SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Elektrárne budúcnosti: Hybridy solárnych panelov a batérií

2

Tím z Lawrence Berkeley National Laboratory zistil, že najväčšiu skupinu projektov navrhovaných na výrobu a skladovanie energie v USA tvoria v súčasnosti solárne projekty, pričom viac ako tretina z nich zahŕňa hybridné riešenia so solárnymi panelmi a batériovými úložiskami. Solárna energia už presahuje 25 % ročnej výroby elektrickej energie v Kalifornii a rýchlo sa rozširuje v ďalších štátoch, ako sú Texas, Florida a Georgia. V štátoch „veterného pása“ od Dakoty po Texas sa masívne rozmiestňujú veterné turbíny, pričom Iowa v súčasnosti získava väčšinu svojej energie z vetra.

Tento vysoký podiel obnoviteľnej energie vyvoláva otázku: Ako integrovať obnoviteľné zdroje, ktoré vyrábajú veľké, ale kolísavé množstvá energie počas dňa? Ako riešenie sa ponúka jej skladovanie. Ceny lítiovo-iónových batérií v posledných rokoch rýchlo klesli, pretože sa zvýšila ich výroba pre trh s elektrickými vozidlami. Kombinácia solárnej energie a batérií umožňuje prevádzkovateľom hybridných elektrární poskytovať energiu v čase špičky, keď je dopyt najväčší, napríklad počas letných popoludní a večerov, keď klimatizácie pracujú na plné obrátky.  Batérie tiež pomáhajú vyrovnávať výrobu veternej a solárnej energie, uskladňujú prebytočnú energiu, ktorá by inak vyšla nazmar, a znižujú preťaženie siete.

Na konci roka 2020 bolo v USA v prevádzke 73 solárnych a 16 veterných hybridných projektov, čo predstavuje 2,5 GW výroby a 0,45 GW skladovania. Do konca roka 2021 požiadalo o schválenie pripojenia do siete viac ako 675 gigawattov z navrhovaných solárnych elektrární, pričom viac ako tretina z nich bola spojená so skladovaním. V poradí nasledovalo 247 gigawattov z veterných elektrární, pričom 19 gigawattov (približne 8 %) tvorili hybridy. Hĺbka záujmu o hybridné elektrárne predznamenáva silný rast.

5 ponaučení o hybridoch 

Hoci príležitosť na rast hybridov v oblasti obnoviteľných zdrojov je zjavne veľká, vynárajú sa niektoré otázky, ktoré tím v Berkeley Lab preskúmal. Tu sú niektoré z hlavných zistení:

-          Pridanie batérií do solárnej elektrárne síce zvyšuje cenu riešenia, ale zároveň zvyšuje aj hodnotu energie. Umiestnenie výroby a skladovania na rovnakom mieste môže priniesť výhody z hľadiska daňových úľav, úspory stavebných nákladov a prevádzkovej flexibility.

-          Spoločné umiestnenie znamená aj kompromisy. Veterná a solárna energia sa najlepšie uplatnia tam, kde sú najsilnejšie veterné a solárne zdroje, ale batérie poskytujú najväčšiu hodnotu tam, kde môžu priniesť najväčšie výhody pre sieť, ako napríklad zmiernenie preťaženia. To znamená, že pri určovaní najlepšieho miesta dochádza ku kompromisom.

-          Hodnota hybridného zariadenia je čiastočne určená konfiguráciou zariadenia. Napríklad veľkosť batérie v porovnaní so solárnym generátorom môže určiť, ako dlho do večera môže elektráreň dodávať energiu. Hodnota nočnej energie však závisí od miestnych trhových podmienok, ktoré sa počas roka menia.

-          Hybridy sa môžu zúčastňovať na trhu s elektrickou energiou ako jedna jednotka alebo ako samostatné subjekty, pričom solárne a skladovacie zariadenia môžu predkladať ponuky nezávisle od seba. Hybridy môžu byť aj predajcami alebo nákupcami energie, prípadne oboma. Pravidlá účasti hybridov na trhu sa stále vyvíjajú a prevádzkovatelia môžu experimentovať s predajom svojich služieb.

-          Hybridné elektrárne môžu byť aj malé, napríklad solárne panely a batérie v domácnosti alebo podniku. Tieto hybridy „za meračom“ vyvolávajú otázky o tom, ako by sa mali oceňovať a ako môžu prispieť k prevádzke siete.

Hybridné riešenia sú len na začiatku, ale postupne ich bude čoraz viac. Je potrebný ďalší výskum technológií, trhových štruktúr a regulácií, aby sa zabezpečilo, že sa sieť a ceny v sieti budú vyvíjať spolu s nimi.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

a reakcia na: Elektrárne budúcnosti: Hybridy solárnych panelov a batérií

27.4.2022 18:04
kedy napisete ako veterne vrtule zabijaju vtactvo? Ci to vas netrapi, hlavne ze energia prudi, vsak?
Reagovať

RE: jebe ti? reakcia na: a

1.5.2022 16:05
koho serie zabitý vták? jebe ti? čo si od tých enviro pičiakov, čo bojujú za záchranu zeme, ale každý na kongres priletí súkromným lietadlom? uhlíková stopa? nič? tým ľuďom to už jebká na hlavičkách.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať