SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Free softvér pre japonskú stolársku technológiu bez lepidla a klincov

0

Tradičné japonské stolárstvo využíva rôzne starodávne techniky, ktoré umožňujú zhotovenie drevených konštrukcií bez použitia klincov, skrutiek, lepidiel alebo moderného elektrického náradia. Pre človeka zo západného sveta sa môže zdať takáto konštrukcia málo pevná, ale existuje veľa budov postavených pomocou tradičných japonských drevárskych metód, ktoré stoja už stovky rokov. Jedna z najťažších úloh pri tejto práci je ručné vyrezávanie zložitých drevených spojov tak, aby dokonale do seba zapadli.

Na sprístupnenie tohto starodávneho remesla vyvinul tím vedcov z Tokijskej univerzity dômyselný bezplatný softvér na 3D modelovanie s názvom Tsugite. Umožňuje používateľom vytvárať vlastné drevené spoje, ktoré sa dajú vyrobiť pomocou CNC frézy. Tsugite je určený pre skúsených 3D dizajnérov aj pre nováčikov, ktorí tak môžu v priebehu niekoľkých minút vyrobiť funkčné drevené konštrukcie, ako sú stoličky, stoly a iný bežný domáci nábytok.

SWAN_TITULKA_0722

Finálny produkt zhotovený bez lepidla, klincov či elektrického náradia možno ľahko zmontovať aj rozobrať a potom recyklovať. Softvér na 3D modelovanie ponúka režim manuálnych úprav aj režim galérie. Pri prvom režime môže skúsenejší používateľ navrhnúť svoje vlastné spoje a zároveň v reálnom čase dostane grafickú spätnú väzbu, pokiaľ ide o spoľahlivosť, uskutočniteľnosť a štruktúru spoja. V režime galérie používateľ jednoducho prezerá rôzne vopred vypočítané spoje a vyberá si z nich.

Tsugite je zadarmo na osobné a nekomerčné použitie. Ak sa o ňom chcete dozvedieť viac informácií, navštívte webovú stránku projektu.

Zdroj: mymodernmet.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať