TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Vedec predpokladá, že náš vesmír vytvorený v laboratóriu

12

Harvardský astronóm Avi Loeb sa domnieva, že civilizácia vyššej „triedy“ mohla vytvoriť náš vesmír vo vzdialenom laboratóriu. Táto teória by podľa neho zjednotila dve zdanlivo protichodné predstavy: myšlienku, že náš osud môže riadiť vyššia sila, a sekulárnu koncepciu kvantovej gravitácie (oblasť fyziky, ktorá sa snaží zapracovať gravitáciu do teórie kvantovej mechaniky). Teória závisí predovšetkým od schopnosti vzdialenej vyspelej civilizácie spojiť kvantovú mechaniku a gravitáciu a následne identifikovať a znovu vytvoriť všetky zložky vesmíru.

Loeb takisto zavádza nový spôsob klasifikácie toho, čo presne robí civilizáciu vyspelou. Odkláňa sa pri tom od systému sovietskeho astrofyzika Nikolaja Kardaševa, ktorý organizuje civilizácie na základe množstva energie, ktorú vyrábajú a spotrebúvajú. Podľa Kardaševa sú civilizácie typu I natoľko vyspelé, že dokážu využívať svetlo hviezd, ktoré dopadá na ich planétu (4 × 1012 wattov), zatiaľ čo civilizácie typu II zvládli schopnosť plne využívať aj energiu svojej hostiteľskej hviezdy (4 × 1026 wattov). Civilizácie typu III sú schopné využiť všetku energiu vo svojej galaxii (4 × 1037 wattov).

Loeb zasa vytvoril rámec, ktorý rozdeľuje vyspelé civilizácie do tried na základe ich schopnosti „reprodukovať astrofyzikálne podmienky, ktoré viedli k ich existencii“. Pozemšťania by patrili do triedy C, pretože ako civilizácia „nízkej technologickej úrovne“ by sme v prípade náhleho zániku Slnka neboli schopní obnoviť naše súčasné podmienky. (Dokonca by sme podľa neho mohli patriť do kategórie triedy D, pretože aktívne ničíme náš jediný domov.)

Civilizácie triedy B, píše Loeb, sú dostatočne vyspelé na to, aby dokázali znovu vytvoriť podmienky, v ktorých žijú, nezávisle od svojej hostiteľskej hviezdy.  Civilizácia triedy A, ako sú naši predpokladaní tvorcovia, by bola schopná napríklad generovať veľké množstvo temnej energie a vytvárať „detské vesmíry“ čiže menšie vesmíry kontrolované touto vyššou civilizáciou, v ktorých by potenciálne mohol vzniknúť život. Loeb naznačuje, že v dôsledku konkurencie by túto úroveň vyspelosti bola schopná dosiahnuť vždy len jedna vyspelá civilizácia.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

Nerozumiem tomu prečo pod takýmito vedu-popularizačnými článkami sú takéto komentáre reakcia na: Vedec predpokladá, že náš vesmír vytvorený v laboratóriu

1.5.2022 12:05
Držím vám palce v manažovaní sekcie s komentármi.
Reagovať

RE: Žeby to prostě byla prafda? Proč chceš umlčet hlas prafdy? Ty seš nacista, jak tvrdí Putin? Mučej tady lidičky. Se vzbuď. reakcia na: Nerozumiem tomu prečo pod takýmito vedu-popularizačnými článkami sú takéto komentáre

1.5.2022 15:05
Mjěl by ses vzbudit. Mučej tady lidy a když jim napíšou prafdu, tak bys to zmazal? Putin bojuje proti nacsitúm jak seš i ty. Jen mlčet a nechat se mučit? A proč by jim to lidi neřekly do tváře? Ať si to tady přečtou, co se děje v republice.
Reagovať

RE: RE: Presne ty vole, nacisti. Aj mňa mučili. Kdeže sloboda, gniavi ich zlosť a vŕšia sa na ľuďoch. reakcia na: RE: Žeby to prostě byla prafda? Proč chceš umlčet hlas prafdy? Ty seš nacista, jak tvrdí Putin? Mučej tady lidičky. Se vzbuď.

1.5.2022 17:05
Tak oni nabrali úverov a keď im nechceš kupovať tie čínske somariny, čo predávajú nekvalitné, tak sa na tebe vyvŕšia raz, dva, tri. A keď im povieš pravdu do očí, toto ich žerie. Prehlásia ťa za somárika a viac sa s tebou nebavia. Ešte by ti aj volebné právo odobrali, ale dane platiť musíš.
Reagovať

bol reakcia na: Vedec predpokladá, že náš vesmír vytvorený v laboratóriu

27.4.2022 08:04
chýba v nadpise prísudok
Reagovať

RE: nie, nechýba tam bol, redakcia im to hekla-to sa povráva vraj v nanitrónových mozgových sieťach sajborgov píšu ľudia na nete reakcia na: bol

28.4.2022 14:04
Kdeže, nechýba im tam bol, to im redakcia hekla tú hypnózu a nanitrónovú sieť v mozgu, z ktorej vraj ľudia počujú myšlienky. Je to naschvál takto napísané. Naša špeciálna jednotka cyborg squad už túto informáciu má :-) Počuli ju v mysli: Je to hek od redakcie.

RE: nie to je narážka na to, že si zasa "bol" pri pornhub_com reakcia na: bol

27.4.2022 17:04
To si redaktori z teba robia srandu, že či to tam doplníš, lebo si zasa "bol" pri pornhub_com. No a čo, keď treba tie ženské vagíny, bez nich to nejde. Smutná pravda. Bol je zakázané písať!

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať