PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Multifunkčný elektrický minikaravan, ktorý si prispôsobíte podľa potreby

Technológie
0

Výrobcovia obytných vozidiel nasledujú príklad dodávok a takisto prechádzajú na elektrický pohon. Aj Peugeot oznámil nový elektrický obytný automobil e-Rifter Vanderer, ktorý slúži ako pútavá raná ukážka budúcich voľnočasových vozidiel s nulovými emisiami. Predĺžený päťmiestny e-Rifter s dĺžkou 475 cm tvorí základ nového elektrického karavanu, ktorý je vybavený lítiovo-iónovou batériou s kapacitou 50 kWh a elektromotorom s výkonom 134 k (100 kW).

Elektrický pohon Peugeot ponúka dojazd 274 km (WLTP), čo je dosť skromné v porovnaní s novými elektrickými obytnými prívesmi strednej veľkosti, ako sú Tonke EQV alebo VW Flowcamper Volt. Navyše Vanderer odhaduje pokles na 180 až 220 km, ak budete obytným vozidlom jazdiť po kombinácii mestských, diaľničných a vidieckych ciest. To je porovnateľné s elektrickými minikaravanmi Nissan NV200.

Na druhej strane 50 kWh batéria sa nabije na 80 percent len ​​za 30 minút na 100 kW verejnej rýchlonabíjačke, vďaka čomu môžete prestávku na obed počas cesty využiť na jej nabitie. Na nabíjacej stanici s výkonom 11 kW trvá úplné nabitie o niečo viac ako päť hodín. Nový e-Vanderer má rovnaké usporiadanie a možnosti ako pôvodný Vanderer Urban Camper vrátane zadnej rozkladacej pohovky v tvare L a vnútornej/ vonkajšej kuchyne.

Kuchyňa má jednoplatničkovú indukčnú varnú dosku vo vnútri zadných dverí a výsuvný panel na varenie vonku. Výsuvná polovica kuchyne obsahuje pracovnú dosku, úložný priestor a vnorený varič, ktorý sa dá ľahko vybrať a odniesť z dodávky. Zadný roh na strane vodiča vypĺňa kompaktný kúpeľňový modul s umývadlom a 12-litrovými nádobami na čerstvú a odpadovú vodu. Namiesto chladničky vložil výrobca medzi predné sedadlá dodávky 16-litrový elektrický chladiaci box.

Hlavný kuchynský blok obsahuje aj rozkladací pult/stôl, ktorý sa zdvihne do pohodlnej výšky jedálenského stola a v spojení s pohovkou vytvorí vnútorný jedálenský kút.  V noci sa stolík zníži a slúži ako súčasť spacej plošiny a so sklopnou zadnou lavicou vytvára manželskú posteľ. Vybavenie dopĺňa druhé dvojlôžko vo vysúvacej streche. 

Karavan nevyužíva batériu e-Riftera, pretože obsahuje vlastnú lítiovú batériu spolu so 195 W solárnym panelom, kompletný rad USB a 12 V zásuviek a 230 V prípojku k elektrickej sieti. Súprava Vanderera je nielen jedna z najútulnejších, ale je aj úplne modulárna. Bez jediného nástroja môžu dvaja ľudia pohodlne vybrať kempingové moduly a uvoľniť zadný nákladný priestor alebo pridať dve sedadlá a vytvoriť tak plnohodnotné sedemmiestne vozidlo. 

Ceny Vanderera však oproti modelu z roku 2021 pomerne dramaticky vzrástli. Pôvodná dodávka bola ohlásená so základnou cenou tesne pod 29 000 eur, zatiaľ čo teraz je základ na úrovni 47 489 eur. Táto cena zahŕňa výsuvnú spaciu strechu a elektrický systém na báze lítia, ale nie vnútorné konverzné moduly za 7990 eur alebo konzolovú chladničku za 595 eur.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať