SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Materské drony vypúšťajúce FPV drony môžu priniesť zásadnú výhodu na bojisku

Bezpečnosť
0

Nový dron s názvom Pčelka (Včielka), ktorý údajne využívajú ruské sily, môže fungovať ako „materská loď“ pre drony typu FPV (first person view – s videom z pohľadu pilota), predlžovať ich obmedzený dosah a spájať ich s operátormi na veľké vzdialenosti. Hoci zatiaľ nie je isté, či tento dron dokáže plniť uvedené úlohy, samotný koncept je významný pri prekonávaní technologických obmedzení a mohol by mať významný vplyv na bojisko.

Drony FPV sa stali čoraz dôležitejšími prvkom vo vojne na Ukrajine, pričom obe strany sa zapojili do pretekov v zbrojení s cieľom vyrobiť veľké množstvo takýchto dronov. Drony FPV však majú obmedzenia, pokiaľ ide o dosah, presnosť cieľa a náchylnosť na ovplyvnenie elektronickým útokom a rádiovým šumom. Ruský dron Pčelka so schopnosťou vertikálneho vzletu a pristátia prakticky kdekoľvek, konštrukciou poháňanou benzínom a schopnosťou vypúšťať drony

FPV na okraji svojho bojového rádiusu ponúka nákladovo efektívne riešenie týchto obmedzení. Okrem toho môže fungovať ako reléový uzol, ktorý zabezpečuje spojenie v priamej viditeľnosti medzi nasadenými dronmi FPV a ich operátormi, vybavenými  špeciálnymi okuliarmi, do ktorých sa prenáša obraz z kamery dronu v reálnom čase. Tým sa rieši problém udržiavania spojenia s dronmi FPV pri lete v blízkosti zeme počas útokov.

Zapojenie technológie umelej inteligencie ešte viac rozšíri možnosti týchto systémov. Hoci koncepcia prináša určité nevýhody, ako napríklad náchylnosť na poškodenie protivzdušnou obranou a elektronickými zbraňami protivníka, jej nízka cena a schopnosť vykonávať viacnásobné údery v citlivých oblastiach umožňujú akceptovať stratu týchto systémov počas boja.

Zdroj: twz.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať