
Podľa držiteľa Nobelovej ceny bude umelá inteligencia utláčať ľudí
Je známe, že umelá inteligencia bude čoskoro schopná pracovať lepšie ako ľudia a možno ich aj úplne prekoná. Držiteľ Nobelovej ceny Daniel Kahneman sa v rozhovore pre denník The Guardian dokonca vyjadril, že v zápase s umelou inteligenciou ľudia absolútne zlyhajú. Daniel Kahneman získal Nobelovu cenu v roku 2002 za svoju priekopnícku „prospektovú teóriu“, ktorá vysvetľuje, ako ľudia racionalizujú rozdiel medzi ziskami a stratami a ako funguje u nich prah medzi averziou k riziku a ochotou riskovať.
Prečo sme podľa Kahnemana takí nepripravení na nadchádzajúce prevzatie kontroly umelou inteligenciou? Zdôvodnil to tým, aký bol svet nepripravený na pandémiu a exponenciálny rast vírusu. Ľudské mysle v podstate nie sú vybavené na to, aby zvládli základnú matematiku, ktorá spočíva v tom, ako sa niečo ako vypuknutie covidu môže v globálnej miere vymknúť spod kontroly, vysvetlil vedec.
„Exponenciálne javy je pre nás takmer nemožné pochopiť,“ povedal pre The Guardian. „Máme veľké skúsenosti s viac-menej lineárnym svetom. A ak sa veci zrýchľujú, zvyčajne sa zrýchľujú v rozumných medziach. Exponenciálna zmena [ako pri šírení vírusu] je niečo iné. Nie sme na to vybavení.“ Pokiaľ ide o umelú inteligenciu, Kahneman takisto vidí problém v ľudskej mysli.
„Dôjde k masívnemu prielomu. Technológia sa vyvíja veľmi rýchlo, možno až exponenciálne. Ľudia sú však lineárni. Keď lineárni ľudia čelia exponenciálnym zmenám, nebudú sa im vedieť ľahko prispôsobiť.“ Hovorí, že existujú dosť desivé scenáre týkajúce sa vodcovstva. „Ak sa preukáže, že umelá inteligencia má oveľa lepší obchodný úsudok, čo sa stane s ľudským vedením?“ Ak s tým niečo neurobíme, o prácu by sa mali obávať nielen bežní pracovníci, ale aj vrcholové vedenie.
Zdroj: futurism.com.