať lieky podľa overenej receptúry a na mieru konkrétneho pacienta.  

Podobne megazaujímavé sú riešenia pre extendovanú realitu, autonómnu dopravu, internet veci, robotizované čistenie morí a oceánov od plastového odpadu. Jednoducho možností na super zaujímavú prácu, ktorá má aj celospoločenský rozmer, je v súčasnosti úžasne veľa. Stačí si vybrať.

Keď som bol malý, tak som asi ako každý chlapec chcel byť najprv hasičom, potom pilotom a potom vynálezcom a konštruktérom. Teraz je možnosť výberu z desiatok či stoviek fakt zaujímavých povolaní, pričom mnohé z nich ešte len vzniknú. Treba si doplniť potrebné zručnosti a potom si budete môcť vybrať tie najlepšie. A čo je lepšie ako mať zaujímavú prácu, ktorá človeka baví?

Zaujímavé čítanie marcového vydania vám želá

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať