SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Inovatívny postup umožní 14-krát rýchlejšiu výrobu zeleného vodíka aj z odpadovej vody

1

Výskumníci z Hongkonskej univerzity vedy a techniky vytvorili metódu, ktorú označujú ako „ultrarýchlu“ výrobu zeleného vodíka z komunálnej odpadovej vody. Výskumný tím testoval modulárny systém delenia vody pomocou priamej osmózy (forward osmosis-water splitting – FOWS), ktorý integroval tenkovrstvovú kompozitnú membránu FO na extrakciu vody s alkalickou elektrolýzou vody.

Výskum publikovaný v časopise Nature preukázal, že systém je schopný vyrábať vysoko čistý vodík priamo z odpadovej vody 14-krát rýchlejšie ako najmodernejšia elektrolýza, pričom v porovnaní s priemyselnými štandardmi má aj veľmi nízku spotrebu energie. Jednou z hlavných logistických výziev výroby ekologického vodíka je potreba obrovského množstva čistej vody – na výrobu jedného kilogramu vodíka je potrebných približne 9 kilogramov vody.

V oblastiach sveta trpiacich nedostatkom vody sú dodávky čistej vody na elektrolýzu obmedzené a môžu sa stať zdrojom konfliktov. Nahradenie čistej pitnej vody odpadovou vodou ako v experimente hongkonského tímu by mohlo ponúknuť oveľa udržateľnejší zdroj vody na využitie pri výrobe energie.

Zistenia tímu poukazujú aj na 46 % zníženie investičných nákladov spojených s úpravou vody v porovnaní s tradičnými procesmi, pričom možno zachytiť dodatočnú energiu vyrobenú počas procesu a čistú vodu zo samotných vodíkových článkov ako vedľajšie produkty tejto technológie. Výskum by mohol viesť k ekologickej výrobe vodíka z odpadových vôd, ktorá by bola čistejšia, lacnejšia a efektívnejšia.

Zdroj: au.investing.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Dupľa reakcia na: Inovatívny postup umožní 14-krát rýchlejšiu výrobu zeleného vodíka aj z odpadovej vody

2.4.2024 15:04
Dupla, tento článok tu bol už pred týždňom, a má nadpis: Ultrarýchla výroba vodíka z odpadovej vody

www.nextech.sk/a/Ultrarychla-vyroba-vodika-z-odpadovej-vody
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať