SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Elektrické kolobežky: Jazdite rýchlo a ekologicky

0

Elektrické kolobežky ponúkajú pohodlné a bezpečné cestovanie na kratšie trasy, ktoré je ekologickejšie než jazda autom, rýchlejšie než chôdza a na rozdiel od bicyklov sa pri používaní nezapotíte. Leto sa už pomaly, ale isto blíži, no momentálne väčšinu času trávime v pohodlí svojho domova. Ak náhodou musíte cestovať či už do práce, alebo za rodinou a nechcete používať mestskú hromadnú dopravu, oceníte rýchlosť a pohodlie jazdy na elektrickej kolobežke. Rýchlosť, veľkosť, farba a cena sú zá­kladné kritériá pri výbere kolobežky, viditeľné na prvý pohľad. Okrem nich môžu výber ovplyvniť aj faktory ako kvalita jazdy, brzdy, dojazd, materiál či vymeniteľnosť súčiastok. Pripravili sme pre vás prehľad vlastností, ktoré sú pri výbere elektrickej kolobežky dôležité.

Kvalita jazdy

S niektorými modelmi sa po nerovných povrchoch jazdí veľmi nepríjemne, ťažko by ste vydržali viac ako jeden kilometer. Predstava jazdy až do práce by sa stala nočnou morou. Na prvý pohľad síce môžu vyzerať prívetivo, no po dlhšej jazde budete celí roztrasení a unavení. Kvalitu jazdy ovplyvňujú najmä tieto tri faktory:

1. Veľkosť kolies

Čím menšie kolesá, tým drsnejšia jazda. Veľmi malé kolieska majú okrem toho tendenciu zasekávať sa vo väčších dierach a medzerách na cestách. Pri výbere odporúčame modely s priemerom kolies aspoň 8 palcov.

2. Typ kolies

Kolobežky môžu mať nafukovacie a pevné kolesá. Jazda na nafukovacích kolesách je podstatne flexibilnejšia a príjemnejšia, hlavne po nerovných povrchoch. Počas jazdy tento typ kolies tlmí nerovnosť terénu a nepríjemné vibrácie, čím spríjemňuje jazdu. Nevýhodou je možnosť prepichnutia a defektu. Pevné varianty kolies sú oveľa tvrdšie a odolnejšie a, samozrejme, neexistuje šanca, že by ste dostali defekt, ak sa vám ich aj podarí zničiť, ich výmena je veľmi jednoduchá. Pokiaľ sa rozhodnete pre model s pevnými kolieskami, dobre si rozmyslite, po akom type povrchu budete jazdiť. Ak plánujete výlety kolobežkou aj do nerovnejšieho terénu, zvoľte skôr variant s nafukovacími kolesami.

3. Odpruženie

Niektoré modely poskytujú aj odpruženie kolies, ktoré sa používa hlavne pri pevných kolesách. Odpruženie vás ochráni pred najväčšími nárazmi a otrasmi. Aj napriek tomu kolobežky s veľkými nafukovacími kolesami poskytujú hladšiu jazdu ako malé a pevné kolieska s odpružením.

Rýchlosť a dojazd

Ak ste sa už rozhodli, kam budete cestovať pomocou kolobežky, treba sa zamyslieť nad tým, ako je to ďaleko. Na základe toho si treba zvoliť požadovaný dojazd a rýchlosť. Rýchlosť je priamoúmerná výkonu motora. Okrem toho záleží aj na vašej hmotnosti, spôsobe jazdy a type terénu. Dnes vieme nájsť na trhu modely s maximálnou rýchlosťou až 50 km/h. No ak sa zamyslíte nad tým, že priemerná rýchlosť počas chôdze je 5 km/h a pri bicyklovaní 12 km/h, uvedomíte si, že možno sa netreba fixovať na čo najrýchlejšie modely. Lacnejšie kolobežky sú vhodné skôr na výlet do mesta a majú výkon okolo 300 W, drahšie modely sú výkonnejšie. Dojazd kolobežky závisí hlavne od kapacity batérie. Maximálny dojazd je počítaný na osobu s hmotnosťou 70 kg, takže pokiaľ máte viac kíl, dojazd na jedno nabitie sa skráti. Lacnejšie modely poskytujú dojazd 15 km, no vieme nájsť aj kvalitnejšie kúsky s dojazdom až niekoľko desiatok kilometrov na jedno nabitie.

Brzdy

Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste, a preto sa treba pri výbere elektrickej kolobežky pozrieť aj na brzdy. Na trhu sa nachádzajú modely s elektromagnetickými brzdami, ktoré majú dlhšiu reakčnú dobu, no ich údržba a ovládanie sú oveľa jednoduchšie. Druhý typ sú mechanické nožné brzdy, ktoré sú umiestnené nad zadným blatníkom a na ich používanie si treba zvyknúť. Ďalšia možnosť sú klasické kotúčové brzdy, ktoré treba pravidelne servisovať.

Konštrukcia a spôsob riadenia

Na pohodlnú a bezpečnú jazdu je dôležité vybrať si model s kvalitným spracovaním a pevnou konštrukciou. Pri výbere sa treba zamerať najmä na hlavný nosný rám a riadidlá, ktoré by mali byť dostatočne široké a pevné, aby ste sa vedeli počas jazdy o ne oprieť.

Na ovládanie akcelerácie sa používajú páčky na riadidlách. Drahšie modely disponujú aj tempomatom, ktorý určite oceníte najmä pri dlhších jazdách. Niektoré modely dokonca ponúkajú aj gyroskopické riadenie kolobežky. Jemným nahnutím riadidiel dopredu zrýchlite a potiahnutím dozadu zase spomalíte. Výhodou takéhoto typu riadenia je plynulejšia jazda a jemnejšie brzdenie.

Náhradné diely

Pri kúpe novej kolobežky väčšinou nikto nemyslí na to, že raz bude musieť vymieňať niektoré diely. Ak sa napríklad rozhodnete pre kolobežku s nafukovacími kolesami, s vysokou pravdepodobnosťou budete musieť meniť gumy na kolesách. Práve preto sa pozrite na to, či sa dajú náhradné diely ľahko zohnať a vymeniť a či nie sú zbytočne predražené.

Pripravený na jazdu

Pokiaľ chcete kolobežku často niesť v rukách, napríklad pri prechode cez schody alebo počas jazdy v autobuse, treba sa zamerať aj na jej veľkosť, hmotnosť a skladateľnosť. A ak sa chystáte aj na nočné výlety pri zhoršenej viditeľnosti, zaobstarajte si model so svetelnými prvkami, ktoré vám cestu osvetlia. Všetky tieto informácie by vám mali pomôcť pri výbere ideálnej elektrickej kolobežky. No ešte pred jazdou nezabudnite na to, že osoba na elektrickej kolobežke patrí medzi vodičov nemotorových vozidiel, takže pre ňu platia predpisy cestnej premávky, ktoré treba dodržiavať. Okrem predpisov a pravidiel sú stanovené aj pokuty pre vodičov elektrických kolobežiek.

Predpisy a pokuty:

• Na jazdu používajte pravý okraj vozovky alebo chodník pre cyklistov.
• Po chodníku smiete jazdiť len rýchlosťou chôdze.
• Pri jazde na kolobežke za zníženej viditeľnosti treba používať reflexné prvky.
• Pri jazde mimo obce musíte nosiť prilbu.
• Tolerancia alkoholu v krvi pre vodičov elektrických kolobežiek je 0,5 promile.
• Za jazdu bez reflexných prvkov hrozí pokuta vo výške 30 eur.
• Pokuta za nerešpektovanie dopravného značenia je vo výške 30 až 150 eur.
• Za ohrozenie iných účastníkov môžete dostať pokutu až 60 eur.

n Jazda bez ochrannej prilby mimo obce vás môže stáť 10 eur.

Ninebot by Segway MAX G30

Vydajte sa na vzrušujúcu jazdu a zabudnite na kľúče od auta. S kolobežkou Ninebot Segway MAX G30 sa dostanete na jedno nabitie až do vzdialenosti 65 km a zvládnete aj stúpanie do 20o kopcov. Jazdí rýchlosťou 25 km/h a batériu s kapacitou 551 Wh dobijete zhruba za šesť hodín. K bezpečnej jazde prispieva kombinácia prednej a zadnej brzdy a bohatého osvetlenia. S nerovnosťou terénu si poradí vďaka 10“ bezdušovým pneumatikám a IPX5 krytie zaistí, že vás neprekvapia zaprášené ulice ani daždivé počasie. Ninebot Segway MAX G30 ovládate mobilnou aplikáciou, ktorú jednoducho spárujete cez bluetooth. Potom si už len nastavíte rýchlostné limity a užívate si vietor vo vlasoch.

• Cena: 828,30 EUR
• Viac informácií na: www.DATART.sk

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro

Tento model patrí medzi najobľúbenejšie elektrické kolobežky. Na prvý pohľad elegantný a minimalistický dizajn s konštrukciou z leteckého hliníka ponúka veľmi nízku hmotnosť a jednoduché skladanie. Kolobežka umožňuje maximálnu rýchlosť až 25 km/h s dojazdom 45 km na jedno nabitie. Hladkú jazdu aj po nerovnejších terénoch zaručia 8,5" nafukovacie kolesá. Výhodou kolobežiek od spoločnosti Xiaomi je kvalitne spracovaná aplikácia Mi Home. Aktuálna rýchlosť, stav batérie a základné nastavenia sú viditeľné na displeji, ktorý je umiestnený priamo pred vami na riadidlách. Okrem základných funkcionalít poskytuje tento model aj tempomat na udržanie konštantnej rýchlosti. Kolobežka je ideálny partner na výlety do mesta, no ak sa chystáte do drsnejšieho prostredia, odporúčame poobzerať sa skôr po terénnejších modeloch s väčšími kolesami.

Parametre:

• Maximálna rýchlosť: 25 km/h
• Maximálny dojazd: 45 km
• Výkon: 300 W
• Maximálna nosnosť: 100 kg
• Brzdy: predná E-ABD, zadná mechanická na blatníku
• Hmotnosť: 14,2 kg
• Cena: 490 EUR

SENCOR SCOOTER ONE 2020

Hliníková konštrukcia zabezpečuje vysokú odolnosť a nosnosť až 120 kg. Motor s výkonom 350 W poskytuje maximálnu rýchlosť až 25 km/h a umožňuje až 15-stupňové stúpanie. Li-ion batéria s kapacitou 7,5 Ah ponúka dojazd až 25 km. Aplikácia SENCOR dostupná na Google Play aj Apple App Store premení smartfón na digitálny tachometer. Kolobežka disponuje tempomatom, je vybavená LED svetlom, elektrickou aj mechanickou brzdou, pneumatiky sú perforované. Kolobežku možno zložiť, aby bola ľahšie prenosná.

Parametre:

Hliníkové vyhotovenie; 2 stupne rýchlosti; približný dojazd: 24 km (55 kg), 18 km (90 kg); 350 W motor; batéria: 7,5 Ah; ochrana IP54; veľkosť kolies: 8,5"(perforované); aplikácia na iOS a Android; rozmery: 114 × 50 × 100 cm; hmotnosť: 13 kg; nosnosť: 125 kg

• Cena: 299 EUR
• Viac informácií na: www.sencor.sk

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať