SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Podľa držiteľa Nobelovej ceny bude umelá inteligencia utláčať ľudí

Spoločenské dopady
12

Je známe, že umelá inteligencia bude čoskoro schopná pracovať lepšie ako ľudia a možno ich aj úplne prekoná. Držiteľ Nobelovej ceny Daniel Kahneman sa v rozhovore pre denník The Guardian dokonca vyjadril, že v zápase s umelou inteligenciou ľudia absolútne zlyhajú. Daniel Kahneman získal Nobelovu cenu v roku 2002 za svoju priekopnícku „prospektovú teóriu“, ktorá vysvetľuje, ako ľudia racionalizujú rozdiel medzi ziskami a stratami a ako funguje u nich prah medzi averziou k riziku a ochotou riskovať.

Prečo sme podľa Kahnemana takí nepripravení na nadchádzajúce prevzatie kontroly umelou inteligenciou? Zdôvodnil to tým, aký bol svet nepripravený na pandémiu a exponenciálny rast vírusu. Ľudské mysle v podstate nie sú vybavené na to, aby zvládli základnú matematiku, ktorá spočíva v tom, ako sa niečo ako vypuknutie covidu môže v globálnej miere vymknúť spod kontroly, vysvetlil vedec.

„Exponenciálne javy je pre nás takmer nemožné pochopiť,“ povedal pre The Guardian. „Máme veľké skúsenosti s viac-menej lineárnym svetom. A ak sa veci zrýchľujú, zvyčajne sa zrýchľujú v rozumných medziach. Exponenciálna zmena [ako pri šírení vírusu] je niečo iné. Nie sme na to vybavení.“ Pokiaľ ide o umelú inteligenciu, Kahneman takisto vidí problém v ľudskej mysli.

„Dôjde k masívnemu prielomu. Technológia sa vyvíja veľmi rýchlo, možno až exponenciálne. Ľudia sú však lineárni. Keď lineárni ľudia čelia exponenciálnym zmenám, nebudú sa im vedieť ľahko prispôsobiť.“ Hovorí, že existujú dosť desivé scenáre týkajúce sa vodcovstva. „Ak sa preukáže, že umelá inteligencia má oveľa lepší obchodný úsudok, čo sa stane s ľudským vedením?“ Ak s tým niečo neurobíme, o prácu by sa mali obávať nielen bežní pracovníci, ale aj vrcholové vedenie.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

je sa čoho báť, videla som myslenie AI reakcia na: Podľa držiteľa Nobelovej ceny bude umelá inteligencia utláčať ľudí

10.6.2021 19:06
AI myslí v súvislostiach, vytvára uzlovú sieť súvislostí až príde súvislosťami na riešenie problému, je to na githube, ak ste si nevšimli, alebo bolo, neviem či je stále
Reagovať

RE: je sa čoho báť, videla som myslenie AI reakcia na: je sa čoho báť, videla som myslenie AI

10.6.2021 20:06
Zakladne pravidlo, kto sa ohana slovom AI, ma vedomosti ako ficovolic a vie rozoznat realitu rovnako. Clovek s vedomostami pouziva slovo progrqm.
Reagovať

RE: RE: keď už spomínaš Fica, tak si len spomeň, kto dôchodcom zdvihol dôchodky a kto ich len okrádal reakcia na: RE: je sa čoho báť, videla som myslenie AI

12.6.2021 17:06
keď už tu spomínaš Fica, tak si len spomeň, kto dôchodcom zdvihol dôchodky a kto ich len okrádal. pokiaľ viem, tak červený Fico im dal vždy, čo sľuboval a modrí sa len žerú a nič ti nedajú, lebo všetko prehajdákali. Je tu taká korupcia, aká tu ešte nebola a kradne sa vrámci rodinkárstva modrých. Ak nie si rodina modrých, môžeš rovno odcestovať do Rakúska za prácou, nemáš šancu tu niečo zarobiť, toto za Fica nebolo a modrí mu len podrážali nohy. Ľuďom nič. Ale s touto politickou sračkou si začal ty Dzurinda_volič. A si vlastne celkom naivný, ak si myslíš, že ti nejaký politik niečo dá, lebo na nich musíš robiť, ak ti to nedošlo ty modrý volič. A ty mi chceš niečo vravieť o slove AI a program???
Reagovať

RE: RE: RE: keď už spomínaš Fica, tak si len spomeň, kto dôchodcom zdvihol dôchodky a kto ich len okrádal reakcia na: RE: RE: keď už spomínaš Fica, tak si len spomeň, kto dôchodcom zdvihol dôchodky a kto ich len okrádal

13.6.2021 10:06
Ach, ty si dalsi clovek bez snazenia sa mysliet a sprava sa ako hmyz, iba impulzivne. Logiku a matiku uplne ignorujes. Fico znizil dochodky najviac na svete. Keby ho nebolo, tak su dochodky uz o 50% vyssie a bolo by ich z coho platit. Ale tvoja lenivost rozmyslat vidi, ze len tu ti dal 50 eur, ale na inom mieste ti ubral 15000 eur ignorujes.

RE: héj, to je to video s uzlami, videla som ho ako sa vytvárajú reakcia na: je sa čoho báť, videla som myslenie AI

10.6.2021 19:06
to myslíš asi to video, ako myslí AI program, hej videli sme ho
Reagovať

Bojove pouzitie? reakcia na: Podľa držiteľa Nobelovej ceny bude umelá inteligencia utláčať ľudí

9.6.2021 09:06
Skor by som sa obavla zneuzitia umelej inteligencie v bojovych dronoch, kde uz teraz sa skusaju male drony na likvidaciu zivej sily s tym ze si sami urcuju konkretny ciel.
Reagovať

RE: Bojove pouzitie? reakcia na: Bojove pouzitie?

9.6.2021 17:06
Dron si sam neurcuje ciel. Urcuje mu ho clovek, ktory napisal program s pravidlami ako urcit ciel. AI neznamena inteligencia, ani to nie je program, co si robi, co chce. Je to obycajny program, ako kazdy iny. Iba bulvar vymyslel skratku AI. Dnes je zneuzivana na vsetko, cim vlastne stratila vyznam a neznamena to nic.

aka kontrola, nad cim? reakcia na: Podľa držiteľa Nobelovej ceny bude umelá inteligencia utláčať ľudí

9.6.2021 07:06
taketo bludy vznikali urcite aj pri prichode pocitacov. od technologickeho clanku co sa znenil na casopis bosorka sa ale asi viac ocakavt neda :)
Reagovať

RE: už teraz ťa AI posudzuje v poisťovníctve reakcia na: aka kontrola, nad cim?

10.6.2021 19:06
v posiťovni má AI nad tebou kontrolu, ak to stále netušíš, v banke detto: bankári pomocou AI predpovedajú, že ťa čaká rozvod: keď začneš veľa utrácať, vraj sa o chvíľu rozvedieš. Aj keď podľa tvojho komentára pochybujem, že máš manželku...

bulvar reakcia na: Podľa držiteľa Nobelovej ceny bude umelá inteligencia utláčať ľudí

9.6.2021 01:06
ciste bludy
Reagovať

RE: bulvar reakcia na: bulvar

10.6.2021 23:06
Co povedia drzitelia nobeloviek nema nic spolocne s tym, co napise bulvar. Tento clanok je prelozeny z bulvaru a tu je prekladom bulvar umocneny na druhu. To je garancia, ze blud z nadpisu, ten clovek nikdy nepovedal ani tak nemyslel. Vety su vymeslene bulvarom.

RE: bulvar reakcia na: bulvar

9.6.2021 17:06
Hej, hej drzitelia nobeloviek bezne siria bludy, som si to uz davno vsimol.

Pridať komentár